Besim Hajdarmataj

 • KLP rrëzon vendimet e Arta Markut

  Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka rrëzuar Prokuroren e Përgjithshme të përkohshme Arta Markun, e cila tre muaj më parë transferoi në rrethe dy prokurorët e Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmatajn dhe Olsian Çelën. KLP e ka cilësuar të paligjshëm vendimin e numrit një të akuzës duke argumetuar se...
 • KLP ankimon vendimin për prokurorët Çela dhe Hajdarmataj

  Këshilli i Lartë i Prokurorisë ka ankimuar në Gjykatën e Apelit Administrativ vendimin e Gjykatës Administrative e Shkallës së Parë që rrëzoi Arta Markun për urdhrat e transferimit të dy prokurorëve. Një ditë më parë, Gjykata Administrative shfuqizoi urdhrat e kryeprokurores së përkohshme, që kishte vendosur transferimin e prokurorëve...
 • Prokurorët: Vendimi i Arta Markut në kundërshti me ligjin

  Dhjetë prokurorët e Krimeve të Rënda  që refuzuan shortin për të marrë në dorëzim dosjen “Shullazi” përmes një letre letre publike drejtuar e degelacionit të Bashkimit Europian, përfaqësuesve diplomatikë të SHBA dhe misionit PAMECA, kanë sqaruar pozicionin e tyre dhe vendimin e kryeprokurores Arta Marku për të nisur procedim...
 • Prokurorët shqiptarë marrin në pyetje Moisi Habilajn

  Prokurorët e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj dhe Vladimir Mara morën në pyetje këtë të enjte, një pjesë të grupit të “Habilajve” që mbahen në Katania. Në seancën që zgjati rreth 3 orë u pyetën Moisi Habilaj, Nazer Seiti dhe Meridian Sulaj. Nuk bëhet ende e ditur se për...
 • Tahiri përplaset me Prokurorin Hajdarmataj në gjykatë

  Saimir Tahiri u pa të hynte në Gjykatën e Krimeve të Rënda pak minuta para orës 11:00 të paradites, për t’u marrë në pyetje dhe për verifikimin e masës së sigurisë, arrest shtëpie, caktuar tre ditë më parë. Seanca zgjati më shumë se dy orë dhe në fund gjykatësja...
 • Basha: Shkarkimi i Hajdarmatajt, i paligjshëm

  Shkarkimi i Besim Hajdarmatajt nga drejtimi i Prokurorisë së Krimeve të Rënda, për kreun e opozitës Lulzim Basha është tërësisht i paligjshëm dhe Prokurorja e Përgjithshme e përkohshme, Arta Marku do të mbajë përgjegjësi për këtë veprim. Në një konferencë për mediat, Basha i quajti “kamikaze”, si Markun, ashtu...
 • “Shefi”, prokurori italian: Droga trafikohej nga Orikumi, hetimet nisën nga nivele të larta

  Duke iu referuar operacionit të koduar “shefi”, prokurori italian ka deklaruar se sasi të mëdha kanabisi janë trafikuar nga Orikumi drejt Barit në periudhën 2016-2017. Në një konferencë të përbashkët për shtyp nga Tirana së bashku me drejtuesin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda dhe drejtorin e Përgjithshëm të...
 • Kryeprokurorja Marku takon kreun e Krimeve të Rënda

  Prokurorja e Përgjithshme, Arta Marku mbështet hetimet tërësore të Prokurorisë së Krimeve të Rënda për çdo çështje e në çdo nivel, kundër krimit dhe korrupsionit. Ky ishte mesazhi që shefja e përkohshme e organit qendror të akuzës i dha kreut të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj gjatë...
 • Prokuroria: Raporti i PAMECA ka dëmtuar hetimet

  Pas publikimit të raportit të misionit PAMECA, i cili doli kundër prokurorisë dhe gjykatave për disa çështje hetimore mjaft sensitive, drejtuesi i Prokurorisë për Krimet e Rënda, Besim Hajdarmataj ka thirrur në një takim drejtues të këtij misioni. Hajdaramataj ka ngritur shqetësimin se ky raport ka dëmtuar hetimin për...
Emisione