DASH

 • Cakaj: Raporti i DASH, realist

  Qeveria e ka komentuar Raportin e Deparatamentit Amerikan të Shtetit për strategjinë e luftës ndërkombëtare kundër narkotikëve përmes Ministrit në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme. Gent Cakaj e ka cilësuar dokumentin pasqyrë realiste për Shqipërinë dhe inkurajues për reformat që vijojnë. Cakaj thotë se raporti duhet lexuar...
 • PD: E vërteta nuk mbulohet me propagandë

  Lojë të rrezikshme propagandistike e cilësoi Partia Demokratike leximin që qeveria i bëri raportit të Departamentit Amerikan të Shtetit. “Realiteti që Edi Rama kërkon ta shesë si normalitet nuk mund të mbulohet me propagandën e neveritshme që synon të bëjë shqiptarët për budallenj. Fjalia e parë e raportit të...
 • DASH: Mosndëshkimi dhe korrupsioni, problem në Shqipëri

  Pandëshkueshmëria dhe korrupsioni mbeten problemet kryesore për Shqipërinë. Është ky vlerësimi që bën Departamenti Amerikan i Shtetit për vendin tonë, në raportin mbi të drejtat e njeriut. “Ndjekja penale dhe sidomos dënimi i zyrtarëve që kanë kryer shkelje ka qenë sporadik dhe jo i vazhdueshëm. Zyrtarët, politikanët, gjyqtarët dhe...
 • Gjendet i vrarë diplomati amerikan

  Një diplomat amerikan i marrëdhënieve me jashtë u gjet i vdekur në rezidencën e tij në Madagascar, mbrëmjen e së premtes. Lajmi u bë publik nga Departamenti Amerikan i Shtetit, që sqaroi gjithashtu se për ngjarjen kanë nisur hetimet. Identiteti i zyrtarit cilit nuk është bërë publik. Ndërkohë DASH...
 • DASH: Shqipëria, mbështetëse e fuqishme e luftës kundër terrorizmit

  Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin vjetor për terrorizmin në botë për vitin 2017.  Në raport thuhet se gjatë vitit 2017 Shqipëria ishte një mbështetëse e fuqishme e përpjekjeve kundër terrorizmit dhe vazhdoi pjesëmarrjen e saj në Aleancën Globale për të Mposhtur ISIS-in. Shqipëria, thuhet në raport,...
 • Ndeshja Shqipëri-Izrael, DASH paralajmëron shtetasit amerikanë

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka paralajmëruar qytetarët e saj që të bëjnë kujdes përpara dhe gjatë zhvillimit të ndeshjes së futbollit mes kombëtares shqiptare dhe asaj izraelite. Takimi pritet të luhet në stadiumin “Elbasan Arena” këtë të premte dhe është i vlefshëm për Ligën e Kombeve. “Ne nuk jemi...
 • DASH: Kosova dhe Serbia të shmangin retorikën negative

  Departamenti amerikan i Shtetit u bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë që të shmangin retorikën negative dhe të punojnë së bashku për një marrëveshje që siguron qëndrueshmëri për të dyja vendet dhe rajonin. Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se “politika e kësaj administrate është...
 • DASH: Kosova dhe Serbia të jenë fleksible për të zgjidhur mosmarrëveshjet

  Shtetet e Bashkuara thonë se zgjidhja e mosmarrëveshjeve midis Kosovës dhe Serbisë duhet të vijë nga vetë palët dhe të jetë në duart e tyre. Në një deklaratë për Radion Evropa e Lirë, Departamenti amerikan i Shtetit thekson se “SHBA-ja është e gatshme t’i dëgjojë dhe t’i ndihmojë palët...
 • Raporti i DASH, Basha: Rama u bën shantazh investitorëve

  Pas konstatimeve që Departamenti Amerikan i Shtetit bëri në raportin e tij mbi klimën e të bërit biznes në Shqipëri, Lulzim Basha sheh lidhjet e qeverisë me krimin, si arsyen kryesore se përse investitorët e huaj, sipas tij, nuk financojnë kapitalin e tyre në vendin tonë. Lulzim Basha, Kryetar...
 • Rama: Për PD Raporti i DASH ferman kundër qeverisë

  Kryeministri i është përgjigjur kreut të opozitës Lulzim Basha lidhur me akuzat  e tij për raportin e Departmaentit Amerikan të Shtetit, ku tha se ekonomia po vdes përditë si pasojë e plaçkitjes nga Rama dhe një grusht oligarkësh. Rama nëpërmjet një statusi në rrjetin social Facebook, shkruan se :...
 • Raporti i DASH, Basha: Ekonomia po vdes, Rama shantazhon investitorët e huaj

  Duke komentuar raportin e Departamentin Amerikan të Shtetit, sipas të cilit Shqipëria mbetet një vend i vështirë për të bërë biznes, Lulzim Basha thotë se ekonomia po vdes përditë si pasojë e plaçkitjes nga Rama dhe një grusht oligarkësh. Sipas kreut të Partisë Demokratike, Shqipëria nuk është vend i...
 • DASH: Shqipëria vend i vështirë për biznes, problem korrupsioni

  Një raport i Departamentit të Shtetit citon investitorët e huaj, sipas të cilëve Shqipëria mbetet një vend i vështirë për të bërë biznes. Në pjesën për Shqipërinë, raporti i DASH për klimën e investimeve 2018 thotë se investitorët e huaj përmendin korrupsionin, veçanërisht në gjyqësor, mungesën e transparencës në...
 • Maqedonia larg eliminimit të dukurisë së trafikimit me qenie njerëzore

  Maqedonia nuk po arrin të fitojë betejën për eliminimin e tregtisë me qenie njerëzore, ndonëse gjatë vitit të fundit vërehen përpjekje të dukshme për ta çrrënjosur këtë dukuri, thuhet në raportin më të ri të publikuar nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Në raport janë përfshirë 187 shtete, në të...
 • DASH: Kosova përballet me korrupsion e ndërhyrje në drejtësi

  Departamenti amerikan i shtetit thotë se problemet kryesore të të drejtave të njeriut në Kosovë gjatë vitit 2017 ishin sulmet ndaj gazetarëve; dhuna kundër personave të zhvendosur; korrupsioni endemik i qeverisë; mungesa e pavarësisë së gjyqësorit, përfshirë dështimet e proceseve zbatimin selektiv të vendimeve dhe dhuna kundër pjesëtarëve të...
 • Shpallja non grata e Doshit në SHBA, zëdhënësja e DASH flet “The Wall Street Journal”

  Ndalimi i hyrjes në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për Tom Doshin dhe familjen e tij nga Departamenti Amerikan i Shtetit është pasqyruar gjerësisht në mediat amerikane. Washingtoni tha se e shpalli deputetin shqiptar non grata në bazë të një ligji të 2017-s për zyrtarë, për të cilët Departamenti...
 • Arrestimi i shtetasve turq/ DASH mbështet Kosovën

  Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, duke komentuar për incidentin e fundit mes Kosovës dhe Turqisë, i tha Zërit të Amerikës se SHBA janë të inkurajuara për faktin që institucionet shtetërore të Kosovës kanë njoftuar vendosmërinë e tyre për të shqyrtuar këtë ngjarje dhe për të përmirësuar garancitë...
 • SHBA/Ministri Xhafaj takim në Departamentin Amerikan të Shtetit

  Në Departamentin Amerikan të Shtetit, Ministri Fatmir Xhafaj u prit nga Matthew Palmer, i ngarkuar me detyrën e zëvendësndihmësit të Sekretarit të Shtetit për Evropën dhe Euro-Azinë. Palmer vlerësoi progresin e jashtëzakonshëm sa i takon reformës në drejtësi, rezulatet e para të së cilës, ai i konsideroi vërtet inkurajuese,...
 • DASH: Llalla i korruptuar, kemi prova të forta

  Në përgjigje të interesimit të Klan Plus, Departamenti Amerikan i Shtetit, deklaron se edhe të tjerë zyrtarë e politikanë të lartë shqiptarë janë shpallur të padëshirueshëm nga Sekretari i Shtetit. Për ish-Prokurorin e Përgjithshëm, Departamenti i Shtetit thekson se ka prova të forta që tregojnë përfshirjen e tij në...
 • Majko, takim me zyrtaren e lartë të DASH

  Në ditën e fundit të vizitës në SHBA, Ministri i Shtetit për Diasporën zhvilloi një takim të rëndësishëm në Departamentin Amerikan të Shtetit. Pandeli Majko u takua me Zv. Drejtoren e Zyrës për Çështjet e Evropës Qëndrore e Jugore Susan K. Falatko. Në fokus të bisedimeve ishte reforma në...
 • DASH publikon raportin për trafikun e qenieve njerëzore

  Departamenti Amerikan i Shtetit ka publikuar sot raportin mbi Trafikimin e Personave për vitin 2017. Në këtë raport thuhet se qeveria shqiptare nuk përmbush plotësisht standardet minimale për eliminimin e trafikimit. Megjithatë, theksohet në raport, po bën përpjekje domethënëse për ta bërë këtë. “Qeveria demonstroi përpjekje në rritje, krahasuar...
Emisione