greke

 • Trafiku i drogës, 1 shekull burg për shqiptarët dhe grekët

  Një gjykatë greke ka dënuar me më shumë se 1 shekull burg (128 vite burg) 8 persona të një grupi kriminal që trafikuan 1.5 ton drogë në Greqi më 7 Prill 2017. Pjesë e këtij grupi kriminal ishte edhe një avokat grek në Pire, i cili u dënua me...
 • Video: 30 kg heroinë në makinë, pranga çiftit të ri shqiptaro-grek

  Një shqiptar 21-vjeçar dhe një vajzë greke 18-vjeçare janë arrestuar në Bari të Italisë, pasi akuzohen për trafik ndërkombëtar të substancave narkotike. Çifti kishte zbarkuar në portin e Barit me traget nga Greqi. Ata udhëtonin me një makinë të vjetër, ku kishin fshehur plot 30 kilogramë heroinë nëpër tavolina...
 • Fëmijë shqiptarë dhe grekë ekspozojnë bashkë

  Jo aq për cilësitë artistike, por për mesazhin që përmban, Muzeu Historik Kombëtar, i hap dyert një ekspozite me protagonistë fëmijë shqiptarë dhe grekë. Ideja e mësuesit të tyre të pikturës, Kristo Dëfrim Hasës, emigrantit që pas shumë vitesh si marangoz i është rikthyer profesionit të tij të parë,...
 • Kapen babë e bir grekë, po peshkonin pa leje në ujërat shqiptare

  Dy grekë janë ndaluar ditën sotme në qytetin e Vlorës pasi u kapën duke peshkuar në ujërat shqiptare, pa leje. Efektivët e qytetit bregdetar u vunë në lëvizje pas një informacioni të marrë rreth orës 14:25, se në drejtim të Ftelesë kishte hyrë një mjet lundrues grek dhe po...
 • Arrestohen me 118 kg kanabis dy greke

  Dy shtetase greke janë arrestuar, pasi gjatë një kontrolli policia u gjeti 118.7 kilogramë kanabis, që mendohet se janë marrë në Shqipëri dhe do të shitej në Greqi. Ndërkohë dy shtetas të tjerë grekë janë arrestuar në Konicë, pranë kufirit me Shqipërinë, pasi në automjetin me të cilin udhëtonin...
 • Makina përplaset me kamionin, plagosen dy greke

  Dy shtetase greke kanë mbetur të plagosura ditën e sotme në Sarandë, pasi u përplasën me një kamion. Aksidenti ndodhi në aksin Shkallë – Qafë Botë, pranë vendit të quajtur “Karburanti”. 41 – vjeçarja me iniciale A.C. dhe 17 vjeçarja E.A udhëtonin nga Saranda në drejtim të Greqisë me një makinë...
 • Kapja e 800 kg kanabis në gjirin e Prevezës

  Pas sekuestrimit të rreth 800 kilogramëve hashash në gjirin e Prevezës, policia greke ka identifikuar personin që dyshohet se është koka e një rrjeti që trafikonte drogë nga Shqipëria drejt Greqisë. Ai është një shqiptar 35-vjeçar, të dhënat për të cilin i janë përcjellë edhe autoriteteve shqiptare. Bashkëpunëtorë të...
 • Sinanaj, i dyshuar për vrasjet tek Agimi i Artë

  Julian Sinanaj, 30-vjeçari nga Elbasani që po mbahet i arrestuar nga policia shqiptare sipas mediave greke është një nga tre të dyshuarit e policisë së vendit fqinj për vrasjen e dy anëtarëve të Agimit të Artë të premten e 1 Nëntorit në  lagjen Neo Iraklio të Athinës. Gazeta To...
Emisione