Jozefina Topalli

 • Jozefina Topalli: Një demokrat nuk djeg shkolla dhe mandate

  Ish-kryetarja e Parlamentit në qeverisjen Berisha, Jozefina Topalli ka reaguar pas incidentit të ndodhur në shkollën “Shejnaze Juka” në Shkodër, ku militantë të Partisë Demokratike i vendosën zjarrin godinës. Në një postim në rrjetet sociale, Topalli thotë se demokratët nuk djegin as mandate dhe as shkolla. “Djegia e shkollës...
 • A do i rikthehet politikës Jozefina Topalli? (Video)

  A do t’i rikthehet Jozefina Topalli politikës? E ftuar mbrëmjen e kësaj të hëne në edicionin e dytë të spektaklit “Në kurthin e Piter Pan”, ish-kryetarja e Kuvendit tha se i ndjek gjatë gjithë kohës zhvillimet politike në vend, megjithatë ajo u shpreh se nuk e di nëse do...
 • Preket në studio “Zonja e hekurt” (Video)

  Jozefina Topalli është një nga figurat më të spikatura të politikës në vendin tonë. Edhe pse nuk është më deputete, ish-kryetarja e Kuvendit dhe ish-nënkryetarja e Partisë Demokratike vazhdon të mbetet aktive në sferën publike. Megjithatë e ftuar në emisionin “Mbrëmje Ide” nga Mirela Milori, “Zonja e hekurt” e...
 • Topalli: Kryesia e PD, pa legjitimitet dhe pa identitet

  Ish-Nënkryetarja e Partisë Demokratike dhe një ndër ikonat e kësaj force politike, Jozefina Topalli, e quan të delegjitimuar procesin e përzgjedhjes së kryesisë së re.  “Është një kryesi e delegjitimuar, sepse me i votuari ka vota më pak se gjysma e votave të anëtarëve të Këshillit Kombëtar dhe kjo...
 • “Nëna ime ishte gati në fund të jetës…” (Video)

  Prej më shumë se një viti, politikania Jozefina Topalli duket se i është përkushtuar totalisht familjes. Prej një kohe të gjatë tashmë, ajo po kujdeset për nënën e saj, e cila është e sëmurë. E ftuar sot në emisionin “Rudina” në Tv  Klan, Topalli tha se ka kaluar një...
 • Jozefina Topalli zbulon pasionet e veçanta (Video)

  Prej më shumë se një viti, Jozefina Topalli është shkëputur nga politika. Ajo ishte sot në emisionin “Rudina” ku ndryshe nga herë të tjera foli edhe për pasionet e saj. Politikania tregoi se ëndrra e saj e fëmijërisë ka qenë të ishte matematiciene, por sot tregon pasionet si e...
 • A do t’i riktheheni politikës? Jozefina Topalli flet tek “Rudina” (Video)

  Ajo është një nga figurat që ka spikatur në politikë dhe në parlamentarizmin shqiptar. E fortë dhe e drejtpërdrejtë, Jozefina Topalli është e para grua në politikë, që ka mbajtur edhe postin e Kryetares së Kuvendit, një pozicion që gjithmonë ka qenë i drejtur nga gjinia mashkullore. Edhe pse jo...
 • Pjetër Arbnori bashkon PD dhe PS

  Përurimi i bustit të Pjetër Arbnorit, i vendosur përpara selisë së parlamentit arriti t’i bëjë bashkë të majtë e të djathtë, të paktën për një orë. Fjalimet protokollare në këtë ceremoni u zëvendësuan nga ndjesa për harresën që politika i bëri ndër vitet  “Mandelës shqiptar”. Ceremonisë në nderim të...
 • STOP – EMISIONI 197 (SEZONI 3)

  Telefonata me kryeministrin dhe përgjigja: u enjtsh në by…?! Ish-kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, ka kërkuar në gjykatë pagesat për kohën, kur ishte deputete e PD-së dhe bashkë me kolegët e saj, kishte bojkotuar punimet, për shkak të goditjes së Gent Strazimirit.Por “Stop” sjell disa raste nga viti 2009...
 • Topalli: Nuk ka kuorum, rrëzohet Lulzim Basha!

  Ish-kryetarja e Kuvendit dhe ish-nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli tha se të dielën është rrëzuar Kuvendi i statutit të PD sëbashku me kryetarin Lulzim Basha. Sipas saj, salla e Pallatit të kongreseve ka 2500 karrige, shumë prej të cilave ishin bosh, ndërsa Kuvendi i PD ka 7000 delegatë....
 • “E premte e zezë për PD”

  Nga Jozefina Topalli: Dje ka qenë e premte e zezë për PD Këshilli Kombëtar i PD u mblodh në fund të mandatit të tij për herë të parë (pas atij zgjedhor). Për herë të parë në historinë e PDSH ndodh që në Këshillin Kombëtar të PD të mos lejohet...
 • Topalli: Basha zhduku PD-në dhe opozitën

  Lulzim Basha e kujtoi 26-vjetorin e fitores së parë të demokratëve në zgjedhjet parlamentare me një foto nga festimet e 22 Marsit të vitit 1992, por ish-nënkryetarja e Partisë Demokratëve, Jozefina Topalli e akuzon se ka asgjësuar të djathtën. Përmes një postimi në Facebook, Topalli shprehet se pas më...
 • PD kërkoi rrëzimin e “20 Shkurtit”, tërhiqet pas reagimeve nga ish të përndjekurit

  Dy javë pasi depozituan në Kuvend një nismë ligjore për shfuqizimin e 20 Shkurtit që njihet si dita e rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha dhe e përkujtimit të viktimave e krimeve të komunizmit në Shqipëri, Partia Demokratike është tërhequr. Në projektligjin që mban firmën e 9 deputetëve,...
 • Former Parliament Speaker strong accusations against DP leader

  Former Vice President of the Democratic Party Jozefina Topalli has made strong accusations against the current head of the blue headquarters Lulzim Basha. In an interview for ABC News, Topalli says Basha has ruined the Democratic Party by turning it into the property of his family and his brother-in-law. ...
 • Topalli: Basha ktheu PD në pronë të familjes dhe kunatit

  Ish- nënkryetarja e Partisë Demokratike Jozefina Topalli ka bërë akuza të forta ndaj kreut aktual të selisë blu Lulzim Basha. Në një intervistë për “ABC News” Topalli thotë se Basha ka rrënuar Partinë Demokratike duke e kthyer atë në pronë të familjes dhe kunatit të tij. “Ku të shkojë,...
 • Fitorja e Bashës, reagon Topalli: Kali i Trojës në krye të PD

  Ish-nënkryetarja e Partisë Demokratike Jozefina Topalli ka reaguar pas fitores së Lulzim Bashës për postin e kryetarit të PD. Në një status në Facebook, Topalli shkruan se kutitë e votimit u mbushën pasi demokratët refuzuan Lulzim Bashën. “Kali i Trojes në krye të PD dhe lufta e tij për...
 • Topalli – Bashës: Demokratët do të bojkotojnë

  Dy ditë para zgjedhjeve për kryetarin e Partisë Demokratike, Jozefina Topalli sulmon ashpër Lulzim Bashën si njeriun që më 25 qershor u refuzua nga shqiptaret si hipokrit, bashkë me listën e e tij të shitur dhe aspak përfaqësuese. Në një reagim në Facebook, ish-nënkryetarja e Partisë Demokratike thotë se...
 • Topalli: Reagimi i Bashës tallje, demokratët të ngrihen në protesta

  Jozefina Topalli ka reaguar pas deklaratës së Lulzim Bashës, i cili pas humbjes në zgjedhje nuk dha dorëheqjen, por ngriu funksionet e tij, duke ia kaluar kompetencat nënkryetarëve dhe sekretarit të përgjithshëm të PD, që do të organizojnë zgjedhjet për kreun e kësaj force politike. Në një postim në...
 • “Imamët” seksistë dhe shtëpiaket që “pjellin”

  Nga Dorina Bilbili Në vitin 2011 kryeministri britanik David Cameron gjatë një fjalimi të zjarrtë iu drejtua një deputeteje me fjalët: “Qetësohu e dashur!”. Menjëherë zoti Cameron u etiketua dhe kryqëzua si seksist dhe shprehja e tij si e papërshtatshme për t’u përdorur nga një burrë i kohëve moderne...
 • Nga Jozefina Topalli/ “I rremë”, fjala që përshkruan më mirë Lulzim Bashën

  Nga Jozefina Topalli – Prej 26 Majit, edhe zyrtarisht, kjo nuk është më Partia Demokratike e Dhjetorit 1990. Jo pse mungoj unë në listën e deputetëve, por sepse shpirti i Partisë Demokratike është zëvendësuar me llogarinë e ftohtë të Republikës së Re. E di se ata pak demokratë që kanë...
Emisione