RTSH

 • Ermal Meta, i ftuar special në Festivalin e RTSH

  Pas suksesit që pati në Sanremo, Ermal Meta do të jëtë i ftuari special në Festivalin e 57-të në Radio Televizonin Shqiptar. Ai do të interpretojë disa nga këngët e tij më të mira. E ka cilësuar si një suprizë tepër të bukur ftesën për në këtë festival. “Jam...
 • TVSH bllokon sinjalin e Kuvendit për TV private

  Një vendim skandaloz dhe i paprecedentë i Televizionit Publik Shqiptar, që bllokoi trasmetimin live të seancës plenare për të gjithë operatorët televizivë privatë, solli reagime të forta në parlament. Opozita lëshoi akuza të ashpra, duke përfshirë edhe kreun e qeverisë. “Ky vendim është kryekëput vepër e Edi Ramës, një...
 • Kompozitorja e parë që fitoi festivalin e RTSH: Njerëzit e marrin për shaka këtë profesion

  Olsa Toqi, kompozitorja e parë femër e cila fitoi festivalin e RTSH dhe na përfaqësoi në “Eurosong”, me këngën “Përrallë” të Eneda Tarifës ishtee ftuar në “Jo Vetëm Modë”. Ajo është shfaqur për herë të parë në “Top Fest” në 2005-ën si këngëtare dhe bashkëpunimi me të tjerë këngëtarë...
 • STOP – EMISIONI 78 (SEZONI 2)

  Ja si na shohin amerikanët; Me detyrim në festvalin e RTSH-së. Stafi i Ambasadës amerikane në Tiranë ka publikuar një spot, ku zyrtarë të selisë diplomatike tregojën 10 gjërat që pëlqejnë nga Shqipëria dhe shqiptarët.Me humor dhe ironi renditen llojet e ndryshme të rakisë, por edhe përdorimi i lekëve...
 • 10 milionë dollarë rishpërndarje në buxhet

  Komisioni i Ekonomisë ka ndryshuar 983 milionë lekë në projekt buxhetin e vitit 2017 -të, duke i rialokuar ato sipas kërkesave të institucioneve. Gjatë diskutimeve nen për nen, Presidenti mori 10 milionë lekë të reja, nga 20 që kërkoi. Shumën më të madhe e ka marrë Radio Televizion Shqiptar,...
 • TVSH ndërpret transmetimin e ceremonisë së 38 martirëve, Shoqatat e Mediave: Akt banditesk e injorant

  Në mënyrë të paprecedentë, Televizioni Publik Shqiptar ndërpreu sinjalin për televizionet e tjera në momentin kur po transmetonin ceremoninë e lumturimit të 38 martirëve në Shkodër. Ky veprim ka ngjallur reagimin e Shoqatave të Medias, që protestuan duke e konsideruar këtë akt banditesk të kundraligjshëm. Në reagim theksohet se,...
 • RTSH, “Festivali i Fundvitit” ende pa drejtues (31 tetor 1998)

  Ende nuk janë vendosur zyrtarisht personat që do të merren me përgatitjet e “Festivalit të Fundvitit”. Dita e sotme ka qënë afati i fundit i dorëzimit të këngëve të kënduara nga këngëtarët. Skenari do të përgatitet nga Genc Ymeraj së bashku me një tjetër bashkëpunëtor, regjia nga Petri Bozo...
 • Debate në Këshillin Drejtues të RTSH (20 tetor 1998)

  Dështon sërisht mbledhja e Këshillit Drejtues të Radio Televizionit Shqiptar. Mandati i kryetarit të këtij Këshilli ka qënë shkaku i ndërprerjes dhe njëkohësisht ngrirjen e funksionimit të këtij Këshilli. Gjatë mbledhjes ishte planifikuar diksutimi  dhe miratimi i platformës dhe buxheti për Festivalin e Këngës në Radio Televizion si dhe...
 • RTSH, Festivali i fundvitit nuk është gati (10 tetor 1998)

  RTSH, Festivali i fundvitit i muzikës së lehtë shqiptare ka vonesa në përgatitje. Nuk është vendosur se kush do ta marrë përsipër drejtimin e këtij festivali. Këshilli Drejtues nuk ka përcaktuar fondin për të çelur nisjen e punimeve të festivalit. Eduart Mazi thotë se vlera që do shpenzohet për...
 • Ligji për median dhe Radio Televizionin Shqiptar (07 Shtator 1998)

  Mediat mundohen të jenë sa më pranë licensimit ndërsa demokratët vazhdojnë të kundërshtojnë ligjin. Në Parlament do të paraqitet një projekt i ri për mediat. Ligji ekzistues ka qënë i miratuar nga Parlamenti që në vitin 1997 por përfshinte vetëm veprimtarinë e  mediave elektronike private. Projekti i ri ka disa...
Emisione