Siberi

 • Goditet nga copa e akullit në sy, 27-vjeçarja humb tragjikisht jetën

  Një kirurge syri nga Rusia humbi jetën në një aksident sa të pazakontë aq edhe të frikshëm. Ajo u godit nga një “plumb prej akulli” që u ngrit nga një kamion që udhëtonte para saj. Copa e akullit depërtoi duke thyer xhamin e makinës ku ndodhej 27-vjeçarja dhe e...
 • E pazakontë, zjarret përfshijnë Siberinë

  Ferri mes akullit. Kështu mund të përshkruhen pamjet e zjarreve të pazakonta që kanë përfshirë rajonin e Trans-Baikalit në jug-lindje të Siberisë. Deri më tani përllogariten mbi 20 të plagosur, teksa flakët kanë djegur qindra banesa dhe po përhapen me shpejtësi për shkak të erërave të forta. Autoritetet po...
 • Aksident tragjik, rrëzohet helikopteri me 18 persona në bord

  18 persona kanë humbur jetën në një aksident tragjik me helikopter, në veriperëndim të Siberisë. Autoritetet ruse thanë se MI-8 u rrëzua rreth orës 10:20, me orën lokale, rreth 180 kilometra nga qyteti i Igarka, në territorin e Krasnoyarsk. Të gjithë personat që ndodheshin në bord, 3 anëtarë të...
 • Pamjet e ekzekutimit të “Kumbarit” që sapo kishte dalë nga burgu

  Sapo kishte dalë nga burgu dhe për këtë kishte organizuar një festë. Por gëzimi i mafiozit rus mori fund shumë shpejt, pasi u qëllua për vdekje. Pamjet makabre tregojnë sesi një vrasës iu afrua 39-vjeçarit Alexander Zhestoko dhe hapi zjarr në drejtim të tij nga shumë pranë. Mafiozi siberian...
 • Gjendet “bukuroshja e fjetur”

  Një skelet 2 mijë vjeçar i një “bukurosheje të fjetur” është gjetur në një rezervuar në Siberi. Mumia, në gjendje shumë të mirë, sipas asaj që shkruan e përditshmja “Mirror” besohet se i përket një gruaje të lashtë. Ajo ishte ende e veshur me fund prej mëndafshi në varrin...
 • Bien nga ‘qielli’ mbi 3 tonë flori

  Një avion mallrash An-12 që transportonte rreth 9 tonë flori ka humbur pothuajse 1/3-ën e peshës gjatë ngritjes nga aeroporti i Yakutsk, në Siberinë Lindore. Lajmi është bërë i ditur nga një zëdhënës i policisë transportuese për agjencinë ruse të lajmeve TASS, të enjten.   Më herët raportet thanë...
 • Zbulohen në një çantë 54 duar të sharruara

  Banorët në lindje të Rusisë kanë mbetur të tronditur, kur kanë gjetur një çantë që mbante 27 palë duarsh njeriu të sharruara. Zbulimi u bë në qytetin Kabarovsk të Siberisë, në afërsi të kufirit me Kinën. Një banor gjeti një nga duart në breg të lumit dhe më pas...
 • Video/ Veprimi mizor, studenti fut macen në furrën e sobës

  Një video e shpërndarë në internet ka ngjallur zemërim të madh me veprimin e një studenti, i cili fut një kotele në furrën e nxehtë të sobës. Ngjarja ka ndodhur në qytetin Krasnoyarsk të Siberisë. Autoritetet ruse kanë nisur hetimet për torturën që iu bë koteles. Studenti është identifikuar...
 • Video/ Lumi i përgjakur tmerron banorët

  Një ditë pas superhënës blu, çuditë vazhdojnë. Një lumë në Rusi është shndërruar në ngjyrë të kuqe si gjaku. Ky fenomen i çuditshëm ka ndodhur në lumin Molchanka në Siberinë Perëndimore. Arsyeja pse diçka e tillë ka ndodhur, nuk është konfirmuar ende, por vendasit dyshojnë se kjo arsyeja mund...
 • I ftohti ekstrem thyen termometrin

  Mirë se vini në fshatin më të ftohtë në Tokë, ku temperatura mesatare në Janar është -50 gradë Celcius dhe qerpikët e banorëve ngrijë kur ata dalin jashtë. Fshati i largët siberian i Oymyakon, është vendi me ngricë dhe mot të ftohtë të përhershëm, duke e bërë atë të...
 • Gjendet e vrarë në pyll 19-vjeçarja, ishte zhdukur prej 2 ditësh

  Një studente është gjetur e mbytur për vdekje dhe e mbështjellë me qese plastike në një pyll në Siberi. Kristina Prikhodko, sipas The Sun, sapo ishte regjistruar për një reklamë si modele në një faqe në internet, që policia beson se përdoret për meshkujt që kërkojnë të tërheqin të...
 • “Babagjyshi i akullt” mbërrin ne Siberi

  Ky është babagjyshi i akullt, varianti siberian i babagjyshit të Krishtlindjeve në botën perëndimore. Në zonat e ftohta të Sibërisë ai është simbol festave të fundvitit. Me mjekrën e tij të gjatë dhe të bardhë, por i veshur ndryshe nga Santa Klausi, me peliçe blu por ndonjëherë edhe të...
 • Video-Foto/ UFO mbi kokat e banorëve

  Një video e çuditshme është shpërndarë në internet, ku pretendohet se shfaqet një UFO që zhduket brenda një tjetër objekti alien. Pamjet vijnë nga rajoni i Yakutia në Siberi, Rusi. Një burrë i quajtur Semyon, tha: “Një objekt i paidentifikuar po fluturonte mbi shtëpitë tona, kishte shumë dritë dhe...
 • Sëmundjet vdekjeprurëse që përhapen nga ngrohja globale

  Çfarë do të ndodhë nëse papritur ekspozohemi ndaj baktereve vdekjeprurëse që nuk kanë qenë në atmosferë për mijëra vite? Këtë mund ta zbulojmë shpejt pas shkrirjeve si pasojë e ngrohjes globale. Ngrohja globale po shkakton shkrirjen e permafrosteve, tokë që ka qenë e ngurtë për mijëra vite. Me shkrirjen...
 • Raporti i CIA: Si u kthyen në gurë ushtarët rusë

  Një raport top sekret i CIA –s deklaron se një trupë ushtarësh rusë shkatërruan një UFO e më pas “u kthyen në gurë nga alienët që mbijetuan.” Dokumenti, tashmë i deklasifikuar, pretendon se 23 ushtarë u vranë nga 5 alienë që ndodheshin në një disk fluturues, në një përballje...
 • Ngatërrojnë ilaçin e pastrimit me alkoolin, 33 të vdekur

  33 persona kanë ndërruar jetë në Siberi pasi kanë konsumuar solucion pastrimi me metanol të cilin e kishin ngatërruar me alkool të lirë. Sipas hetuesve janë me dhjetëra banorët e zonës Leninski, të moshave 35 deri në 50 vjeç, që kanë konsumuar solucionin “Boiarishnik”, i cili përkthehet tekstualisht “zbardhues”....
 • Topat e dëborës pushtojë plazhin

  Një pamje sa e bukur aq edhe e çuditshme u shfaq për banorët e zonës në Gjirin e Ob, në veriperëndim të Siberisë, pasi me mijëra topa dëbore natyralë u formuan në det. Sipas BBC, rreth 18 kilometra përgjatë bregdetit u mbuluan nga sferat prej akulli, madhësia e së...
 • Zbulohet në minierë një krijesë e çuditshme

  Minatorët në Siberi kanë zbuluar një krijesë të lashtë, tepër të çuditshme. Bëhet fjalë për një gjitar të paidentifikuar, të gjetur në minierat e diamantit në Udanchny, në verilindje të Rusisë. Sipas “The Siberian Times”, ekspertët sugjerojnë se krijesa mund të jetë një kafshë e ngjashme me ariun, me...
Emisione