Susanne Schutz

 • Soreca: Jo dhunë në protestën e së enjtes

  Pas kritikave të ashpra për dhunën në protestën e së shtunës dhe vendimin për djegien e mandatave, ambasadorët kanë shkuar në zyrën e Bashës. Fillimisht në selinë blu ishte diplomatja gjermane dhe më pas ai i bashkimit Europian. Soreca tha pas takimit se kishte njohur Lulzim Bashën me qëndrimin...
 • Ambasadorja gjermane: Mjedis jo “fair” për biznesin

  Gjermania është një prej 7 investitorëve më të mëdhenj në ekonominë shqiptare, por ambasadorja gjermane thote se eksperienca e viteve të fundit ka lënë shije jo të mirë tek sipërmarrësit që ushtrojnë prej vitesh aktivitetin e tyre në Shqipëri. Në pritjen e organizuar nga Shoqata Gjermane e Industrisë dhe...
 • Ambasadorja gjermane: Opozita të kthehet në parlament

  Ambasadorja gjermane në Tiranë, Susanne Schutz, ka bërë thirrje të martën që opozita të rikthehet në Kuvend. “Ne jemi të mendimit që në demokraci nevojitet një opozitë, por edhe për këtë opozitë vendi është në parlament dhe unë i bëj apel opozitës që të kthehet përsëri në parlament sepse ka...
 • “Shullazi”, ambasadorja e Gjermanisë: Askush nuk është mbi ligjin

  Një ditë pas vendimit gjyqësor ndaj Emiljano Shullazit, ka reaguar edhe ambasadorja e Gjermanisë, Susanne Schutz. Diplomatja gjermane shprehet se askush nuk mund të qëndrojë mbi ligjin, ndësa i ka bërë apel drejtësisë shqiptare që të mos tërhiqet në burgosjen e elementëve kriminalë. “E kam ndjekur me vëmendje procesin...
 • Ambasadorja gjermane: Vettingu vazhdon, por duhen rezultate konkrete

  Ambasadorja e Gjermanisë, Susanne Schütz nga Shkodra tha se vettingu është një proces që po vijon në mënyrë pozitive, por duhen rezultate konkrete. “Të gjitha vendet vakante të mbushen sa më parë. Gjermania është e angazhuar që Shqipëria të anëtarësohet në BE”, thotë ambasadorja. Ajo u shpreh se “do...
 • German Ambassador: We want concrete results from vetting

  German Ambassador Susanne Schütz from Shkodra city said vetting is proceeding in a positive way, but concrete results are needed. “All vacancies to be occupied as soon as possible. Germany is committed to Albania to join the EU”, said the ambassador. She said that “we would have wanted to...
 • Chief Prosecutor meeting with German Ambassador for Combating Corruption

  Attorney General Arta Marku received in a meeting the Ambassador of the Federal Republic of Germany, Susanne Schütz. At the meeting held today, the German diplomat expressed their country’s support for the General Prosecutor’s Office as well as the will to further strengthen bilateral co-operation in the area of...
 • Kryeprokurorja takim me ambasadoren gjermane për luftën kundër korrupsionit

  Prokurori i Përgjithshëm, Arta Marku priti në një takim Ambasadoren e Republikës Federale të Gjermanisë, Susanne Schütz. Në takimin e zhvilluar ditën e sotme, diplomatja gjermane shprehu mbështetjen e vendit të saj për institucionin e Prokurorisë së Përgjithshme, si edhe vullnetin për forcimin e mëtejshëm të bashkëpunimit dy-palësh në...
 • Schütz: Zgjedhjet pa opozitën të ligjshme

  Pas ambasadorit amerikan edhe ajo gjermane Susanne Schütz thotë se zgjedhjet pa opozitën janë të ligjshme dhe se Gjermania do t’i njohë ato. Schütz ka përforcuar qëndrimin e dhënë dy javë më parë nga ministri i jashtëm gjerman Sigmar Gabriel, se zgjedhjet duhet të zhvillohen në datën e dekretuar...
 • Ambasadorja gjermane: Në zgjedhje të futet kush dëshiron

  Zërave të ndërkombëtarëve që i kërkojnë opozitës t’i rikthehet jetës parlamentare u është shtuar edhe ai i ambasadores gjermane në Tiranë, Susanne Schutz.  Por, ndërsa të gjithë artikulojnë nevojën e mbajtjes së zgjedhjeve të lira dhe të ndershme diplomatja gjermane shkon edhe më tej kur thotë se në to...
Emisione