Florenc Çapja fiton lirinë e plotë në Dubai për urdhrin e arrestit nga Shqipëria


Florenc Çapja fiton lirinë e plotë në Dubai për urdhrin e arrestit nga Shqipëria

14:18 28/07/2021

Florenc Çapja, i cili u shoqërua në Dubai dhe më pas u la nën mbikëqyrje ligjore në muajin Maj të këtij viti për llogari të autoriteteve shqiptare, ka fituar tërësisht lirinë.

Mësohet se që prej datës 12 Korrik 2021, Emiratet e Bashkuara Arabe kanë vendosur heqjen e të gjitha kufizimeve ligjore ndaj Florenc Çapjas.

Që prej kësaj date, Çapja rezulton që të jetë i lirë për të lëvizur si brenda vendit (në Emiratet e Bashkuara Arabe) ashtu edhe drejt vendeve të tjera.

40-vjeçari vazhdon të jetë në kërkim ndërkombëtar nga Shqipëria dhe akuzohet si porositës për vrasjen e at e bir, Nezir dhe Gentian Beqiri, ngjarje e ndodhur në Elbasan në vitin 2012.

Florenc Çapja u shpall në kërkim për këtë ngjarje në Mars të këtij viti, në të njëjtën ditë kur për të njëjtën vrasje policia arrestoi dhe mban prapa hekurave edhe Ardian Çapjan.

Dy muaj më parë, kur në media u përfol arrestimi në Dubai i Florenc Çapjas, avokati i tij deklaroi se 40-vjeçari ka leje qëndrimi në atë vend dhe do të kërkonte azil politik.

Për vrasjen e Gentian dhe Nezir Beqirit janë arrestuar edhe Jorgo Leku alias Olsi Leka alias Giorgo Lekou alias Jorgo Lekou, i cili u prangos në Athinë më 11 Tetor 2020; Etien Cani i cili u ekstradua nga Italia në Shqipëri po në vitin 2020 si dhe Ervis Bardhi.

Si u vranë brenda shtëpisë at e bir

Gentian Beqiri u vra më 15 Gusht 2012 në banesën e tij në Elbasan teksa qëndronte nën masën e sigurisë “Arrest shtëpie”. Ai ka qenë dënuar si i implikuar në vrasjen e biznesmenit Sokol Çapja, në vitin 2005. Autorët përdorën Etien Canin si personin për  të hyrë brenda banesës, pasi ai ishte shok fëmijërie me viktimën.

Foto: Viktimat Gentian (majtas) dhe Nezir Beqiri

Gentian Beqiri u qëllua me 4 plumba me një armë me silenciator teksa ishte në gjumë, ndërsa i ati u dhunua barbarisht nga autorët ndërsa ndërroi jetë edhe për shkak të një infarkti. Beqiri ishte i paralizuar pasi në tentativë për t’i ikur policisë ai ishte hedhur nga një mur i lartë duke pësuar dëmtime të shtyllës kurrizore dhe prej 6 vitesh qëndronte në banesën e tij. /tvklan.alTë ngjashme