Kadri Veseli thirret në Hagë, reagon Rama

Posta

Kadri Veseli thirret në Hagë, reagon Rama

17:43 07/11/2019

“E padrejtë ftesa për luftëtarët e UÇK-së”

Kryeministri Edi Rama reagoi në rrjetet sociale pas lajmit se kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli është thirrur nga Gjykata Speciale në Hagë për t’u intervistuar.

“Sado e padrejtë ftesa për në Gjykatën Speciale për luftëtarët e UÇK, nuk mbetet tjetër veçse e drejta për të treguar të vërtetën për të drejtën e fituar me luftë nga një popull, që pa Ushtrinë Çlirimtare do të ishte ende i mohuar në të drejtën e tij! Solidarë me Kadri Veselin”, shkruan Rama.

Në një konferencë për mediat këtë të enjte, Veseli deklaroi se do të paraqitet para gjykatës më 4 Dhjetor.

“Epoka e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës – është pjesa më krenare e jetës sime. Jam i bindur se edhe kjo Gjykatë do ta vërtetojë luftën e drejtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por edhe që do t’i ndalë goditjet ndaj të vërtetës së popullit tonë dhe Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, shprehej kreu i PDK-së./tvklan.al


Reklama
LAJMET

Të ngjashme

Reklama
UKT
UKT

Grupi