Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza, pas dështimit të Projektligjit për Vlerat e UÇK-së, i ka bërë thirrje Lëvizjes Vetëvendosje të sigurojë 40 vota në Kuvend për rrëzimin e Qeverisë.

Ai në seancën e sotme të Kuvendit ka thënë se nëse partia e Albin Kurtit siguron votat e nevojshme për ngritjen e mocionit të mos besimit ndaj Qeverisë, atëherë Partia Demokratike e Kosovës do t’i japë 24 votat e saj për ta çuar Hotin në shtëpi.

Hamza ka kërkuar edhe nga kryetarja e Kuvendit Vjosa Osmani që t’i bashkëngjitet këtij mocioni.

“E ftoj Qeverinë e Kosovës të japë dorëheqjen, sepse është shndërruar në pengesë për adresimin e sfidave dhe nevojave të cilat i ka vendi. Gjithashtu, ftoj edhe Grupin parlamentare të VV, pasi që kanë dhënë një mocion që të punojnë në drejtim të këtij mocioni, t’i bëjnë 40 vota. Edhe kryetarja e Kuvendit nëse është duke shpreh pakënaqësi t’i bashkëngjitet këtij mocioni, të sillet në Kuvend dhe në momentin kur bëhen 40 vota dhe krijohen kushtet për me u hedhë në votim ky mocion, Partia Demokratike e Kosovës do të jap 24 vota për. Dhe atëherë krijohen kushtet që vendi të shkojë në zgjedhje”, tha Hamza.

Po ashtu në këtë seancë, po ashtu ka dështuar sërish miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike./klankosova