STOP – EMISIONI 117 (SEZONI 4)

Posta

STOP – EMISIONI 117 (SEZONI 4)

21:02 12/02/2019

Basha: Rama do ikë si kryeqen/ Majko distancohet nga shefi.

Kreu i PD-së Lulzim Basha ishte sot në Pogradec, në vijim të turit të tij, për të ftuar qytetarët të bëhen pjesë e protestës së 16 shkurtit në Tiranë.Gjatë fjalës së tij, Basha disa herë përmendi, se Rama i thotë njerëzve e popullit qen, pasi vetë është i lidhur me qentë e krimit e oligarkisë.Ministri për diasporën Pandeli Majko, në një intervistë ditën e djeshme në Zërin e Amerikës, u distancua, nga sulmet e kryeministrit Rama ndaj kësaj media. Në mënyrë të përsëritur Rama e ka quajtur median kazan e po kështu edhe Zërin e Amërikës, kur publikoi përgjime të blerjes së votës në Shqipëri.

Prrenjasi me stadium 1 miliardë lekë, fituesi i tenderit i paracaktuar.

Emisioni “Stop” trajtoi problemin e stadiumit të Prrenjasit, një investim 1 miliard Lekë i qeverisë shqiptare në prag të zgjedhjeve lokale. Ekipi i këtij qyteti, Domosdova, është në kategorinë amatore, megjithatë qyteti do të ketë një stadium me 500 vende.

Një stadium kaq modern për një qytet kaq të vogël sa Prrenjasi dhe mbi të gjitha për një skuadër si ajo e Domosdovës, e cila është e cila është në kategorinë amatore. Modeli do të jetë i tipit anglez, tribuna do të jetë e mbuluar. Ndërtimi për stadiumin e ri do të zgjasë 6 muaj dhe investimi shkon në 1 milard Lekë.

Gazetarja e emisionit “Stop” ka pyetur një nga qytetarët të cilët është shprehur kështu:

“Ne nuk kemi Lekë të hamë bukë, ku ti gjejmë ne ato Lek”.

Edhe pse ky qytet që nuk ka kopshte, çerdhe, qendra shëndetësor, kryetarja e bashkisë, Miranda Rira ka menduar për ndërtimin e një stadiumi që shkon në 1 miliard Lekë.

Ishin 6 kompani që konkurruan. Në shpalljen fitues që ka bërë bashkia është firma “Zdravo “ ,e cila ka fituar edhe pse është renditur e fundit për nga oferta.

Gazetarja e emisonit “Stop” shkoi në Bashkinë e Prrenjsit, por kryetarja u mbyll në zyrë dhe nuk doli.

Koordinatori Medias- Pa autorizimin e Kryetares , nuk mund të hysh, pa e bërë atë.

Gazetarja- Çfarë autorizimi? Pse ku jemi këtu neve?

Koordinatori Medias-Po normal, duhet të bësh kërkesën!

Gazetarja-Ç’është ky autorizim mor? Po çfarë autorizimi mor? Hiqe more këtë teori komuniste “Autorizimi”. Çfarë do me thënë autorizimi?

Koordinatori Medias-Urdhëro, këtu parqit kërkesën, që ajo të përgatitet. Si mund ta pyesësh ti, përderisa ajo s’është e përgatitur? Do bësh kërkesën, për takimin me kryetaren. O shefi, t’i nxjerr pak kërkesën unë…

Operatori Stop- Mos e prek kamerën!

Fotograf- Mos më filmo mo!

Operatori Stop- A po xhiroje gazetaren?

Fotograf- Jo, po filmoja këtë( koordinatorin).

Operatori Stop- A po xhiroje gazetaren?

Unë të xhirova. Po, po të xhiroj unë ty tani e të kam këtu!

Fotograf- O bos, mos ma bëj mua atë t’folmen, se të thashë mos filmo. Mos filmo, e kam shumë seriozisht!

Gazetarja-( Policit) Shikoji njëçikë këto të dy! Këtë tjetrin, se ky i imi është në rregull! Shiko pak këtë këtu! O zotëri, jemi autoritet ne këtu, jemi media, s’jemi…s’kemi ardhur kameraman dasme.

Fotograf- Ai thotë prit, ti filmo. Si filmo?

Operatori Stop- Kush je ti mor?

Gazetarja- Po çke ti mor vëlla, ti ke ardhur për aktivitetin.

Gazetarja-( Policit) Zotëri, të lutem hapu se kam ardhur për të takuar kryetaren.

Polici- Një minutë, të mbarojë punë.

Gazetarja- Çfarë tha kryetarja?

Koordinatori Medias- Do bëni një kërkesë me shkrim për tematikën dhe pastaj…

Gazetarja- Jo, unë s’e pranoj!

Koordinatori Medias- Po si se pranon ti?

Gazetarja- Duke e dit që …jo unë kërkesën mund ta bëj kur s’është kryetarja, por jo kur është kryetarja lart!

Koordinatori Medias- Po si mund të hysh ti?

Gazetarja- Të lutem njoftoje, thuaji që ka ardhur Odeta.

Kryetarja e Bashkisë së Prrenjasit sapo zbuloi kishte ardhur se emisioni “Stop” u mbyll në zyrën e saj.

Të gjitha punimet që ka pasur Bashkia e Prrenjësit i ka fituar firma “Zbravo”

Kryetarja e bashkisë, Majlinda Rira, pas këmbënguljes së gazetares së emisionit “Stop” e pret grupin tonë të xhirimit dhe thotë, se stadiumi i ri, ka qenë premtimi i saj elektoral.

Majlinda Rira: Që nga momenti që erdha kryetare bashkie jam munduar që të ngre shpirtin e tifozëve jo sepse bashkia e Prrenjasit është e pasur, por sepse është i vetmi aktivitet social- kulturor. Prrenjasi ka një ekip futbolli, i cili quhet Domosdova dhe fatkeqësisht pas prishjes fushës ka rënë nga kategoria. Kërkuam një financim nga qeveris nga Federata Shqiptare e Futbollit dhe e fituam këtë projekt. Unë investime kam vetëm 400 milionë Lekë të vjetra në vit dhe jam munduar të riparoj, çerdhe, kanale vaditëse. Por ti kisha 1 miliard lekë, do ti përdorja ndryshe, por këto janë para që vinë nga buxheti i shtetit. A kam unë nevojë për investime të tjera, rrugë të asfaltuara, kopshte, çerdhe, spitale? Kam shumë nevojë, se është një bashki e varfër dhe kaq investime sa unë kam marrë janë të pakta.

Për informacione më të hollësishme për strukturën e stadiumit kritereve të garuesit të tenderi gazetarja e emisioni “Stop” ju drejtua Bashkisë së Prrenjasit, dhe konkretisht zyrës të Urbanistikës dhe asaj të Prokurimeve.

Firma “Zdravo” del fituese në të gjitha punimet që ka kryer Bashkia e Prrenjasit.

Nga ana tjetër, duket se investitori “ka harruar” të shpronësojë pronarët. Por nuk ka bërë të njëjtën gjë me fituesin e tenderit, të cilin e ka paracaktuar, qysh në përcaktimin e kritereve.

Pronari i tokës: Ne kemi tokën dhe duam paret. e ka blerë gjyshi me flori.

Gazetarja: Ju e keni tokën?

Pronarja tokës- Këtë unë e kam, unë e kam.

Pronarja tokës-Po kështu thanë.

Pronarja tokës-Neve jemi në proces gjyqësor.

Pronarja tokës-Po.

Gazetarja : Nuk lejohet në prces gjyqësor.

Pronarja tokës-Epo, nuk e di!

Stadiumi i Prrenjasit, mendohet për fituesin e projektit jo për pronarët e tokës!

Kryetarja e bashkisë, Majlinda Rira, pas këmbënguljes së gazetares së emisionit “Stop” e pret grupin tonë të xhirimit dhe thotë, se stadiumi i ri, ka qenë premtimi i saj elektoral. Nga ana tjetër duket se investitori “ka harruar” të shpronesoje pronarët. Por nuk ka bërë të njëjtën gjë me fituesin e tenderit, të cilin e ka përcaktuar qysh në përcaktimin e kritereve.


Reklama
LAJMET

Të ngjashme

Reklama
UKT
UKT

Grupi