Video/ I jepet lamtumira e fundit Simon Peresit


Video/ I jepet lamtumira e fundit Simon Peresit

11:44 30/09/2016

Liderët botërorë kanë shprehur imazhet e tyre për liderin izraelit, Shimon Peres, tre ditë pas vdekjes së tij në moshën 93-vje[are.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu në fjalimin që mbajti për të tha: “Shimon synonte lartësitë më të mëdha. Ai i mbërtheu të gjithë me vizionet dhe shpresat e tij. Ishte burrë i madh izraelit”.

Presidenti i SHBA, Barak Obama ishte ai që e mbylli fjalimin duke e krahasuar Peresin me disa nga liderët më të mëdhenj të shekullit të 20-të, të cilët kishte pasur nderin t’i takonte, duke përmendur Nelson Mandelën dhe mbretëreshën Elisabet.

Peres, besonte në brazinë ndërmjet palestinezëve

”, u shpreh Obama.

Arkivoli i Perez u shoqërua nga rojet ushtarake nga ndërtesa parlamentar në Jeruzalem për në malin Herzl, në varrezat izraelit, ku do prehet anë disa prej liderëve të mëparshëm të vendit./tvklan.al


Të ngjashme