Azem Hajdari bën bashkë politikën shqiptare

Kritikët e Bashës: PD nuk është aty ku e donte Azemi

Përvjetori i 20-të i vrasjes së Azem Hajdarit i bëri bashkë, pavarësisht ngjyrave partiake. Bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë, miq dhe të njohur rikthyen në kohë ëndrrën e heroit të demokracisë, “Shqipëria si Europa”.

Presidenti Ilir Meta:Azem Hajdari është një figurë e përmasave epokale që ka dhënë një mesazh të përjetshëm për të gjithë shqiptarët, se demokracia kërkon guxim”.

Ish-Kryeministri Sali Berisha: “Meta e tha ai ishte lider epokal, ishte i jashtëzakonshëm, dëgjonte dhe pranonte këshilla. Nëse kthehemi në Dhjetorin e tij do gjejmë një gjeni të guximit njerëzor, por edhe të vizionit. Ishte tribun në çështjen kombëtare”.

Blendi Fevziu: “Veç kurajos dinte të negocionte me kundërshtarët, kishte një instikt për t’iu shmangur autoritarizmit dhe për të garantuar dimensionin e lirisë”.

Por edhe ky përvjetor nxorri në pah divergjencat në Partinë Demokratike, ndonëse i’a arriti t’i bëjë bashkë edhe kritikët e Lulizm Bashës në simpoziumin dhe ceremoninë e organizuar.

Besnik Mustafaj:PD nuk është aty ku historia e kërkon dhe ku do e donte Azemi për t’i dhënë zë politik kësaj pakënaqësie popullore duke mishëruar atë që është jetike sot, shpresën e njerëzve dhe për t’i udhëhequr këta njerëz drejt përmbushjes së ëndrres tënde, për ta bërë Shqipërinë si të gjithë Europa”.

Astrit Patozi: “Sot PD është në këtë gjendje për shkak të lidershipit”.

Për Lulzim Bashën, ëndrra e Azem Hajdarit ka përpara një pengesë të cilën kreu i demokratëve u zotua se do bënte realitet për të gjithë shqiptarët.

Lulzim Basha: “Të zotohemi para Azemit se do të pastrojmë politikën nga krimi për t’i hapur vendit rrugën e bllokuar se në çdo vend do të ketë edhe liri edhe demokraci, ëndrra jote na udhëheq në betejën për fitoren e së mirës ndaj të keqes”.

Pas fjalimeve, vendin ia lanë homazhet pranë memorialit.

Tv Klan

Kategori
Lajmet KryesorePolitikaTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*