Arrestohen 2 persona për kontrabandë ilaçesh

Posta

Arrestohen 2 persona për kontrabandë ilaçesh

12:46 20/09/2017

Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Pangea X”. Operacion nga Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë.

Arrestohen 2 persona për kontrabandë medikamentesh farmaceutike.

Sekuestrohen në total 90 medikamente të ndryshme farmaceutike kontrabandë.

Në zbatim të Planit të masave “Pangea X”, për goditjen e aktivitetit kriminal të shkeljes së të drejtave të pronësisë industriale/intelektuale për produktet farmaceutike të falsifikuara”, në kuadër të operacionit policor “Pangea X”, sektori për Krimin Ekonomik dhe financiar në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësorë Tiranë, arrestuan në flagrancë shtetasit:

– Enval Xhoxhi, 31 vjeç, banues në Tiranë.

– Kozeta Ylli, 47 vjeçe, banuese në Tiranë.

Arrestimi i shtetasve të sipërpërmendur u krye pasi, këta shtetas ushtronin tregtim dhe transportim të mallrave që janë kontrabandë në farmacitë që menaxhonin.

Janë sekuestruar në total në cilësinë e provës materiale 90 medikamente farmaceutike kontrabandë :

– 42 medikamente farmaceutike të gjetura në farmacinë që menaxhonte shtetasi Enval Xhoxhi.

– 48 medikamente farmaceutike kontrabandë të gjetura në farmacinë që menaxhonte shtetasia Kozeta Ylli.

Materialet proçeduriale iu kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, në ngarkim të shtetasve të sipërpërmendur, për veprat penale “Tregtim dhe transportim i mallrave kontrabande”, “Fshehje të ardhurave dhe Shkelje e të drejtave të pronësisë industriale/intelektuale, parashikuar nga nenet 178, 180 dhe 149/a të Kodit Penal.

/tvklan.al


Reklama
LAJMET

Të ngjashme

Reklama
UKT
UKT

Grupi