Cakaj: Shqipëria do ngrejë Task-Forcë për njohjen e Pavarësisë së Kosovës – TV KLAN

Cakaj: Shqipëria do ngrejë Task-Forcë për njohjen e Pavarësisë së Kosovës

Shqipëria do të ngrejë një Task-Forcë diplomatike për njohjen nga sa më shumë vende të Pavarësisë së Kosovës. Lajmi është bërë me dije nga ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj gjatë një interviste në emisionin “Opinion” në Tv Klan.

Cakaj e konsideron të papranueshme fushatën që ka ndërmarrë Serbia që shtete të caktuara të tërheqin njohjet e Pavarësisë së Kosovës.

“Për ne është e papranueshme fushata e Serbisë për tërheqjen e njohjeve të Pavarësisë së Kosovës dhe Shqipëria do të ngrejë një Task-Forcë të veçantë për të adresuar këtë problem”, tha Cakaj.

I pyetur nga gazetari Blendi Fevziu nëse në ambasadat shqiptare do të vendosen ambasadorë shqiptarë të Kosovës, ministri në detyrë nuk e mohoi një fakt të tillë. Ai sqaroi se do të ketë 4 pika si do të veprohet për të forcuar rolin e Kosovës në arenën ndërkombëtare.

“Ministria e Jashtme do të ngrejë Task-Forcën për forcimin e pozicionit ndërkombëtar të Kosovës me diplomatët më të kualifikuar nga Kosova dhe Shqipëria. Do të procedohet shumë shpejt me marrëveshje ndërministrore me 4 komponente.

“E para, ambasada për përdorim të përbashkët. Elementi i dytë do të jetë konsullor. Planifikojmë hapjen e menjëhershme të tre konsullatave të reja. Elementi i tretë do të jetë profesional që përfshinë mundësinë e këmbimit të stafit profesional. Dhe i katërti do të jetë elementi kulturor”, u shpreh ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj. /tvklan.al

Kategori
Lajmet KryesorePolitikaTe funditTë gjitha
1 Koment
 • Hysni Bytyci
  25 Prill 2019 at 11:03
  Përgjigju

  Po a deri tani Shqipëria paska fjete a? Shqipëria ka pas Ministar të jashtëm edhe para z. Cakaj, bile dhe shumë të suksesshëm, p.sh. z. Bushati. Zoti Caka duhet ta ndalë pak turrin e mos të na shesë gogla për “dashke”, se ministri para tij, nuk ka fjete, por e ka krye detyrën shumë më mirë se që mendon z. Cakaj.

 • Përgjigju

  *

  *

  Emisione