aeroport

 • Pak metra larg tragjedisë (Video)

  Në mediat sociale është publikuar një video ku duket momenti kur një charter ulet në aeroport vetëm pak metra mbi kokat e punëtorëve të pistës. Kjo video besohet të jetë filmuar 4-5 vjet më parë në një aeroport në Paraguaj, por është bërë publike së fundmi. Punëtorët, të veshur...
 • Ushtria në Rinas, Lleshaj i përgjigjet Metës

  Shqetësimit të Presidenti Ilir Meta, i cili zyrtarisht kërkoi informacion nga Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura mbi bazën ligjore të vendosjes së efektivëve të Policisë Ushtarake dhe Batalionit Special të FA-së në perimetrin e sigurisë së aeroportit “Nënë Tereza”, iu përgjigj nga foltorja e Kuvendit...
 • “Përgjegjësia e koncesionarit dhe bankave”

  Përfaqësuesit e shumicës socialiste e shohin ngjarjen e grabitjes së disa miliona eurove në pistën e Aeroportit të Rinasit, si një mundësi për të ndryshuar Ligjin për Koncesionet. Kjo pasi sipas tyre, përgjegjësia për këtë rast të përsëritur brenda ambienteve të aeroportit është e koncesionarit kinez, që e administron....
 • Asnjë masë shtesë një ditë pas grabitjes në Rinas

  Një ditë pas grabitjes spektakolare në pisten aeroportit të Rinasit nuk ka asnjë masë shtesë të sigurisë. “Në portën pas krahëve të mi të martën hynë grabitësit që në avionin e linjës Tiranë-Vjenë morën disa milionë euro. Nga pamjet duket se kushtet e sigurisë përsëri janë të dobëta. Aty duken...
 • 38 destinacione të reja me çmime që nisin nga 9.99 Euro

  Qeveria e Zoran Zaev ka vijuar traditën e krijuar nga qeveria paraardhëse e Nikola Gruevski që nga viti 2012 për të suvencionuar udhëtimet ajrore me çmime të lira nga të dy aeroportet e Maqedonisë si nga Shkupi ashtu edhe nga Ohri. Madje duke nisur nga muaji Mars nga aeroporti...
 • Sërish panik në Londër

  Sërish panik në Londër. Një muaj pasi fluturimi i dronëve në hapësirën ajrore të aeroportit të Gatwick solli mbylljen e tij dhe për pasojë çrregullimin e fluturimeve për tre ditë, ngjarja është përsëritur këtë në aeroportin e madh të Heathrow-t. Policia angleze pikasi një dron dhe urdhëroi pezullimin e të...
 • Makina tenton të futet në pistë, paralizohet aeroporti

  Aeroporti i Hanoverit në Gjermani u mbyll për disa orë, pasi një person tentoi të futej me makinë në pistën e avionëve. Personi në fjalë arriti të futej në platformë, në afërsi të pistës rreth orës 15:40, përpara se të rrethohej nga forcat e policisë dhe të arrestohej. Sipas...
 • 207 të kthyer në aeroportin e Rinasit (Video)

  Drejtoria Vendore për Kufirin dhe Migracionin Tiranë ka hartuar një plan të detajuar masash për muajin Dhjetor 2018, me qëllim përballimin e fluksit në hyrje-daljet në aeroportin e Rinasit, për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë duke bashkëpunuar ngushtë me autoritetet e tjera ligjzbatuese. Në një njoftim për mediat, Policia...
 • Shqipëria fton sërish gjermanët për të ndërtuar aeroport

  Pavarësisht përplasjes që kanë patur me koncesionarin gjerman të aeroportit të Rinasit qeveritë e të dy forcave kryesore politike, Shqipëria sërish kërkon kompani gjermane në ndërtimin e aeroporteve. Këtë herë bëhet fjalë për një tjetër aeroport në jug të vendit në afërsi të Sarandës. Këtë kërkesë e ka bërë...
 • Hapet gara për koncesionin e Aeroportit të Kukësit

  Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka hapur garën për kompaninë e cila do të përzgjidhet për vënien në operim dhe menaxhimin me 35 vjet të aeroportit të Kukësit. Afati për depozitimin e ofertave është  i vlefshëm deri në datën 10 Dhjetor. Kompanitë që do kërkojë marrjen e kësaj kontrate...
 • Ktheheshin nga muaji i mjaltit me 2 mln Euro drogë, pranga çiftit shqiptar

  Muaji i mjaltit nuk ka përfunduar sikurse ishte parashikuar nga çifiti i shqiptarëve. Burrë dhe grua të sapomartuar ktheheshin nga Sao Paulo i Brazilit me destinacion përfundimtar Shqipërinë, por me tranzit në aeroporitn e  Romës. Ka qenë sjellja aspak normale e gruas ajo që solli dhe dyshimet e para...
 • Kjo video do t’iu bëjë të mendoheni dy herë për udhëtimet me avion

  Nuk janë të pakta rastet e pasqyruara nga mediat e huaja, ku tregohet se si punonjësit e aeroportit nuk janë aspak të kujdesshëm me valixhet tuaja të udhëtimit. Një tjetër rast i ngjashëm është filmuar nga një video amatore e një pasagjereje në aeroportin e Manchesterit në Angli. Në...
 • Panik në aeroport

  Pasagjerët u tmerruan kur një gjarpër i zi arriti të futej brenda zonës së pritjes në një aeroport. Zvarraniku shkoi në sallën kryesore të aeroportit Daniel Z.Romualdes, në Filipine, pasi kaloi zonën e sigurisë në aeroport. Me të vënë re prezencën e tij, pasagjerët nisin të vraponin na të...
 • Video/ Punonjësi i aeroportit filmohet duke vjedhur nga valixhja e një pasagjeri

  Ky është momenti kur një punonjës aeroporti xhirohet duke hapur valixhen e një pasagjeri nga ku vjedh një altoparlant. Një pasagjer i kompanisë ajrore Ryanair, nga Ibiza në Madrid, filmoi aktin e vjedhjes para se të njoftonte një stjuart. Policia arrestoi punonjësin e aeroportit dhe bëri që t’ia kthejë...
 • Po shkonte në Itali si turist, zbulohet e shkuara e zezë e shqiptarit

  Itali- Udhëtimi i një shqiptari drejt Italisë, nuk ka shkuar sipas planit të tij. Një 32-vjeçar shqiptar emri i të cilit nuk bëhet i ditur është kthyer mbrapsht për në Tiranë, sapo ka zbritur në aeroportin e Perugias. Pas një kontrolli që i është bërë ka rezultuar se shqiptari...
 • 3 vendime të konkurrencës rekomandojnë uljen e tarifave të “TIA”

  Autoriteti i Konkurrencës ka vlerësuar që në një vendim të datës 24 Dhjetor të vitit 2015 se koncesioni i aeroportit të Rinasit ka futur në një stanjacion tregun e fluturimeve në Shqipëri, i cili nuk po merr të njëjtën rritje dhe zhvillim si në vendet e tjera të Europës....
 • Video/ Arsyeja pse valixhja është e dëmtuar pas fluturimit

  Nëse keni menduar ndonjëherë se pse valixhja juaj ose sendet që keni në të bëhen copë e çikë pas një fluturimi me avion, ka ardhur koha të merrni një përgjigje. Një grua e cila ishte e angazhuar me menaxhimin e bagazheve në Honolulu është filmuar nga një pasagjer duke...
 • Gati projekti për aeroportin e Sarandës

  Brenda pranverës qeveria do të ketë gati studimin për ndërtimin e aeroportit në qytetin e Sarandës, i cili më pas do të jepet për kompanitë të cilat do të shprehin interes për ta ndërtuar atë. Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri tha nga Saranda, se aeroporti do të...
 • Vajzën nuk e lejojnë të hipë në avion, ja arsyeja

  “Kam dhimbje barku, pasi jam me menstruacione”. Këto kanë qenë fjalët që i ka thënë 24-vjeçarja, Beth Evans të dashurit të saj, Joshua Moran, vetëm disa minuta para se avioni të nisej. Një nga stjuardesat e ka dëgjuar dhe pasi është konsultuar me pjesëtarët e tjerë të ekuipazhit kanë...
 • Parandjenja që i shpëtoi jetën dy vajzave

  Një punonjëse aeroporti ka shpëtuar jetët e dy vajzave adoleshente, të cilat mund të përfundonin si skllave seksi. Punonjësja e American Airlines, Denice Miracle, filloi të kishte dyshime kur adoleshentet 15 dhe 17 vjeç, do të bënin check in-in më 31 gusht të vitit të kaluar. Ajo më pas...
Emisione