kerpudha

 • Zbulohet kërpudha çudibërëse

  Disa shkencëtarë nga Universitetin e Maryland në SHBA dhe Instituti i Kërkimeve në Burkina Faso kanë arritur të modifikojnë një kërpudhë, e cila ka rezultuar mjaft efektive për zhdukjen e mushkonjave, të cilat janë transmetuese të sëmundjes së malaries. Studiuesit thonë se kërpudha e quajtur GM, ose “Metarhizium Pingshaense”,...
 • Përse duhet të konsumoni kërpudha

  Kërpudhat mund të jenë një aleat shumë i mirë për rininë e trurit. Sipas një studimi mbi 600 persona rezultoi se të konsumosh të paktën 300 gramë kërpudha në javë mund të përgjysmojë rrezikun e prekjes nga sëmundjet e moshës. Studimi është kryer nga kërkuesit e Universitetit të Singaporit,...
 • Stormy Daniels flet për “kërpudhën” e presidentit amerikan

  “Full Disclosure” quhet libri ku pornostarja e famshme amerikane Stormi Daniels rrëfen ndër të tjera edhe përmasat fizike të Donald Trumpit, duke i krahasuar me një kërpudhë. E ftuar në studion e Tok Shout të famshëm satirik Xhimi Kimell Lajv, ylli i pornografisë e ilustroi me fakte të prekshme...
 • 9 të vdekur dhe 700 të helmuar nga kërpudhat

  Më shumë se 700 persona janë helmuar pasi hëngrën kërpudha të egra helmuese në Iran. Sipas shërbimeve të emergjencës në këtë shtet, të paktën 9 persona kanë gjetur vdekjen, ndërsa me dhjetëra të tjerë mbeten në gjendje kritike. “Të dhënat e fundit të emergjencës flasin për 721 persona të...
 • Lazanja me kërpudha

  Përbërësit 500 gr lazanja 500 gr kërpudha 200 gr panccetë 1.2 litra beshamel 1 thelpi hudhër Vaj ulliri Përgatitja: Pastrojmë mirë kërpudhat dhe më pas i presim ato në feta. Hedhim në një tigan vajin e ullirit dhe një thelpi hudhër dhe kavërdisim për disa minuta kërpudhat. Marrim një...
Emisione