mafia

 • Mafia-type murders, police raid in Shkodra city

  State Police held today early morning a raid in Shkodra city specifically in Dobraç and Kiras neighborhoods. Hundred police officers, including local police assisted by 10 armored vehicles, searched the apartments and businesses premises. The raid included also several hotels on the outskirts of the city as it is...
 • Droga shqiptare fut në luftë grupet mafioze italiane

  Bashkëpunimi me narkotrafikantët shqiptarë i ka mundësuar Ndrangetas, organizatës famëkeqe mafioze italiane, të marrë kontrollin e plotë të trafikut të drogës në brigjet italiane të Adriatikut. Këtë e pohojnë prokurorët e anti-mafias italiane, pas operacionit të madh anti-drogë të së enjtes ku ranë në pranga 10 shqiptarë mes 25...
 • Klanet shqiptare kanë nxitur luftën e mafias në Foggia

  Klanet e Tiranës kanë zgjedhur qytezën e Garganos si portë hyrëse në Europë, dhe interesat e trafikuar ndërkombëtar të drogës kanë shtuar oreksin për “Luftën e re të mafias” në provincën e Foggia-s. Kështu e nis e përditshmja italiane “Il Fatto Quotidiano” reportazhin kushtuar rrjeteve shqiptare të trafikut të...
 • Zgjedhjet për kreun e Cosa Nostra/ Policia “prish” procesin, arreston 27 mafiozë

  Policia italiane prish zgjedhjet në kupolën e Cosa Nostras. Të paktën 27 persona kanë përfunduar në pranga nën akuzën e pjesëmarrjes në organizata mafioze, kërcënime me jetë, biznese abuzive, trafik droge dhe transferime të jashtëligjshme pasurish. Prej kohesh kishin nisur hetimet, sipas të cilave rezulton se Cosa Nostra ka...
 • Mafia italiane abuzon me fondet publike pёr refugjatёt

  Mafia italiane pёrfiton nga biznesi me “pёrkujdesjen pёr refugjatёt”. Nё provinca janё manipuluar fondet. Policia ka arrestuar mё shumё se 60 mafiozё lidhur me abuzime me fondet publike pёr refugjatёt. Aktualisht Italia është vendi me fluksin më të madh të refugjatëve që vijnë përmes Mesdheut, kryeisht nga brigjet e...
 • Përse te “Kumbari” nuk përmendet fjala “Mafia”?

  Kumbari është një nga filmat legjendarë në historinë e kinematografisë, duke hedhur dritë mbi funksionimin e botës së mafias italo-amerikane, që deri në atë moment ishte e panjohur në botë. Mirëpo kryevepra e vitit 1972 e Francis Ford Coppola-s me protagonist Marlon Brandon, deri më sot, rezervonte një mister....
 • Berisha: Mazhoranca e mbërthyer kokë e këmbë nga mafia e plehrave

  Një mazhorancë të mbërthyer kokë e këmbë nga mafia e plehrave e konsideroi ish – Kryeministri Sali Berisha shumicën qeverisëse, teksa foli për ligjin e mbetjeve. Nga foltorja e Kuvendit, Berisha tha se kjo qeveri kërkon ta shndërrojë Shqipërinë në pellgun e plehrave të Italisë e vendeve të tjera....
 • Prishen përgjimet, drejt lirimit mafiozët më të rrezikshëm

  Mbajtësit magnetikë që ruanin përgjimet thelbësore për hetimet janë prishur e për shkak të këtij incidenti 47 të akuzuar si anëtarë të mafies në Itali, mund të shpallen të pafajshëm. Lajmi është publikuar nga e përditshmja e Napolit, “Il Mattino”. Mes atyre që do të përfitojnë janë dhe bosët...
 • “La Stampa”: Mafia është investuar në biznesin e kanabisit, ndikim edhe lufta anti-drogë nga Shqipëria

  Sekuestrimi i marijuanës në Itali është trefishuar në krahasim me vitin 2015. Kështu shkruan e përditshmja italiane “La Stampa”, që thekson se një vit më parë sasia e rrënjëve të marijuanës së zbuluar ishte 139 mijë, ndërsa vetëm në 9 muajt e parë të këtij viti, kjo sasi është...
 • Dy piktura të Van Gogh në duart e mafias italiane

  Dy piktuara të Van Gogh-ut, të vjedhura nga muzeu i Amsterdamit në vitin 2002, u gjetën nga policia italiane në Napoli. Sipas zyrtarëve të muzeut nga u grabitën kryeveprat 14 vjet më parë, ato u rimorën në sajë të një hetimi të gjatë në bashkëpunim me prokurorët italianë. Autoritetet...
 • “Mirror”: Mafia shqiptare po shkatërron turizmin grek dhe po ve në rrezik jetën e turistëve

  MIRROR – Grupe mafioze shqiptare qëndrojnë pas trafikimit të alkoolit të rrezikshëm që këtë verë vuri në rrezik jetën e të rinjve britanikë që ndodheshin me pushime në Greqi. Në këtë mënyrë e nis artikullin e saj e përditshmja britanike “Mirror”, që si shembull sjell rastin e 20 – vjeçares Hannah...
 • Prokuroria italiane nis hetimet pas tërmetit, dyshohet se mafia ishte përfshirë në rindërtim

  Për herë të parë nga e mërkura e javës së kaluar banorët e zonës së Ascoli Piceno kaluan një natë të qetë. Në zonë nuk pati lëkundje të forta tërmeti por shumica e 2500 personave të mbetur të pastrehë janë detyruar të kalojnë natën jashtë. Numri i viktimave është...
 • Mafia kërcënon sërish gazetarin: Jeta më ka ndryshuar

  Një dekadë më parë gazetari italian Roberto Saviano demaskoi sindikatën kriminale të mafias italiane me librin mjaft të shitur “Gomorra”, pastaj realizoi një film që u vlerësua me çmime. Që nga ajo kohë, jeta e tij është vazhdimisht në rrezik. Filmi ka frymëzuar një serial televiziv që pritet të...
 • Raporti i FBI: Si bashkëpunojnë shqiptarët me mafien italiane

  Gazeta italiane “Corriere della Sera” i ka kushtuar një artikull përhapjes së mafies italiane në SHBA dhe në Europë. Duke u bazuar në një raport të FBI, “Corriere” shkruan se një nga klanet mafioze në Pulia ka lidhje të ngushta në Shqipëri. “Rrënjët e mafies pulieze në Shqipëri janë...
 • “Mafia e tokave” në jug, Krimet e Rënda marrin në dorë dosjen

  Tokat e sekuestruara në Vlorë në sipërfaqe totale 340 hektarë, hetimi i kalon për kompetencë Prokurorisë për Krime të Rënda. Prokuroria për Krime të Rënda ka marrë në dor hetimet për tokat e sekuestruara në Vlorë, me sipërfaqe totale 340 hektarë. Toka e sekuestruar ka një vlerë prej 240 milionë...
 • Ekzekutohet bosi transeksual i mafias

  Një bos transeksual i mafias, i cili prej 3 ditësh rezultonte i zhdukur, është gjetur i vrarë në Napoli. 41 – vjeçari Giovanni Arrivoli, u gjet gjysmë i varrosur në një kanal. Ai ishte qëlluar 3 herë, me dy plumba në kokë, që sipas policisë, tregon se është vrasje e...
 • Dënohet shqiptari në Itali i lidhur me mafian

  Gjykata e Romës ka vendosur në total 70 vite burg për 7 të pandehur mes të cilëve edhe shqiptari Arben Zogu. Me mbrojtjen e Massimo Carminati, një grup shqiptarësh, romanë dhe napolitanas kanë bërë para në Romë duke imponuar  me forcë biznesin e lojërave të fatit. Gjithashtu ata akuzohen...
Emisione