Ridvan Bode

 • Rama komenton propozimin për Boden

  Renditja e Ridvan Bodes ndër 3 emrat që qeveria ka propozuar për të qenë anëtarë të Bordit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë sipas kryeministrit ka qenë e bazuar mbi kritere profesioniste dhe jo politike. Në përgjigjen që i kthen një qytetari në rubrikën “përgjigja ime”, kreu i qeverisë e...
 • Rama propozon ish-ministrin e Berishës për Këshillin Mbikëqyrës të BSH

  Mes 38 kandidatëve që aplikuan për Këshillin e Mbikqyrjes të Bankës së Shqipërisë, qeveria ka përzgjedhur edhe emrin e Ridvan Bodes, ish Ministrit të Financave për 2 mandate në qeverinë Berisha. Vendimi i Këshillit të Ministrave mban firmën e kryeministrit Rama dhe bashkë me emrin e Ritvan Bodes qeveria...
 • Patozi e Bode nisin aksionin e ri politik

  Gjashtë muaj pasi dorëzuan në zyrën e Lulzim Bashës një platformë për ringritjen e Partisë Demokratike, përfaqësues të kësaj lëvizje, të kryesuar nga ish- nënkryetari i demokratëve Astrit Patozi, kanë rinisur turin e takimeve me bazën demokrate në Korçë, Pogradec e Devoll. Përmes një postimi në faqen e tij...
 • Bregu: Basha të bëjë transparencë për kontratat e lobimit

  Për ish ministren e Integrimit Majlinda Bregu, akuzat e ngritura mbi Partinë Demokratike se me para të dyshimta ka lidhur kontrata lobimi në SHBA duke mos i deklaruar zyrtarisht, vë përpara përgjegjësisë Lulzim Bashën. Bregu tha se si ish-anëtare e kryesisë nuk ka asnjë dijeni për këto kontrata lobimi....
 • DP Resurrection/Bode: Re-election of DP chairman, a non-negotiable condition

  The platform promulgated by the Movement aimed at the resumption of the Democratic Party was officially conveyed to Democratic President Lulzim Basha. According to former Secretary-General of the Democratic Party, Ridvan Bode, the essence of the document signed by former senior leaders of this party, members of the Presidency...
 • Demokratët e Tiranës: Të ndalet farsa e 22 korrikut

  Takimi me demokratët e Tiranës ishte i fundit ku Lulzim Bashës iu kërkua të ndalë farsën elektorale të zgjedhjeve për kryetarin e Partisë Demokratike pak orë përpara hapjes së kutive të votimit. Figura themeluese të Partisë Demokratike dhe qindra demokratë të mbledhur në sallën e Akademisë së Arteve i...
 • Rishikimi i buxhetit për paketën e solidaritetit, Ahmetaj: Mundësoi shpërblimet

  Mazhoranca dhe opozita e kanë kthyer në një betejë elektorale debatin për rishikimin e buxhetit me aktin e dytë normativ të vitit 2016-të. Kreu i Ministrisë së Financave, Arben Ahmetaj, shpjegoi para deputetëve të Komisionit të Ekonomisë, se nevoja për rishpërndarjen e fondeve lindi për të mundësuar paketën e...
 • Partia Demokratike mbledhje aktivi për Kushtetutën (17 Nëntor 1998)

  Kryetarët e seksioneve të Partisë Demokratike kanë marrë sot udhëzimet e fundit për referendumin. Lideri demokrat Sali Berisha i sapokthyer nga Kongresi i Demokristianëve në Madrid, në mbledhjen e aktivit të partisë, denoncoi manipulimin që po përgatetitet ndaj votës kushtetutese. Duke e cilësuar votën e Tiranës si shumë të...
 • Ridvan Bode kundër projekt Kushtetutës (13 Nëntor 1998)

  Ridvan Bode shpjegon në një intervistë fushatën që po bëjnë kundër projekt Kushtetutës,si dhe sqaron qytetarët se propaganda në Televizionin Shqiptar është një demagogji e qeverisë. Sipas Bodës kjo Kushtetutë është një dokument anti Kombëtar dhe sipas programit të tyre ata kanë zgjedhur një fushatë me karakter shpjegues, për ti...
 • Genc Pollo bojkoton Prokurorinë (02 Nentor 1998)

  Nënkryetari i Partisë Demokratike Genc Pollo nuk u paraqit në Prokurorinë e Tiranës ku ishte i thirrur zyrtarisht për të dëshmuar mbi atë çfarë ai di rreth vrasjes së Liderit të Dhjetorit Azem Hajdari. Pollo nuk ka lajmëruar askënd për mungesën e tij por sipas prokurorit të çeshtjes, ai ...
 • Konferenca dhe mitingu i Partisë Demokratike për vrasjen e Azem Hajdarit (31 tetor 1998)

  Demokratët janë mbledhur në shesh ku kanë zhvilluar mitingun e tyre ku si shkak i këtij mitingu ishin 50 ditët e vdekjes së Azem Hajdari. Protesta konsistonte në hedhjen e parullave kundër qeverisë dhe hartimit të Kushtetutës. Ndaj kryeministrit Majko ata kërkonin gjetjen e vrasjes së Azem Hajdarit ose...
 • Sali Berisha thirrje të mos votohet Kushtetuta (29 tetor 1998)

  Berisha u ka bërë thirrje Shqiptarëve që të mos votojnë Kushtetutën. Ky ka qënë dhe një nga vendimet e marra sot në Këshillin Kombëtar të Demokratëve e cila zgjati mbi katër orë. Në këtë takim, lideri i Opozitës e ka cilësuar ligjin themeltar të shtetit si “pasaportë” të Partisë...
 • Demokratët akuzojnë Gaqo Apostolin (29 tetor 1998)

  Partia Demokratike i rikthehet çështjes ” Apostoli” . Këtë herë akuzat janë akumuluar të mbështetura dhe në prova. Sipas sekretarit demokrat Ridvan Bode dokumentat e paraqitura në tender nga firma fituese kanë qënë të falsifikuara dhe për këtë ka qënë në dijeni dhe ish ministri Apostoli. Duke qënë akuza...
 • Partia Demokratike konference shtypi (23 tetor 1998)

  Partia Demokratike denoncon pushimet nga puna të nënpunësve që morën pjesë në ceremoninë e varrimit të Azem Hajdarit. Sekretari i demokratëve Ridvan Bode theksoi se deri tani partia e tij ka kërkuar një qeveri teknike. Sipas tij përsa i përket dialogut ai do të bëhet i mundur vetëm nëse...
 • Partia Demokratike konferencë (17 tetor 1998)

  Partia Demokratike ka vendosur të heqë dorë nga kerkësat e saj për qeveri të re teknike dhe zgjedhje të parakohshme. Ky ka qënë qëndrimi i demokratëve të cilin e ka bërë të ditur në konferencën e sotme për shtyp kundër lidhjes së diktaturës, sekretari i partisë Ridvan Bode. Gjithashtu...
 • Ridvan Bode për hetimet e vrasjes Hajdari (14 tetor 1998)

  Ridvan Bode  jep një intervistë për punimet e prokurorisë rreth çështjes Azem Hajdari. Ridvan Bode dhe Partia Demokratike kërkon një hetim ndërkombëtar rreth kësaj vrasje, në të kundërt ajo nuk ka për tu zbardhur. “Qëndrimi i Partisë Demokratike është i qartë. Hetimet për të gjitha çështjet Hajdari i ka...
 • Bashkimi për Demokraci kundër referendumit (13 tetor 1998)

  Bashkimi për Demokraci është shprehur sot kundër ligjit të referendumit të votuar dje në Parlament. Sipas tyre një pakicë e çfarëdoshme do tu impononte vullnetin e tyre shumicës së shqiptarëve për çështje madhore të shtetit siç është Kushtetuta. Për grupimin e djathtë ,ky ndryshim tregon se qeveritarët janë të...
 • Tryeza e partive për çështjen e Kosovës (13 tetor 1998)

  Partitë Parlamentare mblidhen në një tryezë të përbashkët, nga një ftesë e Partisë Republikane. Për herë të parë demokratë e socialistë, kanë diskutuar sëbashku për të dalë në një deklaratë të përbashkët për Kosovën. Kreu i republikanëve, Fatmir Mediu, paraqiti një projekt deklaratë për të cilën socialistët u shprehën...
 • Sali Berisha konferencë shtypi (06 tetor 1998)

  “Dialogu midis forcave politike është jetik për zgijdhjen e krizës“- kështu është shprehur Lideri i Partisë Demokratike. Sali Berisha në konferencën për shtyp fton forcat politike në një dialog mes tyre. Sipas Berishës, Kushtetuta po shndërrohet në një përçarje politike. Pamje Sali Berisha, Jozefina Topalli, Ridvan Bode, konferencë shtypi./tvklan.al...
 • Blerim Çela lirohet nga burgu (05 tetor 1998)

  Gjykata e Faktit Tiranë, liron Blerim Çela  i njohur si i fundit zyrtar demokrat i akuzuar për krime kundër njerëzimit. Gjygjtarja Fatmira Laskaj vendosi për Blerim Çelën masën e arrestit për ish kreun e  Kontrollit të Shtetit,arrest në shtëpi, çka do të thote se Çela deri në përfundim të...
Emisione