Irani ka paralajmëruar sot se luftimet mes Armenisë dhe Azerbajxhanit mund të zgjerohen në rajon, pasi përshkallëzimeve të fundit.

Paralajmërimi është bërë nga Presidenti Hassan Rouhani tha se shpresonte që tëq rivendoshej stabilitetin në rajon pas luftimeve të fundit në Nago-Karabak.

Ne duhet të jemi të vëmendshëm që lufta midis Armenisë dhe Azerbajxhanit të mos bëhet një luftë rajonale. Paqja është baza e punës sonë dhe ne shpresojmë të rikthejmë stabilitetin në rajon në një mënyrë paqësore,” u shpreh Presidenti iranian.

Presidenti Rouhani gjithashtu tha se ishte krejtësisht e papranueshme që raketat të hidheshin mbi tokën italiane.

Komentet e tij pasuan raportet se predhat ishin hedhur në fshatrat e Iranit, përtej kufirit verior mes Armenisë dhe Azerbajxhanit./tvklan.al