Lëngu i domates lufton sëmundjet e zemrës dhe parandalon kancerin

Lëngu i domates lufton sëmundjet e zemrës dhe parandalon kancerin

21:54 27/08/2019

Lëngu i domateve është shumë i dobishëm për organizmin. Ai përmban acide që duhen për procese të nevojshme metabolike.

Fatkeqësisht, ne zakonisht e konsumojmë atë nga shishe të gatshme të blera në supermarket. Shumica prej nesh nuk e dinë se kur domatet konservohen, ato bëhen inorganike dhe të dëmshme për trupin tonë.

Lëngu i freskët i domates përmban shumë sodium, kalium, kalcium, magnez, vitamina A dhe të tjerë elementë të nevojshëm.

Ekspertët thonë se domatet përmbajnë veti ushqyesve thelbësore që ndihmojnë në rigjenerimin e muskujve dhe uljen e presionit të gjakut.

Domatet gjithashtu përmbajnë likopene, e cila ndihmon për të luftuar sëmundjet e zemrës dhe kancerin, duke zvogëluar mundësinë e sulmit në zemër dhe kancerit të prostatës. /klankosova

LAJMET
Të ngjashme

KPT
KPT
UKT