Lista e plotë/ Këta janë 140 deputetët e rinj të Kuvendit të Shqipërisë

Lista e plotë/ Këta janë 140 deputetët e rinj të Kuvendit të Shqipërisë

20:13 27/06/2017

Me mbylljen e numërimit të të gjitha kutive në të gjithë vendin janë përcaktuar edhe 140 deputetët që do të jenë në Kuvend për katër vitet e ardhshme.

Deputetët e parlamentit të ri vijnë nga 5 parti, 74 nga Partia Socialiste, 43 nga Partia Demokratike, 19 nga Lëvizja Socialiste për Integrim, 3 nga Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet dhe 1 nga Partia Social Demokrate.

Për herë të parë, këto zgjedhje i dhanë mundësinë një partie politike të krijojë qeverinë vetëm me votat e saj. Partisë Socialiste i mjaftojnë vetëm 74 deputetët e saj në Kuvendin me 140 karrige për të krijuar qeverinë e vetme.

Megjithatë, i mbetet Kryeministrit Edi Rama të vendosë nëse do të bëjë koalicion për numra shtesë nga PDIU dhe PSD.

Më poshtë gjeni të listuar edhe 140 emrat që do të përfaqësojnë 12 qarqet e Shqipërisë në parlamentin e ri të vendit.

BERAT

PS 

Blendi Klosi

Ermonela Valikaj

Arbnor Shameti

Fadil Nasufi

LSI 

Nasip Naço

Gledjon Rehovica

PD 

Eduard Halimi

DIBER

PS

Ilir Beqja

Almira Xhembulla

PD

Dhurata Çupi

Xhemal Xhunkshi

PDIU

Reme Lala

LSI

Përparim Spahiu

DURRËS

PS 

Eglantina Gjermeni

Milva Ekonomi

Fidel Ylli

Ilir Ndraxhi

Rolant Xhelilaj

Jurgis Çyrbja

Rrahman Rraja

Klodiana Fatmir Spahiu

PD 

Oerd Bylykbashi

Fatbardha Kadiu

Edi Paloka

Florjon Mima

LSI 

Lefter Koka

Nora Malaj

ELBASAN

PS 

Taulant Balla

Evis Kushi

Arben Kamami

Musa Ulqini

Anastas Angjeli

Luan Duzha

Nuri Belba

PD 

Edmond Spaho

Endri Hasa

Luciano Boci

PDIU

Aqif Rakipi

Bujar Muça

LSI 

Monika Kryemadhi

Edmond Haxhinasto

FIER

PS 

Erion Braçe

Adelina Rista

Bashkim Fino

Ismet Beqiri

Antoneta Dhima

Bujar Çela

Tatjana Pirro

Anduel Gjini

Gramoz Ruçi

Xhevit Bushi

PD 

Enkeleid Alibeaj

Genc Pollo

Myslym Murrizi

Luan Baci

LSI 

Petrit Vasili

Robert Bitri

GJIROKASTËR

PS 

Bledar  Çuçi

Mirela Kumbaro

Flamur  Golemi

PD 

Tritan Shehu

LSI 

Vangjel Tavo

KORÇË

PS 

Niko Peleshi

Eduart Shalsi

Elisa Spiropali

Ilirian Pendavinj

Ilir Xhakolli

Edlira Bode

PD 

Valentina Duka

Ervin Salianji

Hekuran Hoxholli

Klevis Balliu

LSI 

Edmond Panariti

KUKËS

PD

Flamur Noka

Isuf Celaj

PS

Mimi Kodheli

LEZHË

PS 

Lindita Nikolla

Pjerin Zef Ndreu

Gjetan Kol Gjetani

PD 

Aldo Bumci

Lindita Metaliaj

Andon Frrokaj

LSI 

Viktor Tushaj

SHKODËR

PD

Romeo Gurakuqi

Izmira Ulqinaku

Lorenc Luka

Bardh Spahia

Nard Ndoka

PS

Ditmir Bushati

Paulin Sterkaj

Senida Mesi

Luan Harusha

PSD

Tom Doshi

LSI

Agron Çela

TIRANË

PS 

Elona Hoxha

Besnik Baraj

Olta Xhaçka

Blerina Gjylameti

Pandeli Majko

Saimir Tahiri

Vasilika Hysi

Ervin Bushati

Ogerta Manastirliu

Fatmir Xhafaj

Rakip Suli

Arben Ahmetaj

Xhemal Qefalia

Sadri Abazi

Ulsi Manja

Klotilda Bushka

Sadi Vorpsi

Arben Pëllumbi

PD 

Lulzim Basha

Orjola Pampuri

Rudina Hajdari

Grida  Shqima

Albana Vokshi

Jorida Tabaku

Sali Berisha

Halim Kosova

Gent Strazimiri

Fatmir Mediu

Dashamir Shehi

LSI 

Klajda Gjosha

Kejdi Mehmetaj

Floida Kërpaçi

Endrit Braimllari

Luan Rama

VLORË

PS 

Damian Gjiknuri

Vilma Bello

Alket Hyseni

Vullnet Sinaj

Andrea Marto

Edi Rama

Edmond Leka

Fatmir Velaj

PD 

Agron Shehaj

Nadire Mecorapja

Vangjel Dule

LSI 

Shezai Rrokaj

/tvklan.al


Delta
LAJMET

Të ngjashme

KPT
KPT
UKT
UKT
Doktori