Messi e Mbappe në garë për Këpucën e Artë

Messi e Mbappe në garë për Këpucën e Artë

15:30 22/04/2019

Kylian Mbappe do të rivalizojë me Lionel Messin për trofeun e sulmuesit më të mirë në Europë.

Francezi shënoi 3 gola ndaj Monaco dhe tashmë është shumë pranë argjentinasit të Barcelonës që ka realizuar 33. Deri tani Messi golashënuesi më i mirë në Europë, por në Francë ashtu dhe si në Spanjë, kampionati do edhe 5 javë të përfundojë.

Gara mes dy futbollistëve do të jetë e fortë edhe për faktin se tashmë PSG e siguroi titullin matematikisht. Barcelona është pranë kësaj arritjeje, por duket se asgjë nuk mund ta ndalë.

Në dy ndeshjet e fundit në kampionat Messi nuk ka mundur të shënojë, por  gjithsesi ai vazhdon të mbetet në krye të klasifikimit. 3 herë këtë sezon Messi ka shënuar 3 gola në një ndeshje duke nisur nga takimi me Levante, Sevilla dhe Real Betis.

Ndërsa Kylian Mbappe ka shënuar në dy ndeshje 3-gola, por ka shkuar edhe më tej kur ndaj Olymnpique Lyon shënoi 4 herë në fitoren 5-1.

Në këtë garë më i favorizuar është francezi që do të luajë vetëm në kampionat pasi PSG u skualifikua nga Champions, ndërsa Messi mund të kursehet në ndonjë ndeshje në La Liga për të qenë në formë në Europë, trofeu më i lakmuar për Barcelonën. Për herë të parë pas 10 vitesh Messi nuk rivalizon me Cristiano Ronaldon për këtë trofe. Portugezi në Itali ka shënuar 19 gola.

Tv Klan

Të ngjashme

Grupi

Kallezo