Sarri tek JuventusSarri tek Juventus

15:25 26/05/2019

Mauricio Sarri do të jetë trajneri i ri i Juvetusit. Lajmin e konfirmojnë mediat angleze sipas të cilave mes trajnerit aktual të Chelsea dhe klubit italian është arritur akordi.

Për arësye se ishte në qendër të vëmendjes si trajner i Napolit, Sarri u kërkua nga Chelsea por jeta në futbollin anglez rezultoi e vështirë për të. I vetmi sukses për tu shënuar është arritja në finalen e Europa League, pas së cilët italiani pritet të rikthehet sërish në serie a.

Objektivi kryesor i Juventusit për stolin ishte Pep Guardiaola por trajneri spanjoll nuk dëshironte të largohej nga drejtimi i Manchester City.

Një opsion ishte  edhe Antonio Conte por duket se drejtuesit e kampionëve të Italisë vendosën për Mauricio Sarrin. Raportohet se Sarri do të përfitojë 7 milion euro në sezon në drejtimin e zonjës së vjetër.

Tekniku ka patur kritika të shumta që kur mori drejtim e Chelsea pasi skuadra e tij  ishte shumë larg pritshmërie, për këtë arsye italiani dëshiron të largohet. Pas finales se Europa League palët pritet të ulen vetëm për të hedhur firmën mbi kontratë.

Tv Klan
Të ngjashme