Thaçi: Korrigjimi i kufijve siguron njohjen e Kosovës – TV KLAN

Thaçi: Korrigjimi i kufijve siguron njohjen e Kosovës

“Pajtimi me serbët kalon nga Prishtina”

Presidenti kosovar Hashim Thaçi këmbëngul se do t’a çojë deri në fund propozimin për demarkacionin kufitar me Serbinë. Gjatë një konference për shtyp në Prishtinë, kreu i shtetit kosovar u shpreh i sigurt se përmes demarkacionit kufitar, Serbia do të njihte automatikisht Pavarësinë e Kosovës, por edhe përfshirjen e Luginës së Preshevës në territorin kosovar.

“Korrigjimi i kufirit i siguron Kosovës njohje direkte, automatike, nga Serbia dhe bashkimin e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit”.

Thaçi shpjegoi përfitimet e Kosovës nga procesi i demarkacionit.

“Njohja nga Serbia nënkupton po ashtu njohje nga 5 vende të Bashkimit Europian, Greqia, Spanja, Rumania, Sllovakia dhe Qipro. Nënkupton menjëherë fillimin e procesit të themelimit të ushtrisë dhe nisjen e rrugëtimit për në NATO. Njohja reciproke Kosovë-Serbi nënkupton edhe heqjen e VETO-s ruse nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së dhe me këtë Kosova fiton një njohje globale”.

Për presidentin kosovar, çështja e Kosovës ndikon drejtpërdrejt në marrëdhëniet e Tiranës me Beogradin.

“E sotmja dhe e ardhmja e marrëdhënieve shqiptaro-serbe kalon përmes Prishtinës kah Tirana dhe jo siç pretendon Beogradi, përmes Tiranës kah Prishtina”. 

Vendet europiane kanë paralajmëruar Prishtinën dhe Beogradin të kenë kujdes me procesin e korrigjimit të kufirit, që mund të çojë në shkëmbim territoresh mes dy vendeve, që mund të shkaktonte efekt domino dhe destabilizimin e rajonit.

Tv Klan

Kategori
KosovaLajmet KryesoreTe funditTë gjitha
0 Komente

Përgjigju

*

*

Emisione