Shumica prej nesh kanë përjetuar plagë në gojë në një moment të caktuar. Zakonisht, këto janë të vogla dhe zhduken vetvetiu brenda pak ditësh. Ndonjëherë, ulçerat e gojës mund të jenë më të mëdha dhe duhen javë për t’u zhdukur. Shkaqet janë të shumta, por arsyeja më e zakonshme është mungesa ushqyese dhe imuniteti i ulët.

Reaksionet alergjike ndaj ushqimit gjithashtu mund të shkaktojnë këtë gjendje siç mund të shkaktojë stres dhe inflamacion. Problemet e tretjes, sëmundja Celiac, çrregullimet e zorrëve dhe gjendje si H. pylori gjithashtu mund të çojnë në këtë gjendje.

Nuk është e lehtë të kesh një plagë brenda gojës. Për fat të mirë, ka shumë ilaçe shtëpiake që mund t’ju ndihmojnë të kapërceni këtë gjendje. Por nëse vazhdon për një kohë të gjatë, duhet të vizitoheni tek një mjek.

Shpërlani gojën me peroksid hidrogjeni

Kjo ndalon dhimbjen e ulçerave të gojës dhe gjithashtu dezinfekton zonën. Mund të parandalojë shpërthime të mëtejshme pa shkaktuar dëmtime të baktereve të shëndetshme në gojën tuaj. Por duhet të keni kujdes që mos ta gëlltisni ndërsa shpërlani gojën, për të shmangur problemet me stomakun. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të përzieni sasi të barabarta të ujit dhe peroksid hidrogjeni dhe ta përdorni këtë si gargarë në gojë dy herë në ditë. Do të shërojë dhe parandalojë plagët e gojës.

Përdorimi i vajit të kokosit

Përdorni vaj të pastër kokosi. Thjesht merrni 1 lugë vaj kokosi të virgjër dhe rrotullohuni rreth e rrotull në gojë pasi të keni larë dhëmbët. Vazhdoni ta bëni këtë për rreth 10 minuta. Hidraton mishrat e dhëmbëve dhe mund të ndihmojë në qetësimin dhe shërimin e ulcerave të gojës. Në të njëjtën kohë, nuk shkakton ndonjë dëmtim të baktereve në gojë. Vaji i kokosit ka veti të fuqishme anti-kërpudhave dhe antiseptik. Sigurohuni që të pështyni vajin pasi të keni mbaruar. Bëni këtë rregullisht dhe do të shihni gjithashtu se dhëmbët tuaj bëhen më të ndritshëm, më të fortë dhe mishrat e dhëmbëve më të shëndetshëm.

Hani një dietë të balancuar

Një dietë jo e shëndetshme gjithashtu mund të çojë në ulçera të gojës. Nëse dieta juaj nuk është e ekuilibruar do të shkaktojë çekuilibër ushqyes dhe kjo mund të shkaktojë plagë në gojën tuaj. Shtoni shumë fruta dhe perime të freskëta në dietën tuaj. Shmangni alkoolin, kafenë dhe pijet e gazuara. Pi shume uje. Nëse e bëni këtë një zakon, ulçerat e gojës do të jenë së shpejti një e kaluar.

Mos i injoroni vitaminat tuaja

Mungesa e vitaminave gjithashtu mund të shkaktojnë këtë gjendje. Nëse nuk keni mjaftueshëm vitamina B1 dhe B12, hekur dhe zink në dietën tuaj, kjo mund të çojë në këtë gjendje. Alkooli shteron rezervat tuaja të vitaminës B1 dhe mungesa e mishit të kuq në dietën tuaj mund të shkaktojë mungesë të vitaminës B12. Mungesa e hekurit mund të shkaktojë aneminë, e cila është një arsye tjetër për këtë gjendje. Mungesa e zinkut mund të shkaktojë shërim të ngadaltë. Nëse dyshoni për ndonjë gjë, këshillohuni me mjekun tuaj. /tvklan.al