5 ndryshime që mund të ndodhin nëse ktheni kokën përmbys çdo ditë
5 ndryshime që mund të ndodhin nëse ktheni kokën përmbys çdo ditë

20:06 30/05/2021

Ju mendoni se nëse varni kokën poshtë është frikësuese dhe e dëmshme, por në të vërtetë është një terapi që ndikon më së miri në shëndetin tuaj.

1. Ju ndihmon të flini më mirë.

Nëse keni pasur një ditë të mbushur me stres dhe dëshironi të flini gjumë, duhet të provoni të ulni kokën. Tensioni juaj muskulor zvogëlohet, duke relaksuar trupin dhe duke e bërë më lehtë për fjetur. Nëse mendja juaj është e relaksuar dhe e qetë, ju mund të bëni një gjumë më mirë gjatë natës dhe të ndiheni të freskët për të nisur një ditë të re.

2. Ju bën të ndiheni më energjik dhe më pak të lodhur.

Në përgjithësi, ulja e kokës mund të rrisë fokusin dhe të pakësojë lodhjen. Rrit nivelet e oksigjenit dhe duke çliruar endorfinë, si dopamina dhe serotonina. Të qenit kokëposhtë lejon gjithashtu që më shumë fluks gjaku të arrijë në tru, duke rezultuar në një efekt të duhur dhe të qëndrueshëm mendore.

3. Ju mund të ndiheni më shumë të përqendruar.

Kjo teknikë  mund të rrisë rrjedhën e gjakut në tru, duke i dhënë atij më shumë oksigjen dhe duke përmirësuar funksionimin e trurit tonë, duke rritur përqendrimin, gjë që ju bën të keni një gjendje shpirtërore më mirë.

4. Mund të pakësojë dhimbjen e shpinës.

Dhimbja e shpinës është e zakonshme tek shumë njerëz për shumë shkaqe. Sipas studimeve, u zbulua se pas 8 javësh terapi me kokën përmbys, dhimbja u ul ndjeshëm.

5. Ju mund të keni tretje më të mirë.

Kjo teknikë ndihmon në lëvizjen e zorrëve thjesht siguroheni qe ta shmangni pasi të keni ngrënë bukë. /tvklan.al

Të ngjashme