Egjipt

 • Nekropoli i zbuluar në Egjipt

  Zbulohet në Egjipt një varr antik. Në brendësi të tij gjendeshin 35 mumje, sarkofage, amphora, vazo dhe materiale të tjera. Konsiderohet nga ekspertët e fushës një nekropoli e vërtetë që datojnë mes periudhës faraonike dhe asaj romake, nga shekulli i VI para Erës Sonë dhe shekullit të IV. Ky...
 • Largohen nga jeta luksoze në Egjipt, djali do të jetojnë në Shqipëri (Video)

  Kur Donika njohu bashkëshortin mbi 20 vite më parë nuk i’a merrte mendja kurrë që ai që u hoq si mjek në fakt do bëhej shpirti i saj binjak. Një dashuri mes Egjiptit dhe Shqipërisë që i rezistoi shumë intrigave dhe vështirësive, por që tashmë po rrezikohet nga largësia....
 • Zbulohet varri 2000-vjeçar i zyrtarit të lartë

  Minj dhe kafshë të tjera të mumifikuara janë zbuluar në një varr pranë qytetit egjiptian të Sohag. Kafshët e mumifikuara u gjetën përreth dy trupave të mumifikuar dhe dhomës së varrimit. Ekspertët thonë se varri është më shumë se 2000-vjeçar dhe mendohet se dy mumjet janë trupat e një...
 • Përplaset treni në Kajro, humbin jetën 25 persona

  Egjipt- Një tren u përplas me platformën në stacionin Ramses, në qendër të qytetit të Kajros duke i marrë jetën 25 personave dhe mbi 50 të tjerë u plagosën. Treni u përfshi nga flakët menjëherë pas përplasjes fatale. Kanë qenë zyrtarët e Egjiptit ata që kanë konfirmuar numrin e...
 • Meta pritet nga Presidenti i Egjiptit, Abdel Fattah El-Sisi

  Presidenti i Republikës, Ilir Meta, nisi sot vizitën zyrtare në Egjipt duke u pritur me nderimet e veçanta shtetërore nga Presidenti i Republikës Arabe të Egjiptit, Abdel Fattah El-Sisi. Pas ceremonisë zyrtare të mirëseardhjes dhe intepretimit të himneve kombëtare, të dy Presidentët zhvilluan një takim kokë më kokë, dhe...
 • Egjipti përgatitet për të luftuar… me karkalecat

  Egjipti do të përballet me një tufë karkalecash që do të godasin vendin për shkak të shirave afatgjatë në shtetin fqinj, Sudan. Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë do të mblidhet në një takim në Jordani për të diskutuar për masat që do të ndërmerren për...
 • Zbulohet varri i Kleopatrës

  Arkeologjia duket se ka hedhur dritë mbi një mit. Pas kërkimesh dhjetëra vjeçare, zbuluesit kanë gjetur varrin e Kleopatrës, mbretëreshës së fundit të Egjiptit. Bëhet fjalë për një zonë të vogël në një mjedis shkëmbor, në hijen e rrënojave madhështore të tempullit Taposiris Magna, rreth 30 kilometra larg Aleksandrisë....
 • “Luftë” në Egjipt

  Policia në Egjipt ka vrarë dhjetra militantë gjatë kontrolleve të shumta në vendet ku ata fshiheshin. Ministria e Brendshme sqaroi se u vranë 40 militantë në Giza dhe Sinai. Autoritetet deklaruan se militantët planifikonin disa sulme në vendet turistike, në kisha dhe ndaj personelit ushtarak. Gjatë kontrolleve u sekuestruan...
 • Dy në pranga…

  Dy persona kanë përfunduar në pranga në Egjipt, pasi ndihmuan dy turistë për të realizuar një fotografi tejet eksplicite në Piramidën e madhe të Gizës. Dy danezët u ngjitën në vendin 4 500 vjeçar, pinë duhan dhe u argëtuan duke shijuar pamjen e qytetit të Kajros, ndërkohë që ishin...
 • Fotografia e çiftit të shfrenuar revoltoi egjiptianët

  Një fotograf ka ngjallur zemërim në popull pasi ka publikuar një foto duke kryer marrëdhënie në krye të piramidës në Egjipt. Andreas Hvid është një fotograf nga Danimarka, i cili mund të jetë në probleme serioze me autoritetet egjiptiane. Këto të fundit kanë thënë se po e shqyrtojnë rastin,...
 • Sulmi ndaj pelegrinëve të krishterë

  Ka shkuar në 11 numri i viktimave nga sulmi i djeshëm i ISIS, mbi një autobuz pelegrinësh të sektit të krishterë kopt. Lajmi është bërë publik nga një burim pranë frontit egjiptian të sigurisë. Në mesin e viktimave ndodheshin tre fëmijë të moshave, 8, 10 dhe 12 vjeç, si...
 • Zbulohet misteri i mumies me tatuazh

  Zbulohet identiteti i mumies egjiptiane të mbuluar me tatuazhe. Ka qenë një magjistricë që ka jetuar rreth viteve 1300-1070 para Krishtit dhe u nda nga jeta rreth të 30-ve. Konfirmimi i mumies së gjetur dy vjet më parë në Luxor, mbërrin nga Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit Suprem të...
 • Arkeologët egjiptianë gjejnë sfinksin në tempullin Aswan

  Arkeologët egjiptianë kanë zbuluar statujën e një sfinksi ndërkohë që zbraznin ujin nga tempulli faraonik i Kom Ombo në qytetin jugor të Aswanit. Ministria e Antikiteteve tha se statuja e bishës mitike me kokën e një njeriu dhe trupi i një luani u realizua me gur ranor. Kjo ndoshta...
 • U helmua në pushime, 7-vjeçari në ‘luftë’ me vdekjen

  Një 7-vjeçar nga Britania po ‘lufton’ me vdekjen pasi u helmua nga ushqimi, gjatë pushimeve në një resort me 5 yje në Egjipt. Sipas Daily Mail, Luay Mohammed ka kaluar më shumë se tre javë nën kujdesin intensiv pasi u infektua nga virusi i salmonelës në Hurghada të Egjiptit....
 • Foto/Varret e lashta egjiptiane të Mehut hapen për publikun

  Varret e Mehut janë rihapur për publikun për herë të parë në pothuajse 80 vjet qëkur u zbuluan në vitin 1940 në Giza të Egjiptit. Varret, të cilat ndodhen në varrezën e lashtë të Saqqarës, konsiderohen të jenë më të bukurat në këtë vend. Mehu ishte një vezir i...
 • Egjipti dënon qindra persona për protestat e vitit 2013

  Egjipti ka shpallur vendim për më shumë se 700 persona, për shkak të protestave të vitit 2013, pasi ish-presidenti i asaj kohe, Mohammed Morsi ishte larguar nga pushteti. Gjykata ka konfirmuar dënimin me vdekje për 76 persona dhe dënim me burgim për 600 të tjerë, duke përfshirë liderët islamikë....
 • Hoteli horror, largohen të tmerruar turistët

  Një hotel në Egjipt duket se është shndërruar në një vend problematik për klientët e tij. Dy turiste u evakuuan nga hoteli ku një javë më parë humbi jetën një çift britanik, pasi pretenduan se morën një infeksion të njohur si shigella. Nëna dhe vajza ishin në mesin e...
 • Parandalohet sulmi terrorist

  Forcat anti-terrorit në Egjipt parandaluan një atentat terrorist, duke shkatërruar një celulë që po përgatitej të sulmonte disa zona të populluara me qëllim destabilizimin e vendit. 5 militantë të organizatës “Vllazëria Muslimane” u vranë nga forcat egjiptiane në një provincë pranë kryeqytetit Kajro, ndërsa 5 të tjerë u arrestuan....
 • Egjipti dënon 75 persona me vdekje

  Një gjykatë në Egjipt ka dënuar me vdekje 75 persona, përfshirë edhe figura të larta të grupit të jashtëligjshëm “Vëllazëria Myslimane”, për pjesëmarrje në ngjarjet që çuan në rrëzimin e presidentit Mohammed Morsi. Vendimi i publikuar sot Gjykata për Krime në Kajro, do t’i dërgohet Myftiut të Madh –...
 • “Ne e kemi hapur atë dhe… falë Zotit, bota nuk ra në errësirë”

  Një sarkofag misterioz i zbuluar në Egjipt dy javë më parë është hapur nga arkeologët. Lajmi është bërë i ditur nga  Ministrisë egjiptiane e Antikiteteve, sipas të cilës në sarkofag janë zbuluar tre skelete dhe copa akulli me aromë shumë të keqe. Ujërat e zeza me ngjyra të kuqërremtë...
Emisione