Evropa

 • Haradinaj: Në Berlin do kërkoj liberalizmin e vizave

  Për Kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, Evropa ia ka borxh Kosovës liberalizmin e vizave. Ai për këtë çështje do të flasë edhe në Samitin e Berlinit me dy udhëheqësit kryesorë, Angela Merkel dhe Emmanuel Macron. Ndërsa nuk beson se në këtë Samit do të ketë negocim për territorin e...
 • Rusia vë në provë unitetin e BE-së

  Pas shumë debatesh dhe presionit të Shteteve të Bashkuara për t’u tërhequr, ambasadorët e vendeve anëtarë të BE, miratuan vijimësinë e shtrirjes së gazësjellësit “Nord Stream 2”. Projekti që do të furnizojë më shumë me gazin rus europën, ngjalli kontradita edhe mes partnerëve të afërt, Gjermanisë dhe Francës. Parisi...
 • Kryeministri çek: Emigrantët myslimanë janë kërcënim për civilizimin evropian

  Disa muaj më parë, Kryeministri i Çekisë Andrej Babis vlerësoi planin e BE-së për shpërndarjen e refugjatëve nga Lindja e Mesme, ndërsa tani është kundër tyre. Sipas tij, emigrantët myslimanë përbëjnë kërcënim për Evropën. “Ne ( në Çeki) mendojmë se të marrësh emigrantë ilegalë është kërcënim për civilizimin evropian. ...
 • I nxehti afrikan përfshin Europën

  Një valë të nxehti ka përfshirë një pjesë të Europës Perëndimore dhe rajonin e Ballkanit. Në Itali, Ministria e Shëndetësisë ka dhënë alarmin, pasi në disa qytete temperaturat arrijnë mbi 36 gradë Celsius. Por kjo valë të nxehti duket se do të lërë jashtë vendin tonë. Sipas sinoptikanëve të...
 • Aleanca anti-myslimane në BE

  Nga Sofja, në krah të homologut bullgar Boyko Borisov, Kryeministri hungarez Viktor Orban ka bërë thirrje për një aleancë globale kundër emigracionit të myslimanëve drejt kontinentit të vjetër. Këtë aleancë Orban e sheh përkrah Italisë me Berluskonin fitues më 4 Mars, me katër shtetet e Evropës Qëndrore Poloni, Sllovaki...
 • Orbani kërkon që gardhin kundër refugjatëve t’ia paguajë BE

  Meqenëse nga gardhi me Serbinë nuk përfiton vetëm Hungaria, por i gjithë BE, Viktor Orbani i paraqet faturën BE. Ky gardh ndikoi në mbylljen e itinerarit ballkanik, përmes të cilit në Evropë vijnë shumë pak refugjatë.  Kryeministri i Hungarisë kërkon t’ia kalojë Bashkimit Evropian shpenzimet për gardhin e tij...
 • Rreziku në Evropë, efekt domino apo…

  Fitorja e befasishme e Donald Trumpit në zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar në Shtetet e Bashkuara, sinjalizoi një kthesë nga e djathta. Tani Evropa po përballet me tre cikle zgjedhjesh: këtë javë në Holandë; muajin e ardhshëm në Francë; dhe në verë në Gjermani. Në një farë mase,...
 • Evropa dhe SHBA, ku po shkojnë?

  Qeveritë e vendeve europiane po përpiqen të kuptojnë domethënien e komenteve, që bëri presidenti i zgjedhur amerikan në një intervistë gjatë fundjavës me dy gazeta europiane. Pikëpyetja e tyre është në se komentet e Trump do të përkthehen në politika të reja ndaj aleatëve. Udhëheqësit Europianë patën shpresuar se...
 • Evropa e dobët përballë sulmeve kibernetike

  Mes alarmit në rritje se Evropa është objektiv i ardhshëm i sulmeve kibernetike, disa besojnë se Franca, që po përgatitet për zgjedhjet parlamentare këtë vit, mund të mos jetë objektiv. Arsyeja varion nga vetë kandidatët e deri te mungesa e motiveve të forta për t’u gjendur përballë sulmeve të...
 • Evropa në akull, mot i keq edhe në SHBA

  Evropa ehte zgjuar të martën me një bilanc më të madh viktimash nga moti i keq, që ka përfshirë të gjithë kontinentin, që nga vendet baltike deri ne Ballkanin Perëndimor. Të paktën 25 janë viktimat e konfirmuara deri tani. 17 janë viktimat në Poloni vetëm gjate fundjavës që shkoi,...
 • Dimri merr dhjetëra jetë në Evropë

  Bllokime, shqetësime dhe deri tek viktimat… Këto janë pasojat e motit të akullt që ka përfshirë pjesën më të madhe të Evropës dhe Mesdheut. Vetëm në Itali, janë raportuar 7 të vdekur gjate 48 orëve të fundit, 5 prej tyre ishin të pastrehë. Në jug të Italisë, në Brindisi...
 • A po bëhet Evropa e djathtë?

  Votimet e së dielës në Austri mund të rezultojnë në zgjedhjen Norbert Hofer në krye të vendit si udhëheqësi i parë i së djathtës ekstreme, që nga Lufta e Dytë Botërore. Austriakët shkojnë në zgjedhje pas fitores këtë javë të François Fillon, njëri prej kandidatëve më të djathtë në...
 • “Evropa është në rrezik të ndarjes”

  Evropa është në rrezik të ndarjes dhe mund të dështojë, tha kryeministri i Francës, Manuel Valls, gjatë një vizite në Gjermani. Ai tha se projektet evropiane kanë nevojë për një bazë të re dhe se Gjermania dhe Franca duhet të tregojnë forcën. Në një ngjarje të organizuar nga gazeta...
 • Shtetet më paqësore në botë, ja në cilin vend është listuar Shqipëria

  Sipas raportit vjetor të këtij viti nga Instituti i Ekonomisë dhe Paqes, Botsvana, Kuvajti, Maroku, Kazakistani, Vietnami, Angola, dhe Burkina, kanë të gjitha diçka të përbashkët: Të gjithë këto shtete janë më paqësorë se SHBA. Indeksi global i paqes radhit 162 shtete duke u bazuar në 23 të dhëna...
Emisione