holta zhiti

 • RTSH, “Festivali i Fundvitit” ende pa drejtues (31 tetor 1998)

  Ende nuk janë vendosur zyrtarisht personat që do të merren me përgatitjet e “Festivalit të Fundvitit”. Dita e sotme ka qënë afati i fundit i dorëzimit të këngëve të kënduara nga këngëtarët. Skenari do të përgatitet nga Genc Ymeraj së bashku me një tjetër bashkëpunëtor, regjia nga Petri Bozo...
 • Konferenca dhe mitingu i Partisë Demokratike për vrasjen e Azem Hajdarit (31 tetor 1998)

  Demokratët janë mbledhur në shesh ku kanë zhvilluar mitingun e tyre ku si shkak i këtij mitingu ishin 50 ditët e vdekjes së Azem Hajdari. Protesta konsistonte në hedhjen e parullave kundër qeverisë dhe hartimit të Kushtetutës. Ndaj kryeministrit Majko ata kërkonin gjetjen e vrasjes së Azem Hajdarit ose...
 • Vazhdon regjistrimi në universitete (30 tetor 1998)

  Edhe pse shkolla ka filluar, regjstrimet në universitete vijojnë ende. Data e fundit e regjistrimeve është caktuar 16 Nëntori dhe pas kësaj shkollat e larta do ti dërgojnë Ministrisë së Arsimit listat përfundimtare sipas çdo dege. Regjistrimet e fundit kanë të bëjnë me plotësimin e kuotave bosh të mbetura...
 • Studentët e dhjetorit ’90, protesta (30 tetor 1998)

  Ka kaluar një javë nga aktiviteti i tyre i parë. Ish studentët e dhjetorit ’90 janë mbledhur sërish për të marshuar nga Korpusi i Tiranës, drejt vendit ku mbeti i vrarë Azem Hajdari. Këtë herë më të shumtë në numër u shprehën para shtypit se nuk ishte marrë akoma...
 • Qeveria e nxënësve në shkollat e mesme (30 tetor 1998)

  Përveç qeverisë që drejton vendin do të kemi dhe qeveri që drejton shkollat.  Çdo klasë e shkollës ” Petro Nini Luarasi” ka zgjedhur senatorët e saj. Ky senat do të përfaqësojë dhe do të zgjedhë problemet që hasen nga vetë nxënësit e kësaj shkolle. Senatorët e zgjedhur nën këngën...
 • PDK,Zef Bushati konferencë shtypi (30 tetor 1998)

  Në mbledhjen e sotme demokristianët vendosën që ta lenë elektoratin e tyre të lirë për të vendosur nësë ia vlen apo jo që të votohet Kushtetuta. Sipas kryetarit të partisë Zef Bushati vërejtjet për dokumentin themeltar do të bëhen publike gjatë kësaj periudhe ku po zhvillohen takimet me elektoratin...
 • Sali Berisha thirrje të mos votohet Kushtetuta (29 tetor 1998)

  Berisha u ka bërë thirrje Shqiptarëve që të mos votojnë Kushtetutën. Ky ka qënë dhe një nga vendimet e marra sot në Këshillin Kombëtar të Demokratëve e cila zgjati mbi katër orë. Në këtë takim, lideri i Opozitës e ka cilësuar ligjin themeltar të shtetit si “pasaportë” të Partisë...
 • Demokratët akuzojnë Gaqo Apostolin (29 tetor 1998)

  Partia Demokratike i rikthehet çështjes ” Apostoli” . Këtë herë akuzat janë akumuluar të mbështetura dhe në prova. Sipas sekretarit demokrat Ridvan Bode dokumentat e paraqitura në tender nga firma fituese kanë qënë të falsifikuara dhe për këtë ka qënë në dijeni dhe ish ministri Apostoli. Duke qënë akuza...
 • Sali Berisha takim me intelektualët (28 tetor 1998)

  Sali Berisha, lideri i partisë më të madhe opozitare në  vend është takuar me intelektualët e Tiranës. Ka qënë ky një takim-debat i organizuar në sallën e Pallatit të Kulturës.  Mes intelektualëve të shumtë ndodheshin dhe liderat demokratë dhe ato të Bashkimit për Demokraci. Berisha e nisi fjalimin e...
 • Sali Berisha homazhe te Sindikata e Pavarur e Shqipërisë (26 tetor 1998)

  Berisha dhe krerë të tjerë të Partisë Demokratike, së bashku me kreun e Republikanëve Fatmir Mediu, kanë bërë sot homazhe në Selinë e Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë e cila dje u bë skena e një tjetër krimi të rëndë. Para trupit të të ndjerit Astrit Balluku, Berisha u...
 • Fatmir Mediu dhe europarlamentari Oliver Dipui (26 tetor 1998)

  Mbërrin në Tiranë iniciativa e Trasnacionalëve Radikalë për Kosovën. Europarlamentari Oliver Dipui së bashku me Republikanin Fatmir Mediu, u kanë bërë ftesën e tyre shqiptarëve që të firmosin për dërgimin e Millosheviç para Gjykatës së Hagës. Sipas Dipiu kjo iniciativë e marrë kohë më parë është konkretizuar tani me marrjen...
 • E Djathta e Bashkuar për Kushtetutën (26 tetor 1998)

  E Djathta e Bashkuar mblidhet për të diskutuar qëndrimin e saj të ardhshëm në lidhje me Kushtetutën. Në takimin e sotëm është hedhur ideja që për Kushtetutën nuk duhet dalë nëpër tribuna por ajo çfarë mund të bëhet në këtë fazë është nxitja e mendimit kostitucionalist dhe të specializuar....
 • Bashkia Tiranë, mbledhje për Kushtetutën (26 tetor 1998)

  Bashkia e Tiranës mblidhet për të diskutuar rreth procedurave të përgatitjes së referendumit të Kushtetutës. Debati u përqëndrua rreth regjistrimit të emigrantëve. Mes të pranishmëve kishte debate rreth kësaj çështjeje pasi sipas tyre mungon një institucion për këtë kategori të shtetasve që u përcakton statusin.  Sipas tyre gjëja e...
 • Partia e Legalitetit për Kushtetutën (25 tetor 1998)

  Në mbledhjen e fundit që bëri Partia e Legalitetit e quajti Kushtetutën një “pasaportë socialiste” që duan të shtrojnë elektoratin e tyre për ta votuar. Për mbështetësit e Monarkisë është e domosdoshme që për të votuar aktin themeltar  të shtetit, pjesëmarrja të jetë në masën 75% dhe miratimi i...
 • Vlorë kapen klandestinët e huaj (24 tetor 1998)

  44 shtetas të huaj që synonin kalimin klandestin për në Itali janë ndaluar të dielën pasdite nga forcat e policisë të rrethit të Vlorës në vendin e quajtur “Pylli i Sodës”. Nga të ndaluarit 31 prej tyre janë kurdë, iranianë dhe pakistanezë. Të gjithë këta persona kanë hyrë në...
 • Studentët e Dhjetorit protestojnë (24 tetor 1998)

  Studentët e Dhjetorit ’90 i bënë thirrje qeverisë që të gjejë sa më parë vrasjen e liderit të tyre Azem Hajdarit. Pavarësisht se disa prej atyre që sollën frymën e pluralizmit nuk ndodhen në Shqipëri, një grup të rinjsh “dhjetoristësh” kanë vendosur të dalin për të kërkuar drejtësi për...
 • Sindikatat e Pavarura në konferencë (23 tetor 1998)

  “Sindikatat janë të pavarura nga forcat politike prandaj duhet të njihen si të tilla”- kështu është shprehur Kryetari i Përgjithshëm i sindikatave Fatmir Musaku. Ai ka bërë një përshkrim të problemeve që ka sindikata në gjendjen social – ekonomike në vend. Kjo sindikatë ka bërë takim edhe me Ministrin e...
 • Zef Bushati për demokristianët (23 tetor 1998)

  Demokristianët kanë kërkuar mbledhjen e krerëve të Bashkimit për Demokraci. Sipas Bushtatit, pikërisht me mbledhjen e këtyre partive të djathta do të shënohet dhe qëndrimi politik i demokristianëve.  Nga ana tjetër, Bushati dënoi mosarritjen e një konsensusi me partitë e koalicionit qeveritar për problemin e projektit të Kushtetutës. Sipas...
 • Bashkia Tiranë, pension për familjen Mehmeti (23 tetor 1998)

  Familjes së gruas së vrarë tragjikisht përpara selisë së Kuvendit Popullor në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” rreth një muaj më parë, Këshilli Bashkiak vendosi që ti lidhë pension. Kjo është një përgjigje e familjes Mehmeti për dhënien e një ndihme financiare për përballimin e vështirësive ekonomike. Që nga vrasja...
 • Sezoni i ri në “Teatrin e Operas dhe Baletit” (22 tetor 1998)

  Rinis të marrë jetë “Teatri i Operas dhe Baletit”.  Në vazhdim, pavarësisht problemeve që has teatri, do të sjellë në skenë  vepra të ndyshme muzikore. Drejtori Vaso Tole shprehet se në skenë do të ngjiten veprat më të njohura botërore . Deri në Nëntor do të vazhdohet me vepra...
Emisione