PD

 • MB: Dhuna në protestë sipas një plani të përcaktuar

  Ministria e Brendshme thotë se aktet e dhunës në protestën e 11 Majit ishin të organizuara sipas një plani të paracaktuar. Duke publikuar pamje të mediave të ndryshme, zv.ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari thotë se forcat e rendit iu përgjigjën në mënyrë profesionale. “Qindra bomba molotov të prodhuara dhe...
 • Protesta e opozitës, molotov kundër Kryeministrisë

  Degjeneroi në dhunë protesta e opozitës. 15 efektivë të policisë kanë mbetur të plagosur, si dhe 4 protestues. Që në nisje të protestës përpara Kryeministrisë, protestuesit hodhën bomba molotov, duke i vënë flakën disa herë derës së godinës së qeverisë, si dhe asaj të kryesisë së Kuvendit. Policia i...
 • PD: Vendimet e Këshillit Bashkiak të paligjshme

  6 vendimet e marra nga Këshilli Bashkiak i Tiranës që kishin të bënin me administrimin e pronës publike sipas Partisë Demokratike janë marrë në shkelje të ligjit. Selia blu publikoi një video në të cilën ajo thotë se, në votim kanë marrë pjesë 31 këshilltarë nga 37 që kërkon...
 • Aleatët e Bashës në zyrën e Metës për krizën politike

  Platformën politike për arritjen e një marrëveshje kushtetuese  5 krerët e partive të grupimit të qendrës së djathtë i’a paraqitën edhe kreut të shtetit Ilir Meta me të cilin u takuan për afro 60 minuta në Presidencë. Një ndër propozimet e aleatëve të djathtë për zgjidhjen e krizës është...
 • Aleatët e PD: Presidenti të negociojë një tryezë për zgjidhjen e krizës

  Aleatët e Lulzim Bashës, pjesë e grupimit të qendrës së djathtë i kërkojnë Presidentit Ilir Meta të ulë në tryezë dialogu të gjithë palët politike për zgjidhjen e krizës. Përmes një platforme prej 12 pikash krerët e PR, LZHK, PBDNJ, PAA, PDK-së shprehen kërkojnë një marrvëshje kushtetuese, duke përjashtuar...
 • Ikën një tjetër kandidat nga PD

  Një tjetër kandidat i Partisë Demokratike ka pranuar të marrë mandatin e deputetit. Bëhet fjalë për Indrit Hoxhën, i cili renditej i 35 në listën e kandidatëve për deputetë në Qarkun e Tiranës në zgjedhjet parlamentare të 2017-s. Hoxha, i cili ka mbajtur postin e Sekretarit të Burimeve Njerëzore...
 • Deputeti gjerman: PD të hyjë në zgjedhje

  Christian Petry, deputeti social demokrat gjerman që kryeson Komisionin e Çështjeve të BE në Bundestag, pas një vizite 2 ditore në Tiranë, ku takoi përfaqësues të maxhorancës e opozitës është i paqartë, si një forcë politike si PD mund të dalë nga parlamenti duke djegur mandatet. Në një bashkëbisedim...
 • PD: Në 30 Qershor nuk ka për të patur zgjedhje

  Sekretari i Përgjithshëm i demokratëve Gazmend Bardhi, tha sot se opozita është e vendosur në kauzën e saj. “Edi Rama, i keqpërdoruri i tij dhe i krimit, Taulant Balla, si dhe çdo shërbëtor tjetër i tij brenda dhe jashtë parlamentit të krimit, e dinë fare mirë se zgjedhje më...
 • Patozi në krye të partisë Bindja Demokratike

  Forca më e re politike Bindja Demokratike tashmë ka gati 3000 firma për t’u regjistruar në Gykatën e Tiranës. Procedura ligjore pritet të formalizohet paraditen e së martës që përkon edhe me afatin e fundit të regjistrimit të partive politike në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve për garën elektorale të...
 • Aleatët e Bashës zbardhin skenarin e zgjedhjeve

  Një ditë pasi Lulzim Basha deklaroi se opozita do të pamundësojë zgjedhjet e 30 Qershorit nëse ato nuk do jenë të lira e të ndershme, aleatët e opozitës nuk ngurojnë të zbardhin disa prej skenarëve. Republikani Fatmir Mediu dhe Kreu i LZHK-së Dashamir Shehi thonë se futjen e opozitës...
 • PD: Emërimi i Valikajt, antikushtetues

  Politik e antikushtetues e ka cilësuar Partia Demokratike emërimin e Bledar Valikajt, bashkëshortit të deputetes socialiste Ermonela Felaj si prokuror nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë. “Kushtetuta e detyron KLP të emërojë një prokuror vetëm pas përfundimit të Shkollës së Magjistraturës. Burri i deputetes së Edi Ramës nuk e...
 • Liria e medias, Shqipëria bie në renditje

  Raporti i fundit i organizatës “Reporterët pa kufij” vlerëson se vendi ynë ka humbur 7 vende duke e krahasuar me 2018-n. Një vit më parë, Shqipëria renditej e 75 nga 180 vende, ndërsa në raportin e këtij viti mban vendin e 82-të. Në të thuhet se vetëcensura është gjerësisht...
 • PD: Lidhjet e qeverisë me krimin rrezikojnë lëvizjen e lirë

  Partia Demokratike ia faturon vendimin e parlamentit të Holandës lidhjeve të qeverisë me krimin. “Për shkak të projektit politik të Edi Ramës qytetarëve shqiptarë po ju rrezikohet lëvizja e lirë, për shkak të bashkëpunimit me krimin shqipëria ka 6 vite që nuk avancon por bën hapa pas në rrugën...
 • PD: Pezullimi i Rektorit Koni, antikushtetues

  Partia Demokratike e cilësoi akt antikushtetues pezullimin e Rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni dhe komandimin në vend të tij të Bernard Dostit. Sipas selisë blu, vendimi i marrë pa u shprehur më parë Presidenti Ilir Meta është njëherazi antiligjor dhe minon autonominë universitare. Opozita thotë se Ministrja...
 • PD gjobitet sërish për urinim në publik

  Për herë të 5-të, Partia Demokratike është gjobitur për vandalizim të qytetit gjatë protestave të saj.  Ka qenë vetë kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, ai i cili ka bërë publik edhe gjobën në vlerën 20 mijë lekë të vendosur nga Policia Bashkiake për PD, pasi  protestuesit e...
 • Protesta e opozitës, Rama: E turpshme

  Të turpshme e konsideron Kryeministri Edi Rama protestën e kësaj të shtune të opozitës. Në një reagim në Twitter, gjatë kohës që kreu i PD po mbante fjalimin përmbyllës të protestës, Kryeministri tha se me veprimet e saj, opozita po rrit çdo ditë faturën që do t’i presë populli...
 • Bojë drejt godinës së Kryeministrisë

  Kjo është protesta e 9-të që opozita organizon kundër qeverisë. Edhe në këtë tubim, që nisi në orën 18:00 nuk kanë munguar flakadanët, tymueset, por edhe boja në drejtim të institucionit të Kryeministrisë. Ndërkohë, disa protestues çanë kordonin policor dhe u ngjitën para ambienteve të godinës së kreut të...
 • Betohen tre deputetë të PD-së

  Tre deputetë të rinj janë ulur në karriget e lëna bosh pas djegies së mandateve nga përfaqësuesit e opozitës në parlament. Halil Jakimi, Arlind Çaçani dhe Korab Lita, të dalë nga listat për kandidatë të Partisë Demokratike, u betuan në nisje të seancës plenare. Me futjen e tre emrave...
 • PD: Qeveria u hapi rrugën grabitjeve

  Për grabitjen e Rinasit ka reaguar Partia Demokratike nëpërmjet sekretarit të përgjithshëm Gazment Bardhi. Ai ka deklaruar se qeveria e angazhon policinë e shtetit kundër qytetarëve duke u hapur rrugën grabitjeve dhe vrasjeve. Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar duke thënë së dhe në momentin e një përplasjeje...
 • KQZ u jep mandatin e deputetit dy kandidatëve të PD

  Dy kandidatë të tjerë në listat pasuese pranojnë mandatin e deputetit. Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kanë dorëzuar formularin e vetëdeklarimit Andi Përmeti, i 12 në listën e qarkut të Korçës nga Partia Demokratike dhe Eugen Bojaxhi, i 6 në listën e qarkut të Beratit nga LSI. Në mbledhjen...
1 2 3 40
Emisione