sri lanka

 • Sulmet, Sri Lanka ndalon mbulimin e fytyrës në vende publike

  Sri Lanka ka ndaluar mbulimin e fytyrës në vendet publike, pas sulmit vetëvrasës të dielën e Pashkëve (21 Prill) që vrau të paktën 250 vetë dhe plagosi qindra të tjerë. Presidenti Maithripala Sirisena, tha se po përdorte ligjin e emergjencave për të vendosur kufizimin duke filluar që nga dita...
 • Momenti i shpërthimit në një prej kishave (Video)

  Ky është momenti i shpërthimit në kishën e Shën Antonit në Kolombo, ku ndodhi i pari ndër 8 sulmet terroriste që tronditën Sri Lankën të dielën e Pashkëve katolike. Bilanci i masakrave ka arritur në 290 të vrarë e mbi 500 të plagosur. Mes viktimave 35 janë shtetas të...
 • Miliarderi humb 3 fëmijët në sulmet e së dielës

  3 nga 4 fëmijët e miliarderit danez Anders Holch Povlsen humbën jetën në sulmet me bombë në Sri Lanka. Familja ndodhej në këtë shtet me pushime për Pashkë. Emra e fëmijëve të cilët mbetën të vrarë nuk janë bërë publikë. Holch Povlsen është pronar i linjës ndërkombëtare së veshjeve...
 • Thellohet bilanci i viktimave në Sri Lanka

  Ka shkuar në 290 numri i të vrarëve në Sri Lanka, pas shpërthimeve që goditën kisha e hotele luksoze nëpër vend të dielën. Rreth 500 është numri i të plagosurve, ndërsa në mesin e të vrarëve, 36 janë të huaj. Policia tha se 24 persona janë vënë në pranga,...
 • Përgjaken Pashkët

  Të paktën 207 persona kanë mbetur të vrarë dhe 400 të tjerë të plagosur si pasojë e disa shpërthimeve në kisha e hotele në Sri Lanka. Sipas BBC bëhet fjalë për të paktën 8 shpërthime. 3 prej tyre ndodhën nën kishat në Kochchikade, Negombo dhe Batticaloa, gjatë kohës që mbaheshin...
 • Presidenti Meta reagon për masakrën në Sri Lanka

  Presidenti Ilir Meta shprehet i shokuar nga sulmet e ndodhura në Sri Lanka, ku deri në këto momente numërohen të paktën 207 viktima dhe mbi 400 të plagosur. “Një lajm shumë i keq dhe shokues na vjen nga Sri Lanka. Në ditën e Pashkëve, besimtarë të krishterë të pafajshëm...
 • Gjendet e vrarë me gërshërë këngëtarja

  Një këngëtare e famshme në Sri Lanka është gjetur e vrarë në shtëpinë e saj në Panadura. Vdekja e Priyani Jayasinghe u konfimuar nga një zëdhënës i policisë, që tha se këngëtarja besohet se është vrarë me gërshërë. Disa media në Sri Lanka, përfshirë një gazetar të Reuters raportojnë...
 • Foto: Luftim për jetë a vdekje

  Këto pamje dramatike tregojnë momentin kur një krokodil kap një gjarpër vdekjeprurës. Në to shihet krokodili i cili e rrotullon në lumë nepërkën, ndërkohë që e ka mbërthyer me nofull nga koka. Pavarësisht betejës intensive, në fund fitimtar doli krokodili. Të kapura në Parkun Kombëtar Yala, në Sri Lanka,...
 • Mënyra e re për të transportuar sendet me vlerë…

  Autoritetet e Sri Lankës kanë arrestuar një person, pasi u mundua të kontrabandonte një sasi ari dhe disa stoli të çmuara. Punonjës të doganës gjetën 904 gramë ar që vlente rreth 4.5 milionë rupi, sipas monedhës vendase në Sri Lanka (28 370 dollarë, 21 700 paund) të futur ‘mjeshtërisht’...
 • Mbi 200 të vdekur nga përmbytjet

  Autoritetet në Sri Lankë thanë të mërkurën se përmbytjet dhe rrëshqitjet e dheut që u shkaktuan nga monsunet, lanë pas vetes të paktën 202 të vdekur. Të dhënat e fundit të qendrës për menaxhimin e fatkeqësive natyrore flasin për 96 veta ende të zhdukur dhe për afro 80 mijë...
Emisione