taksa

 • “Kosova nuk zbaton masa të reja ndaj Serbisë para takimit të Parisit”

  Gjatë periudhës ndërmjet Samitit të Berlinit, të mbajtur tashmë më 29 Prill, dhe takimit të ardhshëm të Parisit më 1 Korrik, institucionet e Kosovë nuk do të aplikojnë masa shtesë ndaj Serbisë, por as nuk do të shfuqizojnë taksën doganore, ka deklaruar kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Ai tha...
 • A po e pengon taksa idenë për ndryshimin e kufirit?

  Vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksën ndaj prodhimeve të Serbisë ka rezultuar me ndërprerjen e procesit të dialogut ndërmjet dy vendeve dhe rrjedhimisht edhe për pengimin e mundësisë që ideja për ndryshimin e kufirit Kosovë-Serbi të shtrohet në dialog, vlerësojnë njohësit e zhvillimeve politike. Por, sipas tyre, ky...
 • BE-ja nuk sheh alternativa për dialog pa pezullimin e taksës

  Bashkimi Evropian vazhdon t’u bëjë thirrje institucioneve të Kosovës që ta pezullojnë taksën doganore të vendosur për importet nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, duke bërë të ditur se pa pezullimin e saj, dialogu për normalizimin e raporteve Kosovë – Serbi, mbetet i bllokuar. Maja Kocijançiç, zëdhënëse e përfaqësueses...
 • Haradinaj: Taksa nuk po e izolon Kosovën

  Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, thotë se tarifa doganore e vendosur ndaj Serbisë është vendim dhe masë mbrojtëse karshi agresivitetit të Serbisë. Haradinaj thotë se vullneti i Kosovës për dialog nuk është zbehur dhe se sipas tij, Kosova është e gatshme...
 • Haradinaj: SHBA dhe BE të mos bëjnë presion mbi taksën

  Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj vazhdon të mos heq dorë nga qëndrimi i tij për taksën ndonëse e pranoi se kërkesa e njëjtë i është bërë në vizitat e fundit nga Shtetet e Bashkuara, Gjermania e Britania. Ai tha se të gjithë janë aleatë të Kosovës, por se Serbia...
 • Taksa, vendimi që po përçan koalicionin

  Vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksën doganore 100 për qind ndaj produkteve nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, nga partnerët e koalicionit qeverisës ishte vlerësuar fillimisht si vendim shumë i rëndësishëm. Por, rritja e trysnisë ndërkombëtare për pezullimin e këtij vendimi që hyri në fuqi më 21 nëntor...
 • Shtohet presioni ndërkombëtar për taksën

  Pa praninë e mediave, kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka pritur ndaras në takime përfaqësuesen e lartë të zyrës së BE-së në Kosovë, Natali Apostolova, Ambasadori amerikan në Kosovë Philip Kossnet dhe Kryeministrin Ramush Haradinaj. Takimet janë zhvilluar në kohën kur janë shtuar presionet për pezullimin e...
 • SHBA: Kosova të anulojë taksën 100%

  Delegacioni i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-së ka kërkuar nga Kosova pezullimin e taksës ndaj produkteve serbe.  Pas takimeve që kanë pasur në Kosovë e serbi ata përmes një komunikate për media kanë kërkuar që dialogu të kthehet në binarë dhe se të dyja palët duhet të ndërpresin...
 • Zgjidhja për taksën, në dorën e PDK-së

  Taksa doganore 100 për qind ndaj importeve nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina, ishte një vendim unik i koalicionit qeverisës. Por, më vonë mospajtimet brenda koalicionit qeverisës në Kosovë, filluan pas presionit ndërkombëtar, sidomos nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian, për pezullimin e këtij vendimi. Në...
 • Haradinaj :Thaçi nuk është zëdhënës i SHBA

  Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj, tha se Amerika nuk ka nevojë për zëdhënës duke ironizuar kështu me kërkesën e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për pezullimin e taksës. Këto komente ai i bëri pas takimit të liderëve ku u diskutua për dialogun dhe taksën. Ramush Haradinaj, kryeministër i Kosovës...
 • SHBA: Kosova po injoron këshillën tonë për taksën

  Përfaqësuesit e lartë të Kosovës kanë pranuar një letër nga zyrtarë të lartë amerikanë, të cilët kanë shprehur zhgënjimin e tyre lidhur me mospezullimin e taksës doganore, ndaj mallrave nga Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina. Në letrën të cilën e kanë nënshkruar, Ndihmëssekretarit amerikan të Shtetit, Matthew Palmer, Ndihmëssekretarja...
 • Vuçiç: Kosova të heqë taksën, më pas vjen dialogu

  Presidenti serb Aleksandër Vuçiç, tha sot se Beogradi është duke pritur që Prishtina të heqë taksat, të arrijë këtë kusht thelbësor dhe të rifillojë bisedimet. Vuçiç  nuk ka komentuar para gazetarëve gjatë një vizite në Vranje mënyrë specifike deklaratën e homologut të tij kosovar, Hashim Thaçi rreth korrigjimit të...
 • Taksa mbizotëron në diskutimet e KS të OKB-së për Kosovën

  Në takimin e fundit të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për Kosovën, diskutimet janë fokusuar në vendimin e Qeverisë së Kosovës për vendosje të taksës prej 100 për qind në mallrat e Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës në nëntor të vitit të kaluar. Shefi i misionit në UNMIK-ut...
 • Haradinaj nuk tërhiqet nga tarifa edhe pas thirrjes së SHBA-ve

  Kryeministri Ramush Haradinaj ka folur sërish për tarifën 100 përqind ndaj mallrave serbe duke përsëritur se pa njohjen e Kosovës nga Serbia edhe tarifa nuk do të shfuqizohet. “Nëse në Beograd thonë që kurrë nuk ju njohim, edhe ne nuk mund të përdorim fjalë tjetër. Nëse ai thotë se...
 • Taksat e reja këtë vit

  Hyrja e vitit 2019-ë do të sjellë një model taksimi të ri për pagat e larta. Aktualisht personat që kanë një rrogë mbi 130 mijë lekë tatohen me 13 mijë lekë, plus  23% të diferencës të shumës mbi 130 mijë lekë. Tashmë çdo individ që ka një pagë deri...
 • Taksa e pronës në Tiranë nuk do të ndryshojë

  Këshilltarët e djathtë dhe ato të Lëvizjes Socialiste për Integrim kanë braktisur edhe këtë herë mbledhjen e Këshillit bashkiak. Pasi kundërshtuan sërish prezencën e 6 këshilltarëve të rinj që sipas tyre janë ilegjitimë dhe nuk mund të votojnë, si dhe përfshirjen në rendin e ditës të dy pikave shtesë,...
 • Shoqatat e bizneseve janë dakord me taksën e Rrugës së Kombit

  Shkatërrimi dhe djegia e investimit të koncesionarit të rrugës Durrës-Kukës është dënuar nga komuniteti i biznesit të madh. Një forum i disa shoqatave dhe dhomave të tregtisë i konsideroi aktet e dhunës së protestës të së shtunës si vandale. Luan Bregasi, i cili është edhe Kryetar i Dhomës së...
 • “Duhet të paguaj më shumë taksa”

  Njerëzit e pasur gjithmonë ankohen për taksat që paguajnë, dhe  zakonisht  përpiqen që tu shpëtojnë taksave të larta, por për themeluesin e Microsoft, Bill Gates, taksat që ai paguan janë shumë të ultë dhe do të donte të paguante më shumë . Këto deklarata ai i bëri në një...
 • Trump nënshkruan ligjin e ri për taksat

  Presidenti amerikan, Donald Trump e ka nënshkruar ligjin e ri për taksat. Kjo është fitorja e tij e parë legjislative prej kur ka nisur udhëheqjen e presidencës. Ky është rishikimi më i madh në SHBA për ligjin e taksave nga viti 1986. Demokratët kanë thënë se nga kjo reformë mund të...
 • Reforma e Trump për taksat miratohet në Senat

  Donald Trump korr një prej fitoreve më të rëndësishme në Kongres, që prej zgjedhjes si President i Shteteve të Bashkuara. Senati amerikan miratoi reformën e taksave, të hartuar nga republikanët. Reforma u miratua me një shumicë të thjeshtë 51 me 48, vetëm pak orë pasi kishte kaluar edhe në...
Emisione