TAP

 • Pezullohet koncesioni i termocentralit të Vlorës

  Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka pezulluar procedurën e dhënies me koncesion të termocentralit të Vlorës. Më datën 28 Shkurt u mbyll afati për dorëzimin e ofertave të kompanive pjesëmarrëse në garën e tenderit. Mësohet se në vizitën në terren që u bë pranë termocentralit ishin 27 kompani, të...
 • TAP nis shtrirjen në det

  Kur ka përfunduar afro 80 për qind shtrimi i tubacioneve në tokë, projekti TAP ka nisur fazën e zgjatimit në det. Në një ceremoni ku nuk mungoi dhe kryeministri Rama është inauguruar në Seman fillimi i punimeve për ndërtimin e seksionit detar me gjatesi 105 km që do të...
 • Emrat/ Arrestohen për vjedhje 3 punonjës të TAP

  Arrestohen për vjedhje tre punonjës të gazsjellësit TAP. Ata kanë shpërdoruar detyrën, duke tentuar të përvetësojnë materiale ndërtimi. Nga ana e TAP që njihet për rregulla të forta dhe të ashpra ndaj shkeljeve të punonjësve të vet, ky rast vjedhjeje nuk është toleruar aspak. Njoftimi për shtyp i policisë...
 • 1 000 selvi i shtohen Unazës së Madhe

  Unazës së Madhe i janë shtuar edhe 1 000 selvi të tjera të dhuruara nga Gazsjellësi Trans-Adriatik (TAP). Kryebashkiaku Veliaj falënderoi TAP-in ndërsa  theksoi se falë kontributit të shumë bizneseve, institucioneve shtetërore dhe qytetarëve për të dhuruar pemë, bashkia është afër objektivit për të mbjelle 100 mijë pemë deri...
 • TAP investon 567 mijë Euro për shkollën në Strumë

  Shkollën e re të Strumës në Roskovec, Kryeministri Rama e sheh si frut të negociatave me kompaninë TAP të kryera prej qeverisë së tij. Kryeministri përsëriti premtimin për dhënien e librave falas për nxënësit e shkollave fillore. Investimin prej 567 mijë Euro për rindërtimin e shkollës “7 Dëshmorët” në...
 • Paguhej për ta ruajtur, 52-vjeçari kapet duke vjedhur kompaninë

  Një 52-vjeçar është arrestuar në flagrancë teksa po vidhte një sasi të konsiderueshme nafte nga mjetet e gazsjellësit “TAP”, për ruajtjen e të cilëve paguhej. Policia e Korçës tha se në pranga ka përfunduar Ilia Liçi, banues në qytetin juglindor. Roja i kompanisë private të sigurimit fizik u arrestua...
 • Arrestohen 4 persona, tentuan të vidhnin naftë nga mjetet e TAP

  Katër persona janë arrestuar në flagrancë duke vjedhur sasi të konsiderueshme nafte në disa mjete (të parkuara) të cilat kryenin punime për ndërtimin e gazsjellësit (TAP). Në pranga kanë rënë Migen Kita, 34 – vjeç dhe Shkëlzen Gjoni, 30 – vjeç, të dy banues në Korçë (me detyrë punonjës...
 • “TAP”, bën një zbulim të dytë arkeologjik

  Ndërtimi i Gazsjellësit Trans Adriatik çon në zbulimin e një tjetër zone arkeologjike. Gjatë punimeve në afërsi të fshatit Turan, në Korçë, u gjetën rrënojat e një vendbanimi të hershëm. Ekspertët e trashëgimisë kulturore e vlerësojnë paraprakisht këtë vendbanim si të periudhës së hershme të epokës së hekurit, shekullit...
 • Makina përplaset me kamionin, lëndohet punonjësi i TAP

  Një person ka mbetur i lënduar këtë të enjte, pasi u përfshi në një aksident automobilistik. Bëhet fjalë për një ngjarje të ndodhur orës 14:50 në aksin rrugor Pogradec-Korçë, në afërsi të fshatit Sovjan. I lënduar nga kjo ngjarje ka mbetur 30 – vjeçari me kombësi egjiptiane, punonjës  i...
 • Të huajt e lanë për t’i ruajtur, polici privat i vjedh në bashkëpunim

  Policia e Leshnjës ka arrestuar në flagrancë të mërkurën një punonjës të policisë private dhe bashkëpunëtorin e tij për vjedhje të materialeve të gazsjellësit TAP dhe 600-700 litra naftë Në një njoftim për shtyp, policia tha se janë arrestuar Ndriçim Beqiri, 26 vjeç, banues në fshatin Imsht, Lushnje dhe...
 • Rishikohet marrëveshja me TAP

  Pas 7 muajsh negociata, Shqipëria ka arritur të dyfishojë fondet që përfiton nga projekti “Trans Adriatic Pipeline”. Në bazë të marrëveshjesë së re, që Ministria e Energjisë nënshkroi me konsorciumin, vendi ynë do të marrë 60 milionë euro më shumë tatim – fitim për 25 vitet, që do të...
 • Kallëzohet në Prokurori Drejtori i Portit të Durrësit

  Drejtorit të Përgjithshëm i Autoritetet Portual të Durrësit është kallëzuar në Prokurori nga Kontrolli i lartë i Shtetit, me akuzën e “shpërdorimit të detyrës”. Nga auditimi kanë rezultuar një sërë shkeljesh që kanë të bëjnë me procesin e shkarkimit dhe depozitimit materialeve dhe makinerive të projektit TAP. Kështu, sipas...
 • Nis projekti i TAP, Rama: Po negociojmë për një tjetër projekt gazi

  Projekti TAP ka nisur zytarisht të zbatohet në vendin tonë. Në zonën e Fierit ka nisur shtrimi i tubacioneve të para të gazsjellësit, që shtrihet në 7 shtete, me një gjatësi mbi 4.000 kilometra, nga të cilat rreth 210 kilometra vetëm në territorin e Shqipërisë. Kryeministri Edi Rama, në...
 • Nis shtrirja e tubacioneve të TAP

  Në Selanik nisi puna për ndërtimin e gazsjellësit TAP, që do të transportojë gaz natyror nga rajoni i Kaspikut në drejtim të Europës. Në ceremoni ishin të pranishëm përfaqësues të qeverive nga vendet ku do të kalojë tubacioni i gazit me gjatësi 878 km. Zv/Kryeministri Niko Peleshi e quajti...
Emisione