Foto/Protesta të dhunshme në Paris

Workers hold flags and burn flares during a day of strikes and protests, in Marseille, southern France, Thursday, June 14, 2016. Workers strike across sectors of the French economy and march through French cities in what unions hope is a huge outpouring of discontent at changes to labor protections and a big challenge to the government. (AP Photo/Claude Paris)


Foto/Protesta të dhunshme në Paris

17:05 14/06/2016

Mijëra protestues francezë janë përplasur sot në Paris me policinë duke hedhur flakëhedhës, ndërsa policia i është përgjigjur me gaz lotsjellës.

Sipas France 24, janë të pakët 11 të plagosur, ndër to 6 protestues dhe 5 policë, ndërsa numri të i arrestuarve është 15.

Ditën e sotme 7 sindakata dhe bashkime studentore kanë dalë në shesh në juglindje të Parisit, për të protestuar kundër reformës së punës.

Punëtorët e hekurudhave dhe taksistët kudo në Francë janë në grevë të përgjithshme, ndërsa Kulla Eiffel është mbyllur të martën, sepse operatorët nuk garantonin sigurinë publike./tvklan.alTë ngjashme