Meta: Nuk i trembem shkarkimit

Meta: Nuk i trembem shkarkimit

19:25 11/06/2019

I bindur që vendimi i tij për anulimin e datës së zgjedhjeve është plotësisht kushtetues, Presidenti Ilir Meta shpjegoi në të dytën dalje brenda 48 orëve se këtë akt e ndërmori për t’u dhënë mundësi palëve të gjejnë një zgjidhje, për të mos e çuar vendin në kaos.

Akuzave se ka qenë i koordinuar me opozitën për të anuluar 30 Qershorin, kreu i shtetit iu përgjigj duke dhënë detaje nga bisedat që kishte patur me Kryeministrin Rama dhe kreun e demokratëve përpara marrjes së vendimit.

Por a e ka ndërmarrë këtë vendim Presidenti Meta nën presionin e Reformës në Drejtësi, sikundër pretendon maxhoranca?

Meta komentoi edhe qëndrimin e Brukselit dhe kreut të OSBE-së Lajçak, të cilët apeluan që shqiptarët të votojnë brenda afateve ligjore. Presidenti nuk mohoi as mundësinë e shpërndarjes së parlamentit, vendim për të cilin thotë se ka ende kohë për ta shqyrtuar.

Nismën për shkarkimin e tij e sheh të lidhur me vullnetin e maxhorancës për të mos zgjidhur krizën. Po sa shanse ka që kriza të zgjidhet në këto kushte, presidenti nuk dha një përgjigje të prerë.

Tv Klan
Grupi
LAJMET
Të ngjashme


Grupi