Dhuna në Jerusalem, Këshilli i Sigurimit në mbledhje urgjente

Palestinians run away from tear gas thrown by Israeli police officers outside Jerusalem's Old City, Friday, July 21, 2017. Israel police severely restricted Muslim access to a contested shrine in Jerusalem’s Old City on Friday to prevent protests over the installation of metal detectors at the holy site.. (AP Photo/Mahmoud Illean)

Dhuna në Jerusalem, Këshilli i Sigurimit në mbledhje urgjente

22:50 23/07/2017

Këshilli i Sigurimit i OKB-së është në plan të mblidhet të hënën për një sesion urgjent, ku do të diskutohet për dhunën e ditëve të fundit mes izraelitëve dhe palestinezëve.

Ushtria izraelite ka arrestuan rreth 24 vetë në Bregun Perëndimor, mes tyre 9 anëtarë të grupit militant Hamas, pas një sulmi ndaj një familjeje izraelite.

Një palestinez 20-vjeçar mundi të futet në vendbanimin izraelit Halamish të premten në mbrëmje dhe hyri në një shtëpi izarelite gjatë darkës simbolike.

Ai rrahu për vdekje të zotin e shtëpisë, Yosef Salomon dhe fëmijët e tij të rritur.

Sulmi ndodhi pas vrasjes së tre palestinezëve dhe qindra të tjerë u plagosën në protesta lidhur me vendosjen e detektorëve të metalit në hyrjen e një vendi të shenjtë në Jerusalem, pas një sulmi të palestinezëve.

/VOA

LAJMET
Të ngjashme

KPT
KPT
UKT