Austria

 • Austria ndalon shaminë e kokës për vajzat e fillores

  Një vendim me fuqi të madhe simbolike. Parlamenti austriak ka vendosur të ndalojë vendosjen e shamisë së kokës për vajzat në shkollën fillore. Menjëherë pasuan protestat. Me një ligj, për të cilin e dhanë votën deputetët e koalicionit qeveritar nga partia konservatore, ÖVP dhe partia populiste, FPÖ do të...
 • Ministri rus: Të pabaza akuzat për spiunazh në Austri

  Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov i ka thënë homologes austriake se Rusia po akuzohet padrejtësisht për spiunazh, pasi Viena deklaroi se po heton një ish-kolonel austriak, nën dyshimin se ka spiunuar për dekada me radhë për Moskën. Sipas deklaratës së lëshuar nga Ministria e Jashtme ruse, Lavrov...
 • Austria merr presidencën e radhës në BE

  Më 1 Korrik 2018 Austria merr presidencën e BE-së dhe me këtë për herë të parë e ka kryesinë një koalicion populistësh të djathtë në Bashkimin Europian. Migrimi do të jetë tema qendrore e kësaj presidence. Grindja për një politikë të përbashkët migrimi në BE nuk ka marrë fund....
 • Kampet e emigrantëve në Ballkan, Austria kërkon mbështetjen e Italisë

  Austria kërkon mbështetjen e Italisë për planin e saj për kampet e emigrantëve në Ballkan. Zv/kancelari austriak Heinz-Christian Strache shkoi për të takuar homologun e tij populist italian Mateo Salvini, i shoqëruar edhe nga ministri i brendshëm Herbert Kikl. Projekti austriak parashikon sjelljen në vendet ballkanike të 600 mijë...
 • Austria me plan për kampe refugjatesh në Ballkan

  Mediat austriake zbulojnë se qeveria këtij vendi vazhdon bisedimet me vendet e Ballkanit Perëndimor për ngritjen e kampeve të refugjatëve nga lindja. Sipas të përditshmes “Die Presse”, Austria po negocion për këtë çështje me qeveritë e Serbisë, Shqipërisë, Maqedonisë dhe Kosovës – siç bëjnë të ditur burime pranë qeverisë...
 • “Presse”: Viena bisedime me Ballkanin për emigrantët

  Mediat austriake vijojnë t’i kushtojnë vëmendje planit të qeverisë së Vienës për ngritjen e një kampi emigrantësh në Ballkan. E përditshmja “Presse” shkon edhe më tej, kur shkruan se qeveria e Kryeministrit Sebastian Kurz është në negociata me Shqipërinë, Serbinë, Maqedoninë dhe Kosovën, për vendosjen e emigrantëve të cilëve...
 • Putin: Rusia nuk synon ndarjen e BE-së

  Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka thënë se nuk synon ndarjen e Bashkimit Evropian. Ky deklaratë e tij vjen para se të zhvillojë vizitën në Austri, në të parin shtet perëndimor për afro brenda një viti. Putin duke folur për median austriake ORF, ka thënë se ai dëshiron një...
 • Studiuesit austriakë zbarkojnë në Vjosë

  Prej një viti e gjysmë kalojnë orë të gjata në Vjosë. Janë studiues nga Austria, të cilët po kryejnë një program kërkimi për lumin. Vëmendja e ekologjistëve të huaj është përqendruar tek peshqit dhe biodiversiteti i Vjosës. “Duam të kuptojmë se si ky ekosistem natyror funksionon, jo vetëm nga...
 • Kurz thirrje për hapjen e negociatave me Shqipërinë

  Kancelari austriak Sebastian Kurz bën thirrje për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë. Duke folur për mediat austriake dhe ato gjermane, Kurz shprehet se me dy vendet duhen zhvilluar negociata të shpejta për anëtarësimin në Bashkimin Europian. Kancelari austriak shprehët për të përditshmen Di Prese se...
 • Xhafaj pays official visit to Vienna

  Minister of Internal Affairs Fatmir Xhafaj, paid an official visit to Vienna, where he met with the Austrian Parliament Speaker Wolfgang Sobotka and his counterpart, Herbert Kickl. Through a post on social networs, Minister Xhafaj says that in Austria he held fruitful talks on joint project between the two...
 • Austria hedh poshtë spekulimet e mediave serbe

  Qeveria austriake hedh poshtë spekulimet e mediave serbe se Vjena mund të ndryshojë qëndrim për njohjen e Pavarësisë së Kosovës, pas deklaratës së zv/kancelarit Hainc Kristian Shtrahe se “Kosova është pjesë e Serbisë”. Dyshimet i ka shuar vetë Strahe, gjatë një deklarate për mediat para mbledhjes së qeverisë në...
 • Fshehur në tren mallrash drejt Gjermanisë

  Policia gjermane po kontrollon tani shpesh trenat e mallrave nga Italia dhe Austria, sepse tani shumë refugjatë mundohen të hyjnë në Gjermani me to. Stacioni i trenit i Rosenheim. Polica ndalon këtu jashtë planit një tren mallrash nga Italia. Që nga ora katër e mëngjesit policia gjermane është në...
 • Rreziku rus dhe turk, Austria thirrje BE-së për përshpejtimin e anëtarësimit të Ballkanit

  Në një kohë që Turqia dhe Rusia po rrisin shpejt influencën e tyre në Europën juglindore, ministri austriak i Punëve të Jashtme i bën rritje Bashkimit Europian ta fusë Ballkanin në orbitën e tij. Kriza e radhës në Europë, sikundër sa e sa më parë, mund të nisë në...
 • Austria dhe Gjermania: BE-sё të ndihmojë Ballkanin Perёndimor

  Presidenti i Gjermanisё, Steinmeier zhvilloi vizitёn e parё nё Austri nё funksionin e presidentit. Nё takimin me presidentin austriak van der Bellen ata u shprehёn pёr mё shumё ndihma pёr Ballkanin Perёndimor. Presidentёt e dy vendeve fqinjё gjatё njё takimi tё pёrbashkёt bёnё thirrje, qё vendet e BE-sё t’i...
 • Austria refuzon ministrin turk të ekonomisë

  Një tjetër incident diplomatik është shënuar për Turqinë. Austria ka refuzuar të pranoje brenda vendit,  ministrin turk të Ekonomisë, Nihat Zeybekci, i cili do të merrte pjesë në një tubim në Vjenë për përvjetorin e parë të grushtit të dështuar të shtetit që ndodhi në Turqi. Qeveria austriake sqaroi...
 • Austria anulon dërgimin e ushtrisë në kufi me Italinë

  Austria bën një hap prapa dhe vendos të mos dërgojë trupat ushtarake në kufi me Italinë, për të përballuar fluksin e emigrantëve. Lajmi u dha nga kancelari austriak Kristian Kern, duke qetësuar ujërat me Italinë fqinje. Vendimi i Vienës për të mos dërguar ushtrinë u prit mirë edhe presidenti...
 • Kosova humb “betejën” me Austrinë, dënohet me 5 milionë euro për pasaportat biometrike

  Shtypshkronja shtetërore austriake e ka fituar çështjen ligjore kundër qeverisë së Kosovës, nga e cila ka kërkuar kompensim për shkak të vonesës në pagesa dhe për shkak të anulimit të parakohshëm të kontratës për dorëzimin e pasaportave biometrike, shkruan Tanjug, transmeton Klan Kosova. Gjykata e Arbitrazhit të Odës Ndërkombëtare...
 • Zgjedhjet, austriakët i thonë “jo” kandidatit të ekstremit të djathtë

  Kandidati i pavarur, Alexander Van der Bellen ka fituar zgjedhjet presidenciale në Austri. Van der Bellen i hoqi mundësinë kandidatit të ekstremit të djathtë, Norbert Hofer, për tu bërë kreu shtetit. Vendimtare ishin votat jashtë qendrave të votimit, apo ndryshe të njohura si votat postare, të cilat përbëjnë rreth...
Emisione