Edi Rama

 • Shqipëria në krah të SHBA-së për konfliktin me Iranin

  Shqipëria është reshtuar në krah të Shteteve të Bashkuara të Amerikës lidhur me përshkallëzimin e tensioneve me Iranin. Kryeministri Edi Rama thotë se sulmet në Gjirin e Omanit përbëjnë kërcënim për paqen në botë. “Sulmet në Gjirin e Omanit janë kërcënim serioz për paqen ndërkombëtare dhe sigurinë energjetike. Shqipëria...
 • Marrja e Bashës si i pandehur, Rama: Imagjinoni sikur të na ndodhte ne

  Edi Rama u shfaq i painformuar për vendimin e Prokurorisë që ka vendosur ta thërrasë si të pandehur Lulzim Bashën. Detajet i mësoi nga Ulsi Manja gjatë kafes me banoret e Njësisë 11 në kryeqytet së bashku me Erion Veliajn. Rama: Po çfarë prokuroria, se më thanë që ishte ngritur...
 • Presidenca: Po konsultohemi për një datë tjetër

  Shumica e akuzoi në parlament se është bërë pale me opozitën dhe po punon kundër interesave të Shqipërisë, por Presidenti nxori këshilltarin ligjor dhe zëdhënësin e tij për ta cilësuar qëndrimin e saj si retorikë që nuk i shërben situatës. Dekreti për të shfuqizuar datën e zgjedhjeve është i...
 • Rama: Ndëshkohet kush cënon zgjedhjet

  Nga Çorovoda ku prezantoi kandidatin socialist, Kryeministri Edi Rama foli sërish prerë se kushdo që do të cënojë zgjedhjet, do të ndëshkohet me burg, si dhe nuk do të lejohet të hyjë në vendet e Bashkimit Europian dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. “Ne nuk i kemi krijuar...
 • Meta: Kryeministri Rama refuzues për ndryshimin e datës së zgjedhjeve

  Gjatë vizitës në Gjermani, Presidenti Ilir Meta ka dhënë një intervistë për “Deutsche Welle”, ku është shprehur se palët politike në Shqipëri duhet të rivendosin dialogun mes tyre. Presidenti theksoi se ka bërë vazhdimisht përpjekje për të zgjidhur krizën politike, por të dyja palët nuk tërhiqen nga pozicionet e...
 • Rama: Baltosin Shqipërinë me artikuj të paguar

  Për artikuj të paguar që synojnë të nxijnë imazhin e Shqipërisë ka folur Kryeministri Rama, duke iu referuar përgjimeve të publikuara nga Bild. Teksa ndau një kafe më banorë të njësisë numër 10, në krah të kryebashkiakut Veliaj dhe ish-ministri Xhafaj, Rama la të kuptohet se materialet e dosjes...
 • Rama: Për 30 Qershorin nuk i nënshtrohemi dhunës

  Edi Rama u tha qytetarëve të Cërrikut dhe Belshit se mazhoranca nuk do t’i nënshtrohet presionit të opozitës që paralajmëron dhunë në 30 Qershor, por socialistët do të shkojnë të vendosur drejt kutive të votimit në këtë datë kushtetuese që sipas tij nuk mund të ndryshojë. Rama përsërit se...
 • PD për publikimin e përgjimeve: Rama urdhëron shantazhimin ndaj mediave

  Pas urdhrit të Prokurorisë që kërkon të mos publikohen përgjimet për dosjen “339”, ka reaguar Partia Demokratike e cila akuzon Kryeministrin Edi Rama se po kërcënon mediat. “Në vend që, sot, politikanët e kapur në shitblerje votash me krimin, të ishin me pranga në duar; në vend që Kryeministri...
 • Rama: Zmbrapsim penguesit e zgjedhjeve

  Prezantimin e ish-deputetin Pjerin Ndreu si kandidat për drejtimin e Bashkisë së Lezhës, Edi Rama e quajti një  betejë mes të shkuarës dhe të ardhmes, duke bërë dallimin mes mazhorancës që në 30 Qershor kërkon të testohet me votë dhe opozitës që sipas tij kërcënon me destabilizim. “Ata nuk...
 • PS hap fushatën elektorale

  Hapja e fushatës në 1 Qershor, kandidati për një mandat të dyte në krye të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, thotë se ka një simbolikë kuptimplotë, që duhet ta kuptojnë dhe kundërshtarët politikë, të cilët kanë vendosur të bojkotojnë zgjedhjet. Edi Rama ua bën të qartë kundërshtarëve se do...
 • Basha: Pushteti i Edi Ramës ka rënë

  Kryetari i PD, Lulzim Basha publikoi një video për të dhënë mesazhin se Edi Rama nuk ka me shanse të vazhdojë të drejtojë Shqipërinë bashkë me krimin. Në videon e publikuar, Basha rendit faktet, që sipas tij do të duhet ta kishin detyruar një kryeministër normal të jepte dorëheqjen...
 • Veliaj: Një grup fëmijësh të parritur nuk janë gati për betejë!

  Partia Socialiste ka çelur zyrtarisht edhe fushatën e saj elektorale për zgjedhjet e 30 qershorit. Mes ovacioneve dhe duartrokitjeve u prezantua edhe kryebashkiaku Erion Veliaj, i cili garon në këto zgjedhje për një mandat të dytë në krye të Bashkisë së Tiranës si një rikonfirmim për transformimin e shpejtë...
 • “30 Qershor dhe pikë”

  Kryeministri ka lajmëruar në rrjetet sociale se mitingu hapës i fushatës për zgjedhjet lokale do të jetë në orën 16:00 të ditës së shtunë në Parkun Olimpik. “30 Qershor dhe pikë”, shkruan Rama, duke ripërsëritur qëndrimin e tij se data e zgjedhjeve nuk ndryshon dhe se socialistët do të...
 • Rama: Rekomandim pozitiv për negociatat, në orën 15:00 komunikim për mediat

  Kryeministri Edi Rama pritet të dalë në orën 15:00 në një konferencë për mediat me ambasadorin e Bashkimit Europian, Luigi Soreca, pas raportit pozitiv të Komisionit Europian për hapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë. Në një postim në rrjetet sociale, Rama thotë se rekomandimi pa kushte i KE,...
 • Haradinaj mbështet tezën e Thaçit

  Një deklaratë e Presidentit Thaçi bërë në 20-vjetorin e operacionit “Shigjeta” në Pashtrik për një shtet të përbashkët, ku shqiptarët e Shqipërisë dhe ata të Kosovës të jetojnë pa kufij, ka gjetur mbështetjen e Kryeministrit Haradinaj. Kreu i qeverisë së Kosovës e ka quajtur një projekt historik, duke shtuar...
 • Rama-Bashës: Harrojeni dorëheqjen time

  Letrën e katërt publike që Kryeministri Edi Rama i adresoi paraditen e së shtunës kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, e nis me një sqarim se kjo përpjekje nuk është “sa për të larë gojën”, por për të sqaruar opinionin për qëndrimin e tij. Rama thotë prerë se njëlloj...
 • Berisha flet për ambasadorin Borchardt: Opozita e konsideron të lidhur me Ramën (Video)

  Disa ditë më parë, në hyrjen e pallatit ku banon ambasadori i OSBE, Bernd Borchardt, ishte shkruar një parrullë në shenjë proteste, “turp të të vijë”. Lidhur me këtë parrullë, ish-Kryeministri Sali Berisha thotë se nuk duhet të protestohet në banesën e tij, por në zyrën e punës. I ftuar...
 • Lorenc Vangjeli i rrëfen Berishës çfarë planifikon Rama për protestën e 25 Majit (Video)

  I ftuar në emisionin “Opinion” në Tv Klan përballë ish-Kryeministrit Sali Berisha, analisti Lorenc Vangjeli ka treguar se çfarë po planifikohet nga qeveria për protestën e opozitës më 25 Maj. Sipas analistit Vangjeli, Kryeministri Rama po planifikon që në këtë protestë të radhës të vendosen disa policë të shpërndarë...
 • Rama: Dakord me CDU/CSU për dialog pa kushte

  Pas deklaratës së CDU/CSU për të ndërmjetësuar dialogun politik në Shqipëri, ka reaguar Kryeministri Edi Rama. Në një postim në Twitter, Kryeministri thotë se është dakord për një dialog pa kushte. “U jam shumë falenderues miqve të Shqipërisë dhe partnerëve politikë të LB&PD në CDU/CSU, për vëmendjen e tyre...
 • Rama letër të hapur Bashës

  Pas disa thirrjeve të herë pas hershme në konferenca per shtyp, Kryeministri ka vendosur t’i drejtohet me një letër publike Lulzim Bashës për t’i kërkuar të nisin dialogun pa kushte për atë që e cilëson si mosmarrëveshje mes palëve. “Ju drejtohem me këtë letër publike, në përpjekjen për t’i...
1 2 3 61
Emisione