Erdogan

 • Erdogan inaguron xhaminë “Çamlica”

  Një tjetër vepër madhështore ngrihet në Stamboll. Me rastin e faljes së namazit të së premtes, presidenti Rexhep Taip Erdogan preu shiritin përurues të xhamisë “Çamlica”, më e madhja në Turqi. E vendosur në një kodër pranë ngushticës së Bosforit, xhamia e re u jep mundësinë besimtarëve myslimanë, por...
 • Trump dhe Erdogan zhvillojnë bisedë telefonike

  Presidenti i SHBA-së, Donald Trump dhe presidenti i Turqisë, Reccep Tayyip Erdogan, gjatë një bisede telefonike diskutuan propozimin turk që përmes një grupi punues të përbashkët të adresojnë mosmarrëveshjet rreth planeve të Ankarasë për blerjen e një sistemi mbrojtës raketor rus S-400, njoftoi presidenca turke. “Presidenti ngriti propozimin për...
 • Deklarata e papritur e Erdogan

  Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka bërë sot një deklaratë të “papritur”, duke pranuar humbjen e partisë së tij në Stamboll dhe duke njohur fitoren e Ekrem Imamoglu. Erdogan, duke folur në Ankara në një konferencë, tha se ethet e zgjedhjeve mbaruan, njerëzit janë nëpër shtëpi dhe ata po...
 • Erdogan nuk tërhiqet nga beteja për Stambollin

  Erdogan nuk tërhiqet nga beteja për Stambollin. Partia e tij dorëzoi në Këshillin e Lartë Zgjedhor kërkesën zyrtare për ripërsëritjen e zgjedhjeve lokale në qytetin më të populluar të Turqisë. Depozitimi i kërkesës për rivotim u dorëzua nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim pasi javën e kaluar, Këshilli i...
 • Putin takon Erdogan

  Teksa Shtetet e Bashkuara dhe NATO bëjnë thirrje gjithnjë e më shumë për rrezikun e influencës së Rusisë në Europë e Ballkan, Rexhep Taip Erdogan vijon afrimin me Moskën. Presidenti turk do të takojë këtë të hënë në Moskë homologun e tij rus Vladimir Putin. Dy krerët e shteteve...
 • Partia e Erdoganit ankimon rezultatin në Stamboll

  Partia e Presidentit turk Erdogan ankimoi rezultatin e zgjedhjeve lokale të së dielës në Stamboll. Fitues u shpall kandidati i republikanëve në opozitë Ekrem Imamollu. Ai fitoi me një diferencë tepër të ngushtë prej 0.3% të votave ndaj ish-kryeministrit Binali Jëlldërëm, i konsideruar si krahu i djathtë i Erdoganit....
 • Erdogan, fitore pa shkëlqim në zgjedhje

  Rexhep Taip Erdogan merr një goditje të rëndë në zgjedhjet lokale të së dielës në Turqi. Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit turk, humbi kryeqytetin Ankaranë dhe dyshohet se mund të ketë humbur edhe Stambollin. Frika e Erdogan se gara në Stamboll do të ishte e ashpër, rezultoi...
 • Turqi, zgjedhjet lokale zhvillohen me tensione

  U zhvilluan mes tensionesh zgjedhjet lokale në Turqi, të parat qëkurse Rexhep Taip Erdogan u rizgjodh president me kompetenca të zgjeruara vitin e kaluar. 2 persona u vranë dhe 1 tjetër u plagos në një qendër votimi në provincën e Malatjasë në juglindje të Turqisë. Opozita tha se viktimat...
 • Erdogan kundër Trump

  Vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të njohur lartësitë Golan si pjesë territoriale të Izraelit ka shkaktuar reagime të ashpra ndërkombëtare. Për presidentin turk Rexhep Taip Erdogan, vendimi i shefit të Shtëpisë së Bardhë paralajmëron një krizë të re në Lindjen e Mesme. Rexhep Taip Erdogan, president i...
 • Tsipras dhe Erdogan ulin tensionet

  Dialog për të ulur tensionet për ishujt e Egjeut, por edhe për Qipron. Angazhimin për këtë e shprehën në takimin mes tyre, presidenti turk Rexhep Taip Erdogan dhe kryeministri grek Aleksis Cipras, i cili mbrëmjen e të martës nisi vizitën historike dy ditore në Ankara. Në konferencën për shtyp,...
 • Erdogan takon Putin

  Planet e Donald Trump-it për tërheqjen e ushtrisë amerikane nga Siria kanë vënë në lëvizje për të mbushur vakumin Turqinë dhe Rusinë, dy prej faktorëve më të rëndësishëm të Lindjes së Mesme, që vitet e fundit kanë thelluar dukshëm bashkëpunimin. Kjo çështje ishte në fokusin e takimit mes Presidentit...
 • Erdogani në Moskë, plane të reja për Sirinë?

  Presidenti turk, Erdogan takohet të mërkurën me presidentin rus, Vladimir Putin në Moskë. Siria është tema qendrore e bisedimeve, edhe këtë herë. Të dy presidentët në fund të vitit 2016 kanë bashkuar forcat dhe së bashku me Iranin thirrën procesin e “Astanasë”, që duhet t’i jepte fund gjakderdhjes në...
 • Erdogan ashpërson sërish tonet me SHBA: E papranueshme, nuk mund ta përtyp…

  Presidenti i Turqisë ka refuzuar me forcë kërkesën e SHBA, që vendi i tij të mos sulmojë luftëtarët kurdë në Siri, pas tërheqjes së trupave amerikane. Presidenti Recep Tayyip Erdogan tha se deklaratat e bëra në fundjavë nga Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, John Bolton, ishin të “papranueshme”. Sipas asaj...
 • Çfarë po ndodh mes Turqisë dhe SHBA?

  Presidenti turk Erdogan ftoi homologun e tij amerikan Donald Trump që të vizitojë Turqinë në vitin 2019, ndërsa Ankara dhe Uashingtoni forcojnë marrëdhënien mes tyre për të koordinuar tërheqjen e parashikuar të trupave amerikane ushtarake nga Siria. Lajmi është konfirmuar nga Shtëpia e Bardhë. Ndërkohë presidenti amerikan në një...
 • Erdogan kërcënon hapur SHBA

  Shtetet e Bashkuara të Amerikës duhet ta pastrojnë qytetin sirian të Manbij nga milicia kurde, në të kundërt trupat turke do të ndërhyjnë për të zgjidhur këtë çështje. Kështu u shpreh të premten Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan, gjatë një fjalimi në Stamboll. Kërcënimi i drejtpërdrejtë i shtohet kështu...
 • Erdogan bën bashkë Metën, Thaçin dhe Vuçiçin në Stamboll

  Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka inauguruar të hënën Aeroportin e ri të Stambollit, i cili pas përfundimit të plotë në vitin 2028 pritet të jetë aeroporti më i madh në botë. Mbi 50 zyrtarë të lartë nga të paktën 18 shtete, kryesisht Europa juglindore, Azia dhe Afrika, morën...
 • Erdogan e Putin “tradhëtojnë” Iranin

  Erdogan dhe Putin diskutuan për krizën siriane në një tryezë pa Iranin, tepër aktiv në negociatat e muajve të fundit, por me Merkelin e Macronin, me të cilët ndasitë i kanë pasur tepër të theksuara. Liderët e 4 vendeve u mblodhën në Stamboll, në një samit që synon gjetjen...
 • Këshilltari i Erdogan: Greqinë e shkatërrojmë brenda 3-4 orësh

  Yigit Bulut, një prej këshilltarëve kryesorë të Presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, ka paralajmëruar se një luftë greko-turke do të përfundonte brenda 3-4 orësh në katastrofë për Athinën. Gazeta greke “Protothema” ka publikuar ato që i quan kërcënime të reja të Bulut gjatë një emisioni televiziv në kanalin shtetëror,...
 • Erdoganit i soset durimi

  Presidenti Erdogan ka kërkuar që të zhvillohet një referendum, për t’i dhënë fund përpjekjes së stërzgjatur të Turqisë për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian. Lideri turk tha se do të jetë një votim i drejtpërdrejtë i qytetarëve të vendit, që do të vendosin nëse Ankaraja do të vijojë...
 • Erdgoan premton hakmarrje për 7 ushtarët turq: Do vrasim 700 prej tyre

  Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka premtuar hakmarrje të ashpër për 7 ushtarët turq të vrarë nga terroristët kurdë orët e para të mëngjesit të së enjtes. Sulmi i forcave të PKK-së mëngjesin e sotëm në provincën e Batmanit la 7 ushtarë të vdekur dhe dy të plagosur rëndë....
1 2 3 12
Emisione