Letoni

 • I jepet lamtumira dëshmores së atdheut Zarife Hasanaj

  Familjarë, miq dhe personalitete të larta shtetërore i dhanë lamtumirën e fundit Nëntetares Zarife Hasanaj, që humbi jetën në Letoni gjatë një misioni ushtarak. Homazhet për dëshmoren e atdheut u mbajtën në Pallatin e Kongreseve, ndërsa të gjitha institucionet ulën flamujt në gjysmështizë për të respektuar zinë kombëtare. Vlerësime...
 • Ceremoni lamtumire në Letoni për Zarife Hasanaj (Foto)

  Pas kthimit nga Letonia, Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka ka vizituar familjen e Nëntetares së rënë në krye të detyrës Zarife Hasanaj. Në një njoftim të shkurtër për mediat nga zyra për shtyp e Ministrisë thuhet se gjatë vizitës së saj, Xhaçka i shprehu ngushëllimet familjes së 32-vjeçares. “Dhimbja...
 • Ministrja viziton efektivët e plagosur

  Më pak se 24 orë nga ngjarja në bazën Camp Adazi në Letoni, ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka udhëtoi drejt Rigës për të vizituar kontigjentin e 4-t, EOD e për t’u takuar me drejtues të bazës ku që prej vitit 2017, Shqipëria përfaqësohet me trupat e saj si pjesë...
 • Xhaçka në Letoni: Gjendja shëndetësore e Major Tanushit është e rënduar

  Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka viziton dy efektivët e kontigjentit EOD, të plagosur një ditë më parë në Letoni  Xhaçka vizitoi major Klodian Tanushin, i cili ndodhet i shtruar në Riga East University Hospital. Gjendja shëndetësore e Major Tanushit është e rënduar. Efektivi i Forcave të Armatosura ndodhet nën...
 • Task Forcë për vdekjen e Zarife Hasanajt

  Një ditë pas ndarjes tragjike nga jeta të Nëntetares Zarife Hasanaj, drejt Letonisë është nisur një Task Forcë e ngritur me urgjencë për ngjarjen ku humbi jetën ushtarakja shqiptare. Bashkë me autoritetet letoneze, Task Forca do të ndjekë hetimin e plotë për vdekjen e efektives Hasanaj në Kamp Adazi. ...
 • Ceremoni në nder të oficeres 32-vjeçare në Letoni (Foto)

  Mëngjesin e kësaj të marte në bazën ushtarake Camp Adazi të Letonisë u zhvillua ceremonia e nderimit për Nëntetaren e ndjerë Zarife Hasanaj. Në ceremoni mori pjesë i gjithë kontingjenti shqiptar në grup-batalionin e NATO-s në Letoni dhe përfaqësuesi ushtarak shqiptar në NATO. Një ditë pas vdekjes së Hasanajt,...
 • Kush ishte Zarife Hasanaj

  Një ditë pas ngjarjes së rëndë të ndodhur në Letoni, atje ku humbi jetën në krye të detyrës nëntetarja 32-vjeçare Zarife Hasanaj, Minisria e Mbrojtjes ka publikuar skedën e ushtarakes. Hasanaj lindi në qytetin Barjam Curri, Tropojë dhe jetonte në Babrru të Tiranës. Ajo ishte fëmija i katërt i...
 • Hera e parë në një mision jashtë vendit (Video)

  Kjo ishte hera e parë që efektivja e Forcave të Armatosura Shqiptare, Nëntetarja Zarife Hasanaj ishte pjesë e një misioni ushtarak jashtë vendit. Efektivja 32-vjeçare, e cila humbi tragjikisht jetën mëngjesin e kësaj të hëne në Letoni, ishte pjesë e një Kontigjenti, që prej 2 vitesh kontribuon në këtë...
 • Humb jetën efektivja e FA në Letoni

  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Letoni, ku Forcat tona të Armatosura janë përfaqësuar me një kontigjent në kuadër të misionit të NATOs “Enhanced Forward Presence”. Një grup i kontigjentit të asgjesimit të municioneve dhe lëndëve eksplozive, gjatë kryerjes së detyrës së tyre, sot në...
 • Zuckerberg refuzon të dëshmojë përpara ligjvënësve të 7 shteteve

  Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg ka refuzuar të dëshmojë në një dëgjim të përbashkët mes tij dhe politikanëve nga shtatë vende, që përfaqësojnë një total prej 368 milion njerëzish. Ishte “Washington Post” që raportoi këtë duke cituar një letër të dërguar nga Facebook në Argjentinë, Brazil, Kanada, Irlandë,...
 • Maqedonia kërkon falje për pritjen e Kurz me flamur të Letonisë

  Qeveria e Maqedonisë i ka kërkuar falje Austrisë pasi kancelari austriak, Sebastian Kurz, është pritur në Shkup me flamur të gabuar, atë të Letonisë. “Qeveria e Maqedonisë i kërkon falje Republikës së Austrisë për një dështim të paqëllimtë të protokollit, me rastin e vizitës së kancelarit, Sebastian Kurz në...
 • Skandal seksual me priftin, abuzoi me viktimën e trafikuar

  Një prift katolik është arrestuar pas akuzave se ka përdhunuar një viktimë të trafikimit të qenieve njerëzore që ishte njëkohësisht edhe i sëmurë mendor, në Letoni. Prifti, i identifikuar si Pavels Zeila 73 vjeç shërbeu në Dioqezën Aglona-Rezekne në lindje të Letonisë, e cila do të presë Papa Françeskun...
 • Rusia mund të ketë testuar sulmet kibernetike

  Moska mund të fshihet pas ndërprerjeve në rrjetin e komunikimit përmes celularit në Letoni muajin e kaluar, në një test të dukshëm të mjeteve të sulmit kibernetik, thanë zyrtarët e Baltikut dhe NATO-s, bazuar në shërbimet inteligjente. Rusia dyshohet për ndërprerjen e rrjetit celular përgjatë bregut perëndimor të Letonisë...
Emisione