Rezolute

 • Parlamenti voton rezolutën për krimet serbe

  Debat i gjatë dhe i ashpër është zhvilluar para miratimit të rezolutës për dënimin e krimeve e genocidit serb në Kosovë. Ndërsa publikimi i fotografisë nga deputetja Flora Borvina, ku shihet dhunimi i një gruaje nga serbët gjatë luftës në Kosovë, ka zgjuar reagime të mëdha. Reagimi i parë...
 • ‘Sulmet’ e Ramës ndaj medias, Berisha kërkon rezolutën e ‘llum-kazanit’

  Ish-Kryeministri Sali Berisha ka reaguar ashpër të hënën në Kuvendin e Shqipërisë kundër atyre që ai quajti “sulme” të Kryeministrit Rama kundër mediave. “Jam sot këtu për të denoncuar para çdo shqiptari qëndrimin banditesk, të turpshëm, skizoid të kreut të ekzekutivit shqiptar, i cili si askush tjetër në faqen e...
 • Rusia i vë prapë veto rezolutës për Sirinë

  Rusia i vuri veto një projekt-rezolute në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, e cila do të dëntonte sulmin kimik, që ka ndodhur javën e kaluar në Siri, dhe do të kërkonte nga Damasku të bashkëpunojë me hetuesit. Rezoluta u paraqit nga Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Franca,...
 • Kuvendi i Kosovës miraton rezolutën për vlerat e luftës së UÇK-së

  Kuvendi i Kosovës ka miratuar një rezolutë për mbrojtjen e “vlerave të luftës së UÇK-së”, sipas kërkesës së parashtruar nga Partia Demokratike. Rezoluta ka pasuar një debat tejet të ashpër të zhvilluar të enjten, ku protagonistë kryesorë ishin deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës dhe ata të Lëvizjes Vetëvendosje....
Emisione