Tirana

 • Tirana një qytet miqësor për fëmijët

  Tirana ia ka dalë që në katër vite të shndërrohet në një qytet miqësor me fëmijët duke i vendosur ata në qendër të çdo politike të ndërmarrë nga ana e Bashkisë. Për herë të parë, kryeqytetin u bë mikpritësi i konferencës ndërkombëtare “Qytetet miqësore për fëmijët” ku merrnin pjesë...
 • Tirana ende e pasigurt për mbijetesën

  Ndeshjet e javës së 34-t të Kategorisë Superiore janë luajtur të gjitha në orën 16:30, por projektorët e vëmendjes ishin përqëndruar në kryeqytet në sfidën për mbijetesë mes Tiranës dhe Kastriotit. Sfida që pritej të përcaktonte se kush do të shoqëronte Kamzën në kategorinë e dytë dhuroi shumë raste,...
 • Luftë për Europa League dhe mbijetesë

  Java e 34-të do të luhet e gjitha të shtunën në orën 16:30. Kukësi dhe Skënderbeu është një sfidë që ka pritshmëri të mëdha. Verilindorët do të siguronin Europën me një fitore në këtë përballje, por nuk do të jetë e lehtë ndaj korçarëve, që kanë si objektiv vendin...
 • Tirana kundër tifozëve?

  Tirana do të luajë ndeshjen më të rëndësishme këtë edicion të shtunën, ku do të sfidojë Kastriotin. Bardheblutë do të diskutojnë mbijetesën dhe synojnë vetëm fitoren në këtë përballje shumë etike. Tv Klan ka mësuar se në klub është diskutuar kjo çështje dhe me gjasë vendimi është që të...
 • Një ditë para derbit të Tiranës

  Derbi i fundit i vitit vendos përballë rivalët e përjetshëm në pozicione diametralisht të kundërta. Parizani është një hap nga titulli, Tirana kërkon t’i largohet sa më shumë zonës së ftohtë. Në mendjen e të dy trajnerëve Skënder Gega dhe Ardian Mema janë pikët, një synim që vendoset para...
 • Tirana e Kukësi përballen në finale

  Tirana dhe Kukësi do të përballen me 2 qershor për finalen e Kupës së Shqipërisë. Hera e parë që këto skuadra sfidohen për këtë trofe. Tirana fitoi 5 – 3 ndeshjen e kthimit me Luftëtarin pas barazimit 0 – 0 në Gjirokastër. Bardheblutë që realizuan më shumë gola brenda...
 • Sheshi “Skënderbej” fiton çmimin e dytë nga BE

  Pas çmimit prestigjioz europian për “Hapësirën Publike Urbane 2018” në Barcelonë, Sheshi “Skënderbej” ka marrë një tjetër vlerësim ndërkombëtar. Mes 393 projekteve që garonin për Çmimin e Bashkimit Europian për Arkitekturën Bashkëkohore, Sheshi “Skënderbej” mbërriti deri në finalen e madhe dhe fitoi çmimin e vendit te dytë, duke marrë...
 • Partizani 2 pikë larg titullit kampion

  Partizani është vetëm dy pikë larg titullit kampion, ndërsa Tirana mori një fitore të rëndësishme në luftën për mbijetesë duke kthyer kështu qetësinë edhe tek tifozët. Pas dy barazimeve, të kuqtë u rikthyen tek fitorja madje me rezultat bindës. Në Vlorë mposhtën Flamurtarin 3-0. Skuadra e Gegës gjeti avantazhin...
 • Analiza e Abraham Alechenu

  Java e 31 e Superligës i ka ende të hapura llogaritë e klubeve që luftojnë për mbijetesën dhe atyre që kërkojnë daljen në Europë. Tirana dhe Luftëtari janë ende të kërcënuara, veçanërisht bardheblutë. Por ish-lojtari i Tiranës, Arbaham Alechenu shpreh bindjen se kjo skuadër do t’ia dalë. “Besoj se...
 • Rivalitet në kupë dhe kampionat

  Tirana do të luajë me Luftëtarin të mërkurën në Gjirokastër gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë. Të dy ekipet rivalizojnë edhe në Superligë. Në pak ditë bardheblutë dhe gjirokastritët do të zhvillojnë dy sfida tepër të rëndësishme. “E para na çon drejt finales dhe e dyta është për mbijetesën”, thotë...
 • Tirana e Luftëtari kualifikohen në gjysmëfinalet e Kupës

  Tirana dhe Luftëtari u kualifikuan për në gjysmëfinalet e Kupës së Shqipërisë. Në Laç, skuadra vendase shënoi dy herë ndaj Tiranës por kualifikohen bardheblutë që kanë fituan ndeshjen e parë 3-0. Ndërsa në Gjirokastër, Luftëtari fitoi edhe ndeshjen e dytë me Partizanin me penalltinë e Dunga. Këto skuadra do...
 • Mema: Mungesa e tifozëve na penalizon

  Tirana nuk do të ketë tifozët për 4 ndeshje në shtëpi, pasi u godit arbitri anësor në përballejn e së shtunës me Laçin. Dënimi i Komisionit të Disiplinës nuk është marrë mirë nga bardheblutë që e kanë kontestuar ndëshkimin kolektiv. Për trajnerin Ardian Mema, i cili do të kthehet...
 • Tirana reagon për dhunën ndaj Ngoo

  Tirana reagoi një ditë pas ndeshjes me Laçin ku në fund në korridoret e stadiumit “Selman Stërmasi” dhunën ndaj sulmuesit Michael Ngoo. Klubi bardheblu njoftoi se pamjet filmike janë në dispozicion të policisë dhe kërkon masa për këtë ngjarje. Në reagimin e Tiranës ka edhe ankesa për gjykimin në...
 • Partizani shkëputet në vendin e parë

  Partizani nisi shkëputjen në vendin e parë të renditjes. Të kuqtë tashmë 9 pikë më shumë se vendi i dytë Kukësi që humbi me Skënderbeun, por kryeqytetasit fituan 3-0 në “Selman Stërmasi” ndaj Teutës duke bërë hapin e rëndësishëm drejt titullit. Ishte Bruno Telushi që shënoi golin e parë...
 • “The Indipendent”: Tirana, transformim befasues

  Gazeta më e njohur britanike “The Indipendent” e liston Tiranën në krye të listës së qyteteve që duhen vizituar për 2019. Në artikullin e gazetarit Ryan Chatterton, shkruhet se kryeqyteti shqiptar ka pësuar një transformim befasues, veçanërisht katër vitet e fundit. “Transformimi i kryeqytetit shqiptar nuk është gjë tjetër...
 • Tirana thyen Laçin në Kupë

  Tirana fitoi bindshëm 3 – 0 ndeshjen e parë me Laçin, duke qenë më pranë gjysmëfinaleve të Kupës së Shqipërisë. Bardheblutë mundën për herë të parë kurbinasit në këtë sezon. Pjesa e parë pati vetëm gola të anuluar, që patën edhe kontestimin e lojtarëve të Tiranës. Pas pushimit ishte...
 • Derbi mbyllet pa gola

  Derbi i kryeqytetit përfundoi pa gola me Tiranën që nuk thyen tabunë, pasi nuk e mund Partizanin prej 5 vitesh. Një sfidë e luftuar ajo e së premtes me një stadium të mbushur ku bardheblutë ishin më kërkues. Në pjesën e parë nuk u lejuan nga Alban Hoxha të...
 • Rehabilitohet rruga e Kombinatit

  Tashmë hyrja nga Kombinati për në Tiranë ka marrë një pamje krejtësisht të re. Bashkia e Tiranës ka realizuar rikonstruksionin e plotë të segmentit rrugor nga mbikalimi i Shkollës Teknologjike deri në Kombinat, si hyrja e katërt e kryeqytetit. Rruga e re ka trotuarë të rinj dhe rrjet të...
 • Tirana-Teuta hap javën e 20

  Për Tiranën ndeshja me Teutën do të jetë thuajse si një finale. Bardheblutë kërkojnë të sigurojnë qëndrimin në Superligë me gjithë vështirësitë që kanë dhe ndaj durrsakëve që luftojnë për jo më pak se vendi i tretë, duhet të kenë një vëmendje të veçantë. Por çfarë e bën Teutën...
 • Tirana fiton me Kamzën

  Tirana largohet nga zona e rënies nga kategoria falë fitores 4 – 1 me Kamzën të dielën në “Selman Stërmasi”, një sfidë mbijetese. Bardheblutë pësuan gol në pjesën e parë, por reaguan në të dytën duke përmbushur rezultatin. Kamza mbeti me 10 futbollistë pas ndëshkimit me karton të kuq...
1 2 3 14
Emisione