Gjykata e Lartë me 9 anëtarë, Yuri Kim: Le të vazhdojmë të ecim përpara


Gjykata e Lartë me 9 anëtarë, Yuri Kim: Le të vazhdojmë të ecim përpara

17:35 30/07/2021

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar pas emërimit të gjyqtarit të nëntë në gjykatën e Lartë. Në një postim në mediat sociale, Kim shkruan se ky është një lajm shumë i mirë dhe falënderon Këshillin e Emërimeve në Drejtësi dhe Presidencës.

Diplomatja më tej kërkon që Reforma në Drejtësi të ecë hap pas hapi dhe të ketë më shumë rezultate.

Gjyqtari i 9-të është emëruar sot në Gjykatën e Lartë. Faleminderit edhe një herë Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe Presidencës. Një tjetër për të shkuar kështu që Gjykata e Lartë mund të emërojë gjyqtarë në Gjykatën Kushtetuese.

Le të vazhdojmë të ecim përpara, hap pas hapi, në mënyrë që reforma në drejtësi të japë më shumë rezultate dhe të Shqipëria mbetet në rrugën drejt saj Bashkimit Evropian”, shkruan Kim.

Ky reagim vjen pas dekretimit nga ana e Presidentit të gjyqtarit Asim Vokshi për në Gjykatën e Lartë./tvklan.al


Të ngjashme