I burgosuri më i rrezikshëm në Mbretërinë e Bashkuar mbyllet i vetëm në një kuti prej xhamiI burgosuri më i rrezikshëm në Mbretërinë e Bashkuar mbyllet i vetëm në një kuti prej xhami

11:14 26/06/2021

Përbindëshi Robert Maudsley i cili po vuan një dënim të përjetshëm për vrasjen e katër personave është mbyllur në një kuti qelqi në burgun Wakefield për më shumë se 40 vjet.

Maudsley, nga Toxteth, Liverpool, ishte vetëm 21 vjeç kur kreu vrasjen e tij të parë në 1974. Vrasësi serial theri një nga klientët e tij, John Farrell. Vrasja ishte aq e dhunshme dhe policët e quajtën “blu” për shkak të ngjyrës së fytyrës së tij.

Maudsley u arrestua dhe përfundimisht u dënua për vrasje. Ai u burgos me vendimin që kurrë të mos lihej i lirë. Pastaj ai u dërgua në Spitalin Broadmoor – i njohur për strehimin e disa prej të burgosurve më të dhunshëm në MB.

Tre vitet e tij të para pas hekurave ishin relativisht të qeta deri në vitin 1977, kur ai dhe shoku i tij i burgosur David Cheeseman dolën në një qeli me keqtrajtuesin e fëmijëve David Francis.

Për nëntë orët e ardhshme çifti torturoi brutalisht Francis duke i futur një lugë në veshin e tij, ku i shkoi deri në tru. Kur rojet thyen derën, Françesku kishte vdekur.

Vitin pasues, Maudsley monstruoz mbyti dhe goditi me thikë gruan-vrasëse Salney Darëood në qeli, para se të fshihte trupin nën shtratin e tij.

Pastaj ai zbuloi viktimën e tij të radhës Bill Roberts, i cili ishte burgosur për abuzim seksual të një vajze shtatë vjeçare.

Ai e theri me thikë Roberts, i futi një kamë të improvizuar në kafkë.   Pas gjakderdhjes, Maudsley me qetësi u ngjit tek një roje burgu dhe me trishtim tha se do të kishte dy më pak njerëz në darkë atë natë. Për shkak të rrezikshmërisë, ai nuk duhej të përzihej më me njerëzit e tjerë të burgosur dhe u ndërtua një qeli speciale për ta mbajtur atë brenda.

Qelia, e cila u përfundua në 1983, u quajt kafazi i qelqit. Me një madhësi 5.5mx4.5m,  i rrethuar nga xham anti-plumb të cilin rojet e burgut e vëzhgojnë nga afër. Mobilja e vetme është një tavolinë dhe një karrige, të dyja prej kartoni të kompresuar. Shtrati i Maudsley është një pllakë betoni dhe dera është bërë prej një çeliku të fortë.

Muret e tejdukshme përmbajnë një të çarë përmes së cilës rojet i kalojnë vaktet dhe gjërat e tjera që i duhen.

Ai është i mbyllur në kafaz për 23 orë në ditë dhe i lejohet të ushtrojë për një orë. Kur ai shkon në oborrin e stërvitjes, ai shoqërohet nga gjashtë roje dhe kurrë nuk i është dhënë mundësia të ketë kontakte më të burgosurit e tjerë.

Kur u intervistua, Maudsley tha se ai ndjehej “i torturuar” në izolim dhe nuk flet me askënd. Edhe rojet nuk i japin atij asnjëherë muhabet. Duke qenë në izolim, është kthyer prapa në fëmijërinë e tij ku kujton periudhën kur izolohej dhe rrihej rregullisht.

Vrasësi serial kishte një fëmijëri abuzive për shkak të babait të tij. Prindërit e çuan në jetimore kur ishte foshnjë dhe e morën sërish në shtëpi  kur ishte 8 vjeç. Ai kishte 11 vëllezërit e motrat në s

Ai goditej rregullisht dhe shpesh merrte rrahje shtesë për të mbrojtur vëllezërit e motrat e tij. Një herë, ai ishte mbyllur në një dhomë për gjashtë muaj dhe vetëm rrihej nga i ati. /tvklan.al
Të ngjashme