Konfirmohen nga gjykatat 34 kryebashkiakë të rinj

Konfirmohen nga gjykatat 34 kryebashkiakë të rinj

20:31 18/07/2019

Ademi i drejtohet Gjykatës Kushtetuese të anulojë 30 Qershorin

Arrin në 34 numri i kryebashkiakëve të konfirmuar nga gjykatat e rretheve, të shpallur fitues në zgjedhjet e 30 Qershorit. Këtë të enjte gjykata e Sarandës vendosi në seanca të veçanta të pranojë mandatin e kryebashkiakut Delvinës, Sarandës, Kuçovës, Gramshit dhe Dropullit . Në asnjë seancë gjyqësore nuk është pranuar kërkesa e opozitës për të qenë si palë e tretë.

Ndryshe nga këto konkluzione, vendosi një ditë më parë Gjykata e Durrësit, e cila refuzoi të konfirmojë mandatin për kryebashkiaken socialiste Valbona Sako, ndërsa Gjykata e Tiranës shpalli moskompetencë për të shqyrtuar mandatin e kryebashkiakut të zgjedhur të Vorës, Agim Kajmaku.

Ndërkohë kryebashkiakët e djathtë vijojnë rezistencën. Në emër të Shoqatës së Bashkive, kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi dorëzoi në Gjykatën Kushtetuese, edhe pse ajo është aktualisht jashtë funksionit, një kërkesë për të shpallur si antikushtetuese zgjedhjet e 30 Qershorit dhe të verifikojë ligjshmërinë e regjistrimit të partisë Bindja Demokratike.

“Jemi këtu duke iu referuar asaj që është e drejtë kushtetuese dhe publike në interes të qytetarëve. Dekreti duhet të merrej në konsideratë, shpresoj që në momentin e parë që të jetë në punë të nis gjykimin e një çështje me rëndësi. Ne shpresojmë që Rama të mos pengojë ngritjen e gjykatës dhe të marrë sa më shpejt çështjen në gjykim”.

E pyetur nëse do të lirojë zyrën, Ademi nuk ka dhënë një përgjigje të qartë duke u shprehur se do të ndiqet rruga institucionale.

Fituesit bashkive të konfirmuar nga gjykatat:

 1. Tonin Marina, Malësi e Madhe
 2. Gjon Gjonaj, Pukë
 3. Rexhë Byberi, Tropojë
 4. Liman Morina, Has
 5. Safet Gjici, Kukës
 6. Agron Malaj, Mat
 7. Ilmi Hoxha, Klos
 8. Elton Arbana, Shijak
 9. Redi Krali, Kavajë
 10. Haxhi Memolla, Rrogozhinë
 11. Lorenc Tosku, Peqin
 12. Andis Salla, Cërrik
 13. Gentjan Llatja, Elbasan
 14. Kastriot Gurra, Librazhd
 15. Fatos Tushe, Lushnjë
 16. Fredi Kokoneshi, Divjakë
 17. Armando Subashi, Fier
 18. Rajmonda Balili, Patos
 19. Majlinda Bufi, Roskovec
 20. Qerim Ismaili, Mallakastër
 21. Juliana Memaj, Ura Vajgurore
 22. Gëzim Topçiu, Maliq
 23. Pali Kolefski, Pustec
 24. Eduard Duro, Devoll
 25. Erion Isai, Kolonjë
 26. Alma Hoxha, Përmet
 27. Gjolek Guci, Memaliaj
 28. Tërmet Peçi, Tepelenë
 29. Flamur Golemi, Gjirokastër 
 30. Adrian Gurma, Sarandë
 31. Kristo Kiço, Finiq
 32. Majlinda Qilimi, Delvinë
 33. Gjergji Goro, Himarë
 34. Shuaip Beqiri Konispol

Tv Klan

Të ngjashme
UKT