Kujdes! Mbipesha ju vë në rrezik të lartë të zhvillimet të gurëve në tëmth, çfarë duhet të bëni
Kujdes! Mbipesha ju vë në rrezik të lartë të zhvillimet të gurëve në tëmth, çfarë duhet të bëni

12:15 30/05/2021

Të qenit mbipeshë nuk është e shëndetshme për trupin tuaj. Njerëzit që vuajnë nga mbipesha janë në një rrezik më të lartë të disa gjendjeve mjekësore duke përfshirë Covid-19, sëmundje të zemrës, diabet, kancer, mëlçi yndyrore, sëmundje kronike të veshkave dhe më shumë. Disa nga faktorët e tjerë që shkaktojnë probleme përfshijnë dietën, mungesën e stërvitjes dhe gjenetikën. Në fakt, mbipesha madje mund të çojë në formime gurësh në fshikëzën e tëmthit dhe në kanalin biliar.

Një studim i botuar në Institutin Kombëtar të Diabetit dhe Sëmundjeve Tretëse dhe Veshkave zbuloi se njerëzit që janë mbipeshë rrezikojnë më shumë nga gurët në tëmth. Mbipesha mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të gurëve të tëmthit, veçanërisht tek gratë. Sipas studimit, njerëzit e shëndoshë kanë një nivel më të lartë të kolesterolit në tëmthin e tyre. Disa studime kanë treguar gjithashtu se njerëzit me bark të madh kanë më shumë gjasa të kenë gurë në tëmth sesa ata që mbajnë shumë yndyrë dhe kg rreth ijeve dhe kofshëve.

Një BMI më e lartë mund të çojë gjithashtu në Formimin e gurëve të kanaleve fshikëzore

Indeksi i masës trupore (BMI), i përcaktuar si pesha në kilogramë e ndarë nga lartësia në centimetra në katror, ​​është një masë e yndyrës trupore që vlen për njerëzit, me rezultate që variojnë nga nënpeshë te mbipesha. Statistikat tregojnë se më shumë se 1.35 milion janë obezë në Indi dhe janë në një rrezik më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare.

Nirmaljeet S Malhi, Drejtor Hepatolog është shprehur: Kolesteroli, kripërat e kalciumit dhe depozita e bilirubinës në fshikëz e tëmthit, formojnë gurë në tëmth. Fshikëza e tëmthit përmban një lëng tretës të quajtur biliare që kalon në zorrën e hollë përmes kanalit biliar. Në disa raste, gurët që formohen në fshikëzën e tëmthit rrëshqasin në kanalin biliar dhe bllokohen në të. Këto njihen si gurë të zakonshëm në kanalin biliar (CBD).

Ai më tej shpjegoi se një gur në kanalin biliar mund të shkaktojë shqetësime, të bllokojë kanalin biliar dhe të shkaktojë dëmtime të mëlçisë, pankreasit dhe traktit tretës. Dhimbja në pjesën e sipërme të barkut, shpinës ose shpatullës dhe rreth brinjëve është e zakonshme tek ata që kanë gurë në kanalin biliar. Disa njerëz mund të zhvillojnë verdhëz, e cila bën që lëkura dhe sytë e tyre të bëhen të verdhë, si dhe ethe dhe / ose dridhura. Një nëngrup i individëve mund të zhvillojë pankreatit si rezultat i gurëve CBD, i cili është një urgjencë e rëndësishme mjekësore që mund të rezultojë në vdekshmëri në 5-10% të rasteve nëse nuk trajtohet menjëherë.

Si ta zbusim rrezikun?

Sipas ekspertit, ju nuk mund të kontrolloni problemet e fshikëzës së tëmthit, por mund të punoni në faktorët që mund të çojnë në këto çështje. Një nga mënyrat efektive është humbja e kilogramëve shtesë për të lehtësuar rrezikun e zhvillimit të gurëve të tëmthit ose gurëve në kanalet biliare. Më poshtë janë listuar disa nga mënyrat efektive që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë siç përcaktohet nga Shërbimet Shëndetësore Kombëtare (NHS):

-Sigurohuni që të hani mëngjesin tuaj që është i pasur me të gjitha lëndët ushqyese thelbësore

-Hani vaktet tuaja në kohë të rregullt gjatë gjithë ditës për të ndihmuar në djegien e kalorive me një shpejtësi më të shpejtë

-Përfshini shumë fruta dhe perime me shumë fibra, vitamina dhe minerale dhe me pak kalori dhe yndyrë

-Ushtroni rregullisht për të djegur dhjamin

-Pini shumë ujë pasi nganjëherë njerëzit priren ta ngatërrojnë etjen me urinë

-Merrni pjesë të vogla ushqimi dhe hani ngadalë

-Pritini alkoolin

-Mos grumbulloni ushqim të përpunura në shtëpi për të shmangur tundimet

-Kini kujdes me vaktet tuaja dhe planifikojini ato për të shmangur shtimin e peshës /tvklan.al

Të ngjashme