Lajme nga bota, Rusi ,Jelsin, Stokolm, poeti Sen Rashit (12 tetor 1998)

Lajme nga bota, Rusi ,Jelsin, Stokolm, poeti Sen Rashit (12 tetor 1998)

09:18 12/10/1998

Presidenti Rus Boris Jelsin shfaqet i sëmurë gjatë vizitës së tij në Kazakistan. Gjatë fjalimit të mbajtur së bashku me kolegun e tij Islam Harimov, ai shfaq probleme me gjendjen e tij fizike .Në vizitën e kryeqytetit Kazakistan, të dy kolegët kanë firmosur një marrëveshje për ndihmë ushtarake dhe ekonomike  si në kohën e Rusisë së vjetër.

Tre emrat e shkencëtarëve amerikan për çmimin Nobel për mjekësi të vitit 1998 u thanë në Stokholm. 3 të diplomuarit kanë studiuar reaksionin e monoksidit të azotit si mediator në sistemin kardio vaskular.

Poeti i vargjeve satanike, Sen Rashit dënohet me vdekje nga fondacionini Iranian.

9 persona kanë gjetur vdekjen nga rrëzimi i një avioni danez. Avioni i tipit cesna 402 vinte nga Alborgu dhe është rrëzuar gjatë uljes dhe ka shpërthyer në flakë.

Pamje Presidenti rus Boris Jelsin,kandidatët amerikan për çmimin Nobel, poeti i dënuar Sen Rashit./tvklan.al

Gazetare : Holta Zhiti


Grupi
LAJMET
Të ngjashme
Grupi