Meta: Shqiptarët e bashkuar kundër puçistëve të zbuluar

Meta: Shqiptarët e bashkuar kundër puçistëve të zbuluar

15:51 26/02/2020

Meta: Shqiptarët e bashkuar kundër puçistëve të zbuluar

Në valën e reagimeve kundër protestës së thirrur nga Presidenti Ilir Meta më 2 Mars, ky i fundit ka reaguar sërish.

Në një reagim në Facebook kreu i shtetit ka sjellë në kujtesë rastin e Presidentit të Rumanisë 3 vite më parë i cili ju bashkua protestave popullore.

“Kujtoj se vetëm 3 vite më parë, Presidenti i Rumanisë mike, vend anëtar në NATO dhe në Bashkimin Europian, doli në protestë në mbrojtje të shtetit ligjor dhe kundër dhunimit të Kushtetutës nga një mazhorancë dhe Parlament plotësisht kushtetues.

Presidenti rumun ju bashkua protestave të mëdha popullore kundër korrupsionit, arbitraritetit, vendimeve të marra në errësirë, ndryshimeve mafioze të legjislacionit në fuqi nga deputetët legjitimë, por në konflikt të hapur interesi, si dhe pastrimit të politikës nga kriminelët”.

Presidenti Meta thotë se nuk ka vend në Europë pa Gjykatë Kushtetuese dhe pa Gjykatë të Lartë, apo që “një dorë e vetme, pasi kalon ligj pas ligji anti-kushtetuese, mbush zyrat e shtetit me trafikantë e kriminelë dhe ngre celula mafioze në krye të ministrisë së Drejtësisë, me qëllim për të kapur edhe drejtësinë”.

“Nuk ka vend anëtar të NATO-s, ku korrupsioni shkatërron çdo ditë ekonominë, ku mungon totalisht llogaridhënia në çdo nivel dhe ku është asgjesuar balanca e pushteteve.

Nëse në Rumani, Presidenti dhe populli u detyruan të dilnin në protestë për një situatë aspak normale, në Shqipëri situata është aq herë më e rëndë, sa Presidenti së bashku me popullin duhet të dilte çdo ditë në shesh.

Ndaj për këdo që e ka harruar apo nuk do ta kujtojë rastin e Rumanisë, po ia risjell në vëmendje, duke i ftuar sërish shqiptarët në 2 mars në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në Manifestimin Mbarëkombëtar, të paparë ndonjëherë në Shqipëri, kundër grushtit të shtetit.

Shqiptarët e bashkuar kundër puçistëve të zbuluar!”. /tvklan.al
Grupi
LAJMET
Të ngjashme


Grupi