Njihuni me 125-vjeçarin që mori vaksinën e Covid-19, zbulon sekretin e jetëgjatësisë
Njihuni me 125-vjeçarin që mori vaksinën e Covid-19, zbulon sekretin e jetëgjatësisë

19:58 10/06/2021

Shqetësimet mbi sigurinë dhe efikasitetin e vaksinave të miratuara, janë arsyeja kryesore pse shumë njerëz po e shmangin vaksinimin në të gjithë globin. Nëse hezitoni të bëni vaksinën, ky burrë 125 vjeçar nga Varanasi, India do t’ju ndihmojë të kapërceni frikën tuaj.

Swami Shivanand i cili kishte ardhur në një qendër vaksinash në Durga Kund të mërkurën ka shokuar stafin mjekësor kur paraqiti kartën e tij. Ata nuk mund të besonin se ai është 125 vjeç. Në kartelë, data e lindjes së tij është 8 Gusht 1896. Duke marrë parasysh moshën e tij, stafi mjekësor hezitoi t’i bënte vaksinën Covid-19, por Shivanand këmbënguli për të marrë dozën dhe e mori.

Një tjetër gjë që befasoi stafin mjekësor atje ishte se 125-vjeçari kishte ardhur i vetëm në qendrën e vaksinave. Pasi iu dha vaksina, atij iu kërkua të priste gjysmë ore në qendër për të parë nëse ka ndonjë reagim. Meqenëse nuk u vërejtën reagime kundër vaksinës, Shivanand u lejua të shkonte në shtëpi. Burri 125-vjeçar tani pret që të marrë goditjen e dytë muajin tjetër.

Njihuni me sekretet e jetëgjatësisë së Shivanand

Burri 125 vjeçar Varanasi zbuloi se sekreti i jetëgjatësisë së tij është ushqimi i thjeshtë dhe jeta e rregullt .

Ai i tha agjencisë së lajmeve IANS: Unë zgjohem në 3 të mëngjesit dhe shkoj në lumin Ganga për një banjë. Pastaj bëj Yoga. Unë ha ushqim shumë të thjeshtë me pak ose aspak vaj dhe erëza. Vij nga një familje shumë e varfër dhe deri më sot, kurrë nuk kam pasur një dietë të plotë. Unë asnjëherë nuk ha aq ushqim sa të më ngopë.

Në moshën 125 vjeç, Shivanand ende e bën të gjithë punën e tij vetëm, pa marrë ndihmë nga asnjë anëtar i familjes.

Këshilla të mbështetura nga shkenca për t’ju ndihmuar të jetoni më gjatë

Jetëgjatësia përcaktohet kryesisht nga faktorë mjedisorë si dieta dhe mënyra e jetesës, me gjenet që luajnë një rol shumë më të vogël. Më poshtë janë disa zakone të shëndetshme që do t’ju ndihmojnë të jetoni një jetë më të gjatë.

Shmangni mbingarkesën

Disa studime sugjerojnë që kufizimi i marrjes së kalorive mund të rrisë jetëgjatësinë maksimale dhe të mbrojë nga sëmundjet.

Hani më shumë ushqime bimore

Sigurohuni që të hani një larmi të madhe të ushqimeve bimore, të tilla si fruta, perime, arra, fara, drithëra të plota dhe fasule. Kjo do të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjes dhe promovimin e jetëgjatësisë.

Qëndroni aktiv fizikisht

Ka mjaft prova për të mbështetur që të qenit aktiv fizikisht mund të ju mbajë të shëndetshëm dhe të shtojë vite në jetën tuaj. Ekspertët thonë se 15 minuta ushtrime në ditë mund të rrisin jetëgjatësinë tuaj me 3 vjet.

Konsumimi i moderuar i alkoolit

Konsumi i tepërt i alkoolit mund të shkaktojë dëmtim të mëlçisë, zemrës dhe pankreasit tuaj dhe të rrisë rrezikun e vdekjes së hershme. Konsumi i moderuar i alkoolit, nga ana tjetër, lidhet me zvogëlimin e rrezikut të disa sëmundjeve, si dhe vdekjen e parakohshme. Vera ka përmbajtje të lartë të antioksidantëve polifenol, të cilat mund të përfitojnë për shëndetin tuaj.

Ul stresin, bëhu pozitiv

Ankthi dhe stresi mund të ulin ndjeshëm jetëgjatësinë tuaj dhe rrisin rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës, goditja në tru ose kanceri i mushkërive. Individët pesimist gjithashtu dihet se kanë një rrezik më të lartë të vdekjes së hershme sesa njerëzit optimistë. Pra, gjeni mënyra për të zvogëluar nivelin e ankthit dhe stresit tuaj dhe të keni një këndvështrim pozitiv për jetën, për të jetuar më gjatë. /tvklan.al

Të ngjashme